سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۱۸/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۱:۵۱ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۴۹ - اذان مغرب:۱۸:۰۸:۳۴
بجنورد
۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۵۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۰۱ - ساعت ۹:۳
در جلسه ستاد ساماندهی آسیب های اجتماعی خراسان شمالی مطرح شد:

پیشنهاد انقلابی وزیر کشور برای پاکسازی خراسان شمالی از وجود اعتیاد

وزیر کشور با اعلام اینکه برای پاکسازی خراسان شمالی از وجود اعتیاد و مصرف مواد مخدر یک پیشنهاد انقلابی دارم، گفت: پیشنهادم تدوین یک طرح جامع توسط ادارات ذی ربط در خراسان شمالی برای مقابله با آسیب اعتیاد در این استان است.
پیشنهاد انقلابی وزیر کشور برای پاکسازی خراسان شمالی از وجود اعتیاد ,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، سید نجیب حسینی، مسئول هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در جلسه در جلسه ستاد فرهنگی، اجتماعی و مدیریت ساماندهی آسیب های اجتماعی خراسان شمالی اظهار کرد: با حضور وزیر کشور وضعیت آسیب های اجتماعی خراسان شمالی به ویژه در زمینه اعتیاد بررسی و پیشنهادات ادارات ذی ربط دریافت شدند که پس از آن نیز تصمیماتی اتخاذ شد تا شرایط اجرایی شدن آنها توسط وزارت کشور و مسئولان خراسان شمالی آماده سازی شوند.

حسینی گفت: پس از بررسی های انجام شده، مقرر شد تا برای مصون سازی خراسان شمالی در مقابل آسیب اعتیاد ( که میزان مصرف مواد مخدر در خراسان شمالی به ویژه در زمینه مصرف تریاک بیش از شاخص میانگین کشوری است )، 12 هزار دانش آموز مقاطع متوسطه 1 و 2 استان تحت پوشش طرح هماهنگ سازی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر قرار بگیرند که البته تعداد آنها تا پایان سال جاری باید به 30 هزار دانش آموز برسد.

وی گفت: برای ائمه جماعت استان نیز دو کارگاه آموزشی در زمینه چگونگی آگاه سازی مردم از تبعات مصرف مواد مخدر برگزار شوند تا آنان این آموزش ها را به مردم انتقال دهند.

وی افزود: مقرر شد که با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان مراسم پیاده روی های خانوادگی و جشنواره های بازی های بومی و محلی در سطح استان برگزار شوند.

مسئول هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: مقرر شد از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استان استفاده شود تا آنان به امر آگاه سازی و آشنایی جامعه با تبعات آثار سوء مصرف مواد مخدر ورود کنند.

وی افزود: 50 خانه روستایی در خراسان شمالی نیز به امکانات مبارزه با اعتیاد و انجام اقدامات پیشگیرانه در برابر سوء مصرف مواد مخدر تجهیز شوند.

وی همچنین بیان کرد: مقرر شد تا دوره های آموزشی برای کارگران کارخانجات استان برگزار شوند.

حسینی در ادامه اعلام کرد: مقرر شد تا تسهیلات تا سقف 15 میلیون تومان با کارمزد چهار درصد به بهبود یافتگان اعتیاد در استان اعطا شوند تا آنان بتوانند فرصت های اشتغال برای خود آماده کنند.

وی افزود: مقرر شد تا کمک مالی به 300 معتاد انجام شود تا آنان بتوانند فرآیند درمان اعتیاد خود را انجام دهند.

علاوه بر آن، وی عنوان کرد: مقرر شد تا کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی استان تا 30 درصد افزایش یابد و 500 میلیون تومان نیز برای تجهیز آزمایشگاه مواد مخدر این نهاد اعطا شود.

مسئول هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور یادآور شد: مقرر شد تا تمامی معتادان متجاهر زن از سطح شهرها جمع آوری شوند.

وی افزود: مقرر شد تا هزینه های درمان 50 کودک معتاد زیر 18 سال به استان اعطا شود.

وی خاطر نشان کرد: مقرر شد تا مراکز تخصصی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر در استان احداث شوند.

حسینی همچنین گفت: مقرر شد در منطقه جوادیه شهر بجنورد یک باب سوله ورزشی ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار عصر اترک، جمشید گریوانی، نائب رئیس شورای شهر بجنورد نیز درباره ابتلا استان به این آسیب اجتماعی اظهار کرد: مسئولان استان اعلام کنند که در زمینه رشد اقتصادی، اشتغالزایی و کارآفرینی چه عملکردی داشته اند که امروز استان دچار " چه کنم " شده است.

گریوانی در ادامه تصریح کرد: مسئولان چه عملکردی داشته اند که امروز دست به دامان سازمان های مردم نهاد شده اند!

وی در ادامه با تصریح بر این مطلب که راهکارهای بازپروری و شلاق زدن هیچ نتیجه ای نداشته است، پیشنهاد داد: بهتر است تا برای معتادان سهمیه کپن تریاک لحاظ شود.

محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه با تاکید بر این نکته که باید به موضوعات، ریشه ای پرداخته شود، اظهار کرد: هر کجا که رانت و تبعیض باشد، آسیب و فساد هم وجود دارد.

صالحی با تاکید بر این نکته که باید در سطح استان فضای نشاط و طراوت ایجاد کرد، اعلام کرد: در همین زمینه انتصاب بانوان در پست های مدیریتی، احداث پارک بانوان، آماده دسازی طرح عملی برای خود مراقبتی کودکان، تدوین طرح تاب آوری بانوان در جوامع محلی، پوشش کامل دیجیتال در سطح استان و احداث شهر دوستدار کودک را در دستور کار قرار داده ایم.

وی همچنین اعلام کرد: پیشنهادات ایجاد دهکده جهانی کوراش در خراسان شمالی را به وزارت ورزش و جوانان و تبدیل خراسان شمالی به پایتخت موسیقی کشور را به وزارت فرهنگ و ارشاد را ارائه داده ایم.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در پایان این جلسه اظهار کرد: بنده برای پاکسازی خراسان شمالی از وجود آسیب اعتیاد، یک پیشنهاد انقلابی ارائه می دهم که این پیشنهاد امکان عملیاتی شدن را دارد و دولت نیز با ارائه حمایت های مالی اش، پای کار خواهد آمد.

رحمانی فضلی گفت: درصورتیکه پیشنهاد بنده تایید شود، آن پیشنهادات خوانده شده در این جلسه عملیاتی نخواهند شد.

وی گفت: پیشنهاد بنده تدوین یک طرح جامع برای پاکسازی خراسان شمالی از وجود اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر است.

وی افزود: در صورتیکه مسئولان ذی ربط خراسان شمالی این طرح را تهیه کنند و در دولت نیز تایید شود، می توان طی دو سال آن را اجرایی کرد.

وزیر کشور همچنین در بخشی دیگر از سخن خود با بیان اینکه 20 سال در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی عقب هستیم و با اقدامات موقت نیز نمی توان کاری از پیش برد، گفت: درصورتیکه این طرح مصوب شود باید از وجود سازمان های مردم نهاد و ظرفیت اجتماعی جامعه بهره گرفت.

رحمانی فضلی در خاتمه تصریح کرد: انتظار است که خانواده ها در پذیرش معتادان همچنین جامعه نیز با فراهم کردن شرایط اشتغال برای معتادان بهبود یافته، همکاری لازم را برای کاهش این آسیب اجتماعی داشته باشند.

به گزارش عصر اترک، استاندار خراسان شمالی در پایان این جلسه اعلام کرد: ادارات ذی ربط استان  تا 10 تیرماه جاری باید کارگروه ها را تشکیل دهند و تمامی نظرات را جمع بندی کنند تا این طرح تا پایان مرداد ماه امسال آماده و به وزارت کشور ارائه شود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک