چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۳/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۰ - اذان ظهر:۱۱:۴۸:۱۴ - اذان مغرب:۱۸:۱۰:۲۵
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۸۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۸ - ساعت ۳:۴

بهره‌مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران، بر اهمیت علم فیزیک پزشکی در درمان بیماران مبتلا به سرطان تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که بشر در حال حاضر گرفتار آن بوده مسئله سرطان است.
بهره‌مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان,

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر احمد مستعار با اشاره به استفاده از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان، افزود: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های مجاور توده اصلی نیز احتمال سرطانی شدن داشته باشند که پزشکان تلاش می‌کنند از طریق اشعه، این بخش‌های باقی مانده از بافت تومورال را از بین ببرند که این مسئله در واقع ارتباط مستقیمی با علم فیزیک پزشکی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران، اظهار داشت: این کنگره ۲۸ و ۲۸ تیر ماه ۹۷ در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این رشته برگزار می‌شود.

وی افزود: محور های علمی این کنگره رادیوتراپی و انکولوژی پرتویی، تصویربرداری پزشکی، پزشکی هسته‌ای، آثار زیست شناختی پرتوهای یونیزان و غیریونیزان بر بافت، دزیمتری پرتوها و حفاظت پرتویی در پزشکی و محیط زیست، فناوری‌های نوین و کاربرد نانو ذرات در پزشکی و همچنین مدل سازی و شبیه سازی کامپیوتری در پزشکی است.

مستعار گفت: پزشکی هسته‌ای شاخه از تصویربرداری پزشکی است که عملکرد یک ارگان با تصویربرداری تشخیص داده می‌شود، به این طریق که رادیو دارویی به بدن بیمار و عضو مورد نظر تزریق می‌شود و پرتو پس از آن از عضو ساطع و در بیرون بدن پرتو را آشکارسازی می‌کند تا ببینند آیا آن ارگان به درستی کار می‌کند یا خیر.

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران در ارتباط با محور رادیوتراپی انکولوژی پرتویی، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که بشر در حال حاضر گرفتار آن بوده مسئله سرطان است که در جوامع مختلف به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر ناشی از  بیماری به شمار می رود. از جمله روش‌های متداول درمانی برای سرطان‌ها، جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است که بسته به نوع سرطان و وسعت بیماری ممکن است از هرکدام از این روش ها و یا حتی همزمان از هر سه روش، برای درمان فرد استفاده شود.

مستعار افزود: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های سرطانی به بافت های مجاور هم نفوذ کرده باشد که پزشکان تلاش می‌کنند از طریق اشعه این سلول های باقیمانده از بافت تومورال را از بین ببرند که این مسئله با همکاری پزشکان متخصص رادیوانکولوژی و متخصصین فیزیک پزشکی با برنامه ریزی پلان درمانی بیمار انجام می شود. در این پلان اینکه اشعه با چه ابعادی و چند میدان و از چه جهتی و با چه میزانی به بخش های سرطانی تابانده شود انجام می شود و محاسبات لازم با بهره گیری از سیستم های کامپیوتری انجام می شود. این شاخه از علم فیزیک پزشکی و تکنیک های نوین بکار گرفته شده نیز از جمله مباحثی است که در این کنگره مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک