سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱/۱۲/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۴:۴۸:۲۹ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۴۶ - اذان مغرب:۱۶:۵۲:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۸۸۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۵/۰۱ - ساعت ۳:۴۱

آبیاری درختچه های حیاط خانه با آب خاکستری آشپزخانه

بانوی خانه دار راز و جرگلانی با آب خاکستری درختچه های حیاط خانه خود را آبیاری می کند و با تشویق همسایه و اقوام خود، آن ها را نیز به صرفه جویی در آب آشامیدنی علاقه مند کرده است.
آبیاری درختچه های حیاط خانه با آب خاکستری آشپزخانه,

به گزارش عصر اترک، تمام کارهای خانه و مدیریت آن به عهده او است و اکثر وقت او در آشپزخانه و برای شستشو می گذرد او می داند که همه آب هایی که برای شستو مصرف می کند به مواد شوینده شیمایی آلوده نیستند و به همین دلیل از آبی که برای شستن میوه ها، سبزی ها، برنج و... می توان دوباره استفاده کرد.

این بانوی خانه دار استفاده از آب خاکستری برای آبیاری درختان را از سال ۹۶ شروع کرده است او اهل روستای گرکز بخش جرگلان است .

او همیشه علاقه داشت در حیاط خانه درخت بکارد ولی به دلیل اینکه با کمبود آب در تمام نقاط کشور و در جرگلان  مواجهه هستیم به این فکر افتاد که از آب خاکستری آشپزخانه، درختچه های حیاط خانه را آبیاری کند .

 بنابراین او یک سطل کوچک در جلوی شیر آب آشپزخانه گذاشته و هر بار که با شستن میوه، سیب زمینی، سبزی جات، برنج و حتی آب کشیدن مکرر دست ها در زمان آشپزی، سطل از آب پر می شود آن را بیرون از خانه می برد و آب را به قمقمه ای که بیرون گذاشته می ریزد و هر روز عصر درختچه های خود را آبیاری می کند.

 البته به تمام درخت ها همان رور آب نمی رسد ولی هر روز سه الی پنج درخت را آب می دهد و فردا به درخت هایی که آب نرسیده است آب خاکستری آشپزخانه داده می شود .اما امسال می تواند به درختان بیشتری آب بدهد.

این بانوی اهل روستای کرگز این اقدام خود را به همسایه ها و فامیل خود توصیه کرده و به این کار تشویق می کند.

او می گوید: همسایه ها در سال قبل مقاومت کرده و چندان همکاری با او نداشتند و از شیر آب برای آبیاری درختچه ها استفاده می کردند ولی امسال تعدادی از آن ها نیز یک سطل در جلوی شیر آشپزخانه خود گذاشته و هر روز آب خاکستری آشپزخانه خود را به درختان می دهند .

امسال از اول سال تاکنون یک بار هم از شیرآب برای آبیاری درختان استفاده نکرده اند و حتی کودکان خانه نیز به تازگی از آب شیر حیاط که استفاده می کنند و آب بدون آلودگی را در سطلی که کنار شیر حیاط گذاشته شده میریزند و به گل ها آب می دهند .

حیاط خانه این خانم تقریبا ۲۰ درخت و تعداد گل تزیینی دارد .

این خانم روستایی قصد دارد  هم روستاییان خود را تشویق به این کار کرده تا هرگز با شلنگ و آب سالم و خوردنی برای درختان خود استفاده نکنند .

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک