چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۵۳۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۳/۲۴ - ساعت ۶:۵۱
مدیر کل منابع طبیعی خراسان شمالی اعلام کرد:

بیابان زدایی در استان فقط در ۷ هزار هکتار طی ۱۳ سال/پارک های طبیعی مناطق بیابانی استان واگذار می شوند

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه مساحت مناطق بیابانی خراسان شمالی 180 هزار هکتار است، اعلام کرد: از سال 83 تا پایان سال 96،با اختصاص 15 میلیارد تومان اعتبارات برای اجرای عملیات بیابان زدایی در استان، توانسته ایم در سطح هفت هزار و 236 هکتار عملیات بیابان زدایی انجام دهیم.
بیابان زدایی در استان فقط در 7 هزار هکتار طی 13 سال/پارک های طبیعی مناطق بیابانی استان واگذار می شوند,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، حسن وحید، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در نشست خبری با گرامی داشت روز 27 خرداد ماه به نام روز جهانی بیابان زدایی، اظهار کرد: عرصه اراضی ملی خراسان شمالی به مساحت دو میلیون و 33 هزار هکتار است که 180 هزار هکتار آن اراضی بیابان است.

وحید افزود: عمده اراضی بیابانی استان در حوزه کال شور در سه شهرستان جاجرم، گرمه و اسفراین واقع هستند.

وی سازندهای تکامل نیافته در خاک در نوار بیابانی که موجب شور شدن آب های سطحی و زیرزمینی می شوند همچنین بارندگی های کمتر از 110 میلی متر و ضعف در پوشش گیاهی را از علل طبیعی در تشکیل نوار بیابانی در استان عنوان کرد و افزود: عوامل دیگر همچون چرای بی ویه و مستمر دام ها، کشاورزی غیر اصولی و کشت بی رویه نیز بر تشدید وضعیت این مناطق اثر گذاشته اند و علل فرسایش خاک و ایجاد کانون های ریزگرد را موجب شده اند.

وی افزود: از مساحت 180 هزار هکتار اراضی بیابانی استان 96 هزار و 861 هکتار آن جزو کانون های بحرانی در این مناطق هستند که در این کانون در سطح سه هزار و 766 هکتار فرسایش بادی رخ می دهد.

وحید جلوگیری از افزایش سطح اراضی بیابانی در استان همچنین تقویت پوشش گیاهی در این اراضی را از اهداف راهبردی این اداره کل برای مناطق بیابانی در استان بیان کرد و گفت: در همین زمینه تاکنون برای 163 هزار هکتار از نوار بیابانی استان، طرح های مدیریت مناطق بیابانی تهیه شده است.

وی افزود: تاکنون با اختصاص 15 میلیارد تومان اعتبار از سال 83 تا پایان سال 96، عملیات های بیابان زدایی در سطح هفت هزار و 236 هکتار انجام شده است که درصدد هستیم این اقدامات را برای 33 هزار هکتار دیگر از نوار بیابانی استان اجرایی کنیم.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه عنوان کرد: این اداره کل طی 13 سال گذشته در سطح هفت هزار و 235 هکتار از نوار بیابانی استان توانسته است در سطح 529 هکتار نهال کاری، در سطح هزار و 800 هکتار مدیریت روان آب، در سطح 140 هکتار ایجاد بادشکن با کاشت درختان انجام دهد همچنین 630 هزار اصله نهال سازگار با نوار بیابانی را تولید و کشت کند.

افزون بر این، وی یادآور شد: این اداره کل تا پایان سال گذشته توانست در سطح 15 هزار و 813 هکتار نیز جنگل دست کاشت تاق در نوار بیابانی استان انجام دهد.

وی در بخشی دیگر از سخن خود تغییر الگوی کشت در نوار بیابانی استان را از دیگر برنامه های در دستور کار این اداره کل اعلام کرد و گفت: با هماهنگی با ادارات ذی ربط در استان کشت گیاهان کم آب طلب از جمله قره داغ، گز، تاق و آتری پلکس همچنین کشت گیاهان دارویی از جمله باریجه و خارشتر در حال اجرا است.

علاوه بر آن، وحید اظهار کرد: گازکشی به روستاهای این مناطق، استفاده از آبگرمکن های خورشیدی و استفاده از تنورهای گازی در این مناطق به مرور زمان جایگزین سوخت های فسیلی خواهند شد.

در عین حال، وی به قابلیت های سرمایه گذاری در اراضی بیابانی نیز اشاره کرد و گفت: احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی یکی از مهمترین ظرفیت های سرمایه گذاری در اراضی بیابانی است که برای سرمایه گذاری در این زمینه در اراضی بیابانی استان اقداماتی انجام شده است.

وی همچنین اکوتوریسم در مناطق بیابانی را از دیگر ظرفیت های این مناطق برشمرد و گفت: در برنامه پنجم توسعه در بند جیم ماده 147 تعریف شده است که اراضی واقع در حوزه های استحفاظی شهرها در قالب پارک جنگلی، نهالستان و فضای سبز به شهرداری ها احاله مدیریت شوند تا مورد بهره برداری قرار گیرند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اعلام کرد: در همین راستا، شهرداری جاجرم نیز درخواست احاله مدیریت یک پارک طبیعی در پیرامون مرقد امام زاده مهزیار را به منابع طبیعی ارائه داده بود که این اداره کل با احاله مدیریت و تحویل شش هکتار از اراضی دست کاشت تاق خود در این منطقه به شهرداری جاجرم موافقت کرد تا مورد بهره برداری قرار گیرد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک