شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۴:۴۴ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۰۳ - اذان مغرب:۱۷:۴۶:۳۵
بجنورد
۸° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۰۸۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ساعت ۲:۲۵
در گفتگو با کارآفرین جوان مطرح شد:

عطر گلابی که زندگی ۲۰ خانواده را معطر کرد/ خروج سرمایه از استان با عدم همکاری مسئولین

احمد باور متولد 66، از سال 93به همراه هادی حاتمی کیا به صورت آزمایشی وارد عرصه گلاب گیری و عرقیات گیاهی شدند و با یک دستگاه خانگی کارشان را آغاز کردند،آن ها حالا برای 20 نفرکارآفرینی کرده اند کمکی شده اند برای چرخش چرخ زندگیشان.
عطر گلابی که زندگی 20 خانواده را معطر کرد/ خروج سرمایه از استان با عدم همکاری مسئولین,

باور در گفتگو با خبرنگار عصر اترک هدف از ایجاد این کار را کار آفرینی و ایجاد شغل با اولویت به کار گیری معلولین و زنان سرپرست خانوار اعلام می کند و می گوید:  با توجه به محدودیت هایی که این گروه از افراد برای کار در محیط بیرون دارند سعی کردیم تا جای امکان دستگاه ها را در محل زندگی این افراد قرار بدهیم تا بتوانند در منزل مشغول به کار شوند ، ولی در عین حال یک کارگاه هم به صورت فعال داریم که روزانه تولید گلاب و عرقیات را در آن مکان انجام می دهیم.

در ادامه گفتگوی خبرنگار عصر اترک با این کارآفرین جوان را می خوانید:

 

فعالیتتان در چه زمینه ای است؟چه محصولاتی تولید می کنید؟

در زمینه تولید گلاب و عرقیجات گیاهی فعال هستیم، البته مقدمات بسته بندی گیاهان دارویی را از آینده ای نزدیک آماده می کنیم، همچنین در زمینه اسانس گیری فعالیت هایی را به صورت آزمایشی شروع کردیم که در صورتی که بتوانیم سرمایه جذب کنیم این کار را نیز آغاز خواهیم کرد.

 

متوجه شدیم تغییراتی در دستگاه عرق گیر ایجاد کرده اید در این خصوص توضیح می دهید؟

دستگاه عرق گیری را از بازار تهیه کردیم و در ساختارش تغییراتی ایجاد کردیم که این تغییرات باعث افزایش راندمان کار، افزایش عرق دهی در یک ساعت شد، هم چنین در مصرف آب و گاز هم صرفه جویی قابل ملاحظه ای ایجاد کردیم که خود این صرفه جویی میزان سوددهی را بالا برد.

 

فروش تان به چه صورت انجام می شود؟

از هر دو روش بازایابی سنتی و شبکه های پیام رسان داخلی برای فروش استفاده می کنیم و به زودی از سایت شرکت رونمایی می شود، تا ارائه خدمت به مشتریان امورات را تسهیل کند.

 

در چه نمایشگاه هایی محصولاتتان را ارائه داده اید، استقبال چگونه بوده است؟

به دلیل محدودیت هایی که وجود داشته تا الان در نمایشگاه حضور پیدا نکردیم، ولی با توجه به اینکه برای افزایش تولید برنامه داریم ، در نمایشگاهی که در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد حضورپیدا می کنیم.

 

برای شروع این کار در ابتدا چه سرمایه ای مورد نیاز است؟

بسته به حجم و گستردگی کار و همچنین نوع فعالیتی که تصمیم به انجام داشته باشیم میزان سرمایه گذاری متفاوت است، ولی در عین حال با سرمایه ای حدود 6 میلیون تومان می شود کار را به صورت محدود خانگی شروع کرد، ما تا الان حدود 60 میلیون تومان سرمایه وارد این کار کردیم که بخشی از آن توسط تسهیلات از بسیج سازندگی و بخشی از هزینه به صورت شخصی اعمال کردیم.

 

چند نفر نیرو دارید؟

به طور مستقیم و غیر مستقیم حدود 20تا 30 نفر در حال حاضر مشغول به کار هستند.

 

در رابطه با بحث اقتصاد مقاومتی و تولید و حمایت از کالای ایرانی به دنیال این هستید که فروشگاه یا کارگاهی برای کارتان ایجاد کنید و تعداد افراد بیشتری را مشغول به کار کنید؟

به طور کلی هدف از شروع این فعالیت کارآفرینی و ایجاد اشتغال بود و برنامه های بلند مدتی هم برای گسترش کار داریم که متاسفانه به دلیل عدم همکاری مسئولین به کندی صورت می گیرد.

 

از مشکلات کارتان را بگویید؟

انتظار می رود با توجه به حجم بیکاری در استان و با توجه به این که جزو استان های محروم با آمار بیکاری بسیار بالا هستیم همکاری مسئولین و حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک جهت اشتغالزایی بیش‌تر باشد که متاسفانه تا به امروز این اراده در مسئولین امر وجود نداشته و حتی سرمایه گذارانی بودند که تصمیم به سرمایه گذاری در استان داشتند اما به دلیل برخی مشکلات در میانه راه منصرف شدند و در حال حاضر در استان های هم جوار مشغول به کار هستند و سرمایه ها به دلیل عدم همکاری مسئولین در حال خارج شدن از استان است که این باعث محرومیت بیش از پیش استان خواهد شد .

 

در زمینه اعطای تسهیلات هم شرایط به اندازه ای دست و‌پا گیر سخت است، که خیلی از اوقات ترجیح داده می‌شود از این تسهیلات که سهم استان است استفاده نشود .

کارگاه نیز باید شرایط خاص داشته باشد و مسائل بهداشتی آن رعایت شود اما چون کارگاه اجاره ای است در هر مرحله جابجایی هزینه زیادی باید برای بهداشتی کردن کارگاه جدید صرف شود که این هزینه ها فشار اقتصادی زیادی را به وجود می آورد.

 

گل و گیاهان مور نیاز برای کارتان را از کجا تهیه می کنید؟

حدود 80 درصد مواد اولیه مورد نیاز از داخل استان تامین می‌شود .

 

سالانه چه میزان تولید دارید ؟

تولیدات در مجموع حدود 50 هزار لیتر انواع عرقیات و گلاب است.

قیمت محصولاتتان چگونه است؟

قیمت محصولات با توجه به نوع محصول متفاوت است، اما چون مواد اولیه از خود استان تامین می شود و بازار فروش هم اکثرا در خود استان است کاهش هزینه ها باعث پایین بودن حدود 8 تا 15درصدی قیمت تولیدات ما نسبت به محصولات مشابه آن در بازار است.

 

مجوزتان برای فعالیت را از کدام سازمان دریافت کردید حمایت از شما چگونه بوده است؟

مجوز را از سازمان جهاد کشاورزی گرفتیم.

بسیج سازندگی در اهدای تسهیلات بیش‌ترین همکاری را داشته و همچنین در تمام زمینه ها به صورت داوطلبانه ما را کمک و حمایت کرده و‌مشاوره های ارزشمندی داده و حتی در جاهایی مشوق ما بوده که قدردان زحماتشان هستیم.

انتهای خبر/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک