دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۹/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۶:۳۳ - اذان ظهر:۱۲:۳۵:۳۷ - اذان مغرب:۱۹:۰۶:۳۰
بجنورد
۸° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۷۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ - ساعت ۷:۲
معاون آموزشی وزارت علوم تشریح کرد:

اجرای طرح جامع مهارت افزایی، در دستور کار آموزش عالی/فرار مغزها را به گردش مغزها تبدیل خواهیم کرد

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: با آغاز سال تحصیلی 98-97 طرح جامع مهارت افزایی دانشجویان به منظور افزایش و تقویت سطح مهارت های علمی، عملی و فنی دانشجویان در مقطع کارشناسی، در سطح دانشگاه های کشور اجرایی خواهد شد.
اجرای طرح جامع مهارت افزایی، در دستور کار آموزش عالی/فرار مغزها را به گردش مغزها تبدیل خواهیم کرد,

به گزارش خبرنگار عصر اترک، مجتبی شریعتی نیاسری، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این باره اظهار کرد: تمامی مراکز آموزش عالی کشور موظف شده اند با آغاز سال تحصیلی 98-97 این طرح را در چهار محور اجرایی کنند.

شریعتی نیاسری در ادامه به تشریح این چهار محور پرداخت و گفت: در همین راستا، دانشگاه ها موظف شده اند که به دانشجویان مقطع کارشناسی، دروس اختیاری مرتبط با مهارت افزایی را ارائه و تدریس کنند، که در همین زمینه دانشجویان باید در طول دوران تحصیل خود به صورت رایگان دو درس اختیاری البته مازاد بر واحدهای درسی مجاز خود را آموزش ببینند.

وی همچنین افزود: در راستای مهارت افزایی دانشجویان از سال تحصیل جدید دانشگاه ها باید از ظرفیت های کارگاهی و تجهیزاتی دستگاه های اجرایی استفاده کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: نظارت بر اجرای دقیق بخش علمی برنامه های آموزشی دوره های کارآموزی و کارورزی انجام خواهد شد همچنین برنامه های درسی که مورد بازنگری قرار گرفته اند به صورت کاربردی تدریس می شوند.

افزون بر این، شریعتی نیاسری خاطر نشان کرد: در راستای اجرای این طرح جامع در دانشگاه ها باید انجمن های دانش آموختگان شکل گیرند و این انجمن ها باید پیگیری کنند که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در چه زمینه هایی مشغول به کار شده اند.

وی تصریح کرد: برای اجرای این طرح جامع پشتوانه های حقوقی و مالی آن آماده سازی شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت علوم در راستای حذف رشته های دانشگاهی که با استقبال بسیار کم بازار کار مواجه هستند چه کرده است؟ اعلام کرد: طی چند سال گذشته بسیاری از رشته گرایش های دانشگاهی را حذف و بسیاری از رشته ها در مقطع کارشناسی را نیز تجمیع کرده ایم.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طی دو سال گذشته نیز در حوزه علمی و کاربردی کشور حدود 600 مرکز آموزشی علمی و کاربردی را از مدار آموزش عالی خارج کردیم.

وی در بخشی دیگر از سخن خود اعلام کرد: وزارت علوم درصدد است تا فرار مغزها را به گردش مغزها تبدیل و نگرانی خروج استعداد های جوانان این کشور به خارج از کشور را بکاهد.

وی با بیان اینکه در همین راستا، دو برنامه تدوین شده، گفت: به هر علتی که جوانان این کشور که در حال تحصیل در خارج از کشور به سر می برند، نخواهند که به کشور بازگردند، این امکان قانونی فراهم شده است تا حضور فکری آنان در قالب تعامل با دانشگاه های سطح یک در کشور فراهم شود.

شریعتی نیاسری همچنین افزود: زمینه حضور پاره وقت اساتید دانشگاهی ایرانی خارج نشین در سطح دانشگاه های سطح یک کشور نیز امکانپذیر شده است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک