جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۷/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۴۸:۴۲ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۵۹ - اذان مغرب:۲۰:۲۰:۴۳
بجنورد
۲۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۰۸۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ساعت ۳:۵۳
زنبوردار کارآفرین بجنوردی مطرح کرد:

افزایش تولید با دوملکه کردن کندوها/ زهری که کام اشتغال را شیرین خواهد کرد

هادی بخش آبادی، متولد ۶۶ و اهل بجنورد، از سال 91 کار در عرصه زنبورداری را آغاز کرد و توانسته با دو ملکه کردن کردن کندوهای زنبورعسل ،  تعداد کلونی ها را از 9 عدد به 500 عدد برساند و باعث ایجاد شغل برای 6 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شود.
افزایش تولید با دوملکه کردن کندوها/ زهری که کام اشتغال را شیرین خواهد کرد,

به گزارش عصر اترک، هادی بخش آبادی در سال 91 زمانی که از استخدام و پیدا کردن بازار کار در رشته تحصیلی اش ناامید شد، تصمیم گرفت به سمت ایجاد شغل برود و با مشاوره بسیج سازندگی با گرفتن۱۰میلیون تومان وام  از بسیج ، چند کندو تهیه کرد.

 

زنبور داری را چگونه آغاز کردید؟

کار را در ابتدا با 9 کندو همراه همسرم که دارای مدرک مهندسی پروژه است، آغاز کردیم و تعداد کندوها را به 19 عدد رساندیم ولی به دلیل عدم اطلاعات کافی 17 کندو باقی ماندند.سال بعد با مطالعه در این زمینه، کار تکثیر ملکه که در استان و حتی کشور توسط تعداد محدودی انجام شده است را شروع کردم و در این مرحله تعداد کندوها را به 50 عدد رساندم و حدود400 کیلو عسل تغذیه و طبیعی برداشت کردم.درسال بعد توانستم تعداد کندوها را  به 170 کلنی برسانم و موفق به تولید دو تن عسل تغذیه و 500 کیلو عسل طبیعی شدم.

 

آیا به گسترش محصول تولیدی هم فکر کردید؟

با هدف گسترش محصولات تولیدی به سمت تولید ژل رویال و ژله گام برداشتم و کندوها را به بندرعباس منتقل کردم در حالی که تعداد 120 کلنی از بیماری جان سالم به در بردند و در بهار تعداد را به 260 کلنی رساندم.اما به دلیل عدم سرمایه کافی تنها 170 کلنی را نگه داشتم و باقی را به فروش رساندم. بعد از کسب مهارت فعالیتم را به دو نفر دیگر آموزش دادم و هم اکنون هر کدام از آن ها 50 کندو دارند و من بعد از این همه پیچ و تاب حدود 500 کلنی دارم.

 

در رابطه با کار جدیدی که انجام دادید ( دوملکه کردن کندو زنبور) توضیح دهید ؟ قبل تر هم این کار انجام شده بود  یا برای اولین بار این اقدام توسط شما صورت گرفته است؟

درمورد دوملکه ای کردن تنها شنیده بودم و سعی در انجامش داشتم ولی موفق نمی شدم تا اینکه در یک همایش اطلاعاتی کسب کردم و با پیاده کردن آن آموزش ها موفق به انجام کار شدم و تا تولید 5 ملکه هم برای تست کار پیش رفتم.

درمورد کار زنبورداری هیچ گونه کلاسی شرکت نکرده ام، بلکه تنها با تحقیقات و مطالعاتی که داشتم توانستم در این عرصه موفق باشم.

 

چه محصولاتی تولید می کنید؟

محصولاتمان بیشترعسل تغذیه و طبیعی، گرده گل های متنوع، ژل رویال و بره موم است.

 

کارگاه تولیدی، یا فروشگاه خاصی دارید؟

کارگاه تولیدی  وبسته بندی ندارم، به دلیل سخت گیری هایی که معاونت غذا و دارو داشت، در یک مرحله نزدیک به 2 میلیون تومان هزینه سرامیک کردم و باز هم مورد پذیرش آن ها واقع نشد.

 

فروش محصولاتتان به چه صورت است؟

فروش بیشتر به صورت یکجا و مشتری قبلی و بازاریابی شهر به شهر انجام می دهم، هم چنین درفضای مجازی تبلیغاتی داریم ولی برای فروش کلنی بیشتر از این فضا استفاده می کنیم.

 

 در چه نمایشگاه هایی تا به حال شرکت کردید در کدام استان ها؟

در نمایشگاهایی که هرساله سپاه ، بسیج و بنیاد تعاون برگزار می کند شرکت می کنم همچنین در نمایشگاه بین المللی فصلی در استان حضور پیدا می کنم.

 

استقبال از کالای شما در نمایشگاه ها، استان و خارج استان چطور بوده است؟

در داخل استان خیلی خوب است ولی در خارج استان به دلیل اینکه هنوز موفق به ثبت برند نشده ام خیلی مورد استقبال واقع نشد.

 

برای شروع این کار در ابتدا چه میزان سرمایه لازم است؟ سرمایه شخصی بوده است یا از وام و تسهیلات استفاده کردید؟

برای شروع باید یک دوره شش ماه درکنار یک زنبوردار متخصص آموزش دیده شود، با دوتا سه میلیون تومان هم می شود کار را آغاز کرد، اما برای ایجاد یک کاری که بتوان از آن کسب درآمد داشته باشی به حداقل 15 میلیون تومان نیاز است و من مبلغ 10 میلیون تومان از بسیج وام گرفتم.

 

چند نفر نیرو مشغول به کار دارید؟

2 نفر نیرو و همکار ثابت به صورت فصلی و 3 نفر نیروی غیرثابت جهت حمل ونقل ها اعم از جابجایی کلنی و مواد مصرفی مورد نیاز است.

 

در رابطه با بحث تولید و حمایت از کالای ایرانی به دنبال این هستید که فروشگاه یا کارگاهی برای کارتان ایجاد کنید و تعداد افراد بیشتری را مشغول به کار کنید؟

من با هدف ایجاد شغل برای خودم و دیگران وارد این کار شدم و در این راستا افرادی را آموزش می دهم تا آن ها هم بتوانند کار را انجام دهند. درمورد ایجاد فروشگاه تا به حال موفق نشدم، انشاالله در سال های آتی بتوانم با تهیه تمام ملزومات زنبورداری همراه آموزش بتوانم کارم را گسترش دهم.

 

از مشکلات حوزه ی کاری تان بگویید؟

بزرگترین مشکل کارما نداشتن بیمه و بازنشتگی است، کار ما سختی زیادی  دارد و انتظار داریم که حمایتمان کنند.

 

مواد اولیه مور نیاز برای کارتان را از استان تهیه می کنید یا خارج استان کدام استانها؟

قبلا ازاصفهان خرید می کردیم تا زمانی که در یکی از جلسه های اقتصاد مقاومتی بیان شد که مواد اولیه را سعی کنید ازداخل استان و حتما از ابزار ایرانی استفاده کنید.

با یکی از جعبه سازهای خرق در شهرستان فاروج هماهنگ کردیم و درسال گذشته بالای 200 میلیون تومان از داخل استان خرید کردیم، ولی لوازم مصرفی دیگر را فقط ایرانی و از نجف آباد اصفهان تهیه می کنیم، درمورد داروهم از اسیدها استفاده می کنیم که از خارجی بودنش مطلع نیستیم.

 

رنج قیمت محصولاتتان چگونه است؟

عسل از15 الی80 ، موم18الی28، بره موم 80 الی120 ،  گرده گل 60 الی120 ، ژل گرمی 6 هزارتومان و ملکه دانه ای 30هزار تومان است.

 

مجوزتان برای فعالیت را از کدام سازمان یا اداره دریافت کردید؟  حمایت از شما چگونه بوده است؟

مجوز را از جهاد سازندگی تهیه کردیم، متاسفانه جهاد هیچ گونه کمکی درمورد فروش و نهاده ها و داروها انجام نداده است.

 

سالانه چه میزان تولید و فروش دارید؟

به ازای هرکندو حدود 5 کیلوگرم طبیعی و30 کیلو تغذیه داریم، سال گذشته با 170 کلنی حدود 5 تن تغذیه و 500 کیلو طبیعی و درمورد ژل حدود 2 کیلوگرم و 50 کیلوگرده گل برداشت کردیم.

هدف بعدی من خرید دستگاه گرفتن زهر از  زنبور عسل است زیرا هزینه ی فروش از هر کیلو گرم 250 میلیون تومان است.

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
اروید | 1397/04/30
0
1
عالی بود.تشکر.استفاده کردم.
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک