شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲/۲۲/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۵:۵۷ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۱۱ - اذان مغرب:۱۷:۴۵:۳۵
بجنورد
۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۶۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۰۴ - ساعت ۴:۲۵

لاریجانی در دوراهی انتخاب!

اگر دکتر لاریجانی در مجلس بخواهد بماند باید یک طرف را انتخاب کند! اگر در وسط قرار گیرد به طوری که هم رأی اصلاح طلب‌ها و هم اصولگرایان را داشته باشد، در مجلس شدنی نیست!
لاریجانی در دوراهی انتخاب! ,

انتخابات رئیس و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی درجلسه علنی روز چهارشنبه نهم خرداد ماه سال جاری در صحن علنی مجلس برگزار شد و علی لاریجانی برای سومین سال متوالی در دهمین دوره مجلس ایران در سمت رئیس ابقا شد. گروه سیاسی پایگاه بصیرت جهت تحلیل نتایج انتخاب دوباره علی لاریجانی و دور دوم کشیدن انتخابات گفتگویی را با محمد دهقان، نماینده مردم چناران و طرقبه و نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس صورت داده است که در ادامه می آید:

انتخاب دوباره علی لاریجانی برای ریاست مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

از آنجایی که دکتر علی لاریجانی ده سال بر کرسی ریاست مجلس قرار دارد، بدیهی است ادامه ریاست ایشان یک امر طبیعی است. اگر ایشان از قضیه جایگاه ریاست مجلس حذف می‌شد و رأی نمی‌آورد یک امر غیرطبیعی تلقی می‌شد؛ بنابراین ریاست ایشان به صورت طبیعی بر مجلس اتفاق افتاده علیرغم اختلاف نظرها و اعتراضاتی که به ریاست ایشان بر مجلس وارد بود با این وجود مجموع شرایط باعث شد که ایشان دوباره در کرسی رئیس مجلس قرار گیرد.

برای اولین بار انتخابات هیئت رئیسه مجلس به دور دوم کشیده شد؟ چه دلایلی در این زمینه وجود دارد؟

دکتر لاریجانی در دو سال گذشته با رأی تلفیقی از نمایندگان فراکسیون ولایی و مستقلین به ریاست رسیده بود. در مسائل کلیدی مجلس به گونه‌ای موضع‌گیری و اقدام می‌کرد که بخش مهمی از نمایندگان اصولگرای مجلس به رفتار ایشان انتقاد داشتند و انتظار داشتند که ایشان در دو سال گذشته در موضوعاتی مانند FATF که مقام معظم رهبری با قبول الزامات این گروه و الحاق به کنوانسیون‌های مربوط مخالف بودند، در الگوی جدید قراردادهای نفتی، رای اعتماد به وزرا، نظارت بر دولت از قبیل استیضاح وزرا، رای اعتماد به آنها و سئوال از رئیس جمهور در کنار دولت قرار گرفتند. دکتر لاریجانی توسط نمایندگان فراکسیون ولایی این گونه ارزیابی می‌شد. متاسفانه دکتر لاریجانی در همه موارد مهم و کلیدی خودش را کنار دولت قرار داده بود. لذا در این دوره انتخابات با توجه رأی اکثر اعضای فراکسیون تصمیم بر این شد که لیست جداگانه داده شود و در ارائه لیست جداگانه طبیعی بود در فراکسیون رأی گیری می‌شد و کسی که بیشتر رأی می‌آورد در لیست فراکسیون قرار می‌گرفت. بر این اساس در فراکسیون نمایندگان ولایی رأی گیری شد، بعضی از اعضای فراکسیون دکتر لاریجانی را به عنوان رئیس معرفی کردند. بعضی از اعضای دیگر فراکسیون هم آقای حاج بابایی را رئیس اعلام کردند. پس از آرای اخذ شده آقای حاج بابایی رأی بیشتری آورد، لذا در صحن علنی مجلس دکتر حاج بابایی کاندیدا بودند و بخشی از آرای نمایندگان فراکسیون ولایی به ایشان و بخشی دیگر به دکتر لاریجانی اختصاص پیدا کرد. لذا در تقسیم آراء موجب شد دکتر لاریجانی 101 رأی بیاورند و نتواند در دور اول به جایگاه ریاست مجلس برسند. اما در دور دوم آقای حاج بابایی کاندیدا نشد طبیعتاً آرای دکتر حاج بابایی با اکثریت به سمت سبد رأی دکتر لاریجانی واریز شد و ایشان در دور دوم به ریاست مجلس برسند.

از نگاه جنابعالی پیروز رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات هیئت رئیسه کدام یک بودند؟

کسی در این وسط پیروز نشد. با توجه به غفلت‌هایی که برخی از نزدیکان دکتر لاریجانی داشتند آن‌ها امید بسته بودند که دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبان را با خود نگه دارند. اما با توجه به عدم شفافیتی که در مجلس وجود داشت این وضعیت به هم خورد و فضای سیاسی مجلس به گونه‌ای رقم خورد که همه چیز شفاف باشد!

دکتر لاریجانی باید بداند در مجلس حدود صد رأی بیشتر ندارد و برای این که بر کرسی ریاست بنشیند باید یک طرف را انتخاب کند، یا به سمت اصولگرایان بیاید و مواضع و عملکرد خودش را با اصولگرایان تنظیم کند یا این که به گونه دیگری تصمیم بگیرد! این که انتخابات هئیت رئیسه به دور دوم کشیده شد و با کناره‌گیری دکتر حاج بابایی دکتر لاریجانی به ریاست رسید، پیروزی برای اصلاح‌طلبان در مجلس حاصل نشد. در نهایت دکتر لاریجانی با اما و اگرهایی که وجود داشت به ریاست مجلس رسید.

اگر دکتر لاریجانی خط مشی خودش را چه از روی جبر و احتیاط به گونه‌ای تنظیم کند که منافع نظام و اصولگرایی بیشتر از گذشته حفظ شود، یعنی انتخابات منجر به پیروزی اصولگرایان شده است.

تلاش و رقابت جدی با آقای لاریجانی برای کنار گذاشتن وی از ریاست مجلس را می‌توان سرآغاز واگرایی لاریجانی از اعتدالیون و اصلاح طلبان و نزدیکی مجدد وی به سمت اصولگرایان دانست؟ این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتخابات با همه فراز و نشیب‌هایی که داشت حقیقتی را ثابت کرد که اگر دکتر لاریجانی در مجلس بخواهد بماند باید یک طرف را انتخاب کند! اگر در وسط قرار گیرد به طوری که هم رأی اصلاح طلب‌ها و هم اصولگرایان را داشته باشد، در مجلس شدنی نیست! ایشان باید تکلیف خود را روشن کند! ایشان خاستگاه اصولگرایی دارد لذا یا خودش را با اصولگرایان هماهنگ کند یا این که دل را یکدل کند و در صف همراهان اصلاح‌طلبان قرار گیرد. متاسفانه دکتر لاریجانی در دو سال گذشته نشان داده خودش را با جریان دولت و برخی اصلاح طلبان هماهنگ کرده است!

دکتر لاریجانی در این دو سال باقیمانده از مجلس راهی ندارد جزء این که مواضعی در راستای منافع ملی و اصولگرایی اتخاذ کند و خودش را با جریان‌های اصولگرایی در مجلس هماهنگ کند.

آیا باید منتظر تقابل بیشتر لیست امید با آقای لاریجانی در ادامه کار مجلس بود؟

به هر شکل دکتر لاریجانی و دکتر عارف خودشان را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 آماده می‌کنند. این دو نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری سال 1400 هستند. طبیعی است که امروز آن‌ها هر مقدار از رقابت خودشان را پنهان نگه دارند باز هم در انتخابات ریاست جمهوری، رقابت آن‌ها بر ملأ خواهد شد. لذا یک رقابت آشکار و پنهانی بین این دو نفر وجود دارد و طبیعتاً اصلاح طلبان کاندیداهایی دیگری برای ریاست جمهوری دارند و نمی‌توانند به سمت آقای لاریجانی در انتخابات سال 1400 سوق پیدا کنند. لذا اگر لاریجانی برنامه‌ای برای انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشد نمی‌تواند روی اصلاح‌طلبان حساب باز کند. حساب باز کردن بر روی جریان اصلاح‌طلب نوعی خوش‌بینی نسبت به اوضاع سیاسی کشور است و این رقابت جدی به ویژه در آینده بیشتر خواهد شد.

مصاحبه از: وحید قاسمی

پایگاه بصیرت

انتهای متن/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک