پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱/۱۳/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۴:۴۹:۲۴ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۵۱:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۰۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ - ساعت ۲۳:۵۴
طی ماه ذی حجه انجام می شود،

۲۷ روز عروسی در یک روستای منطقه ترکمن نشین جرگلان

با فرا رسیدن ماه ذی حجه عروسی و جشن ها در بین مسلمان جهان و به طبع آن دربین مردم ایران و بخصوص در بین ترکمن های استان خراسان شمالی شروع می شود که در روستاهای بخش جرگلان با برگزاری عروسی ها در روزهای خاصی و پی در پی مردم این منطقه نزدیک به یک ماه کامل در شادی و خوشی هستند.
27 روز عروسی در یک روستای منطقه ترکمن نشین جرگلان,

به گزارش عصر اترک، امسال در روستای هدف گردشگری دویدخ جرگلان ۲۷ مراسم عروسی سنتی قوم اهل تسنن برگزار می شود.

 

به گفته یاز قلیچ فروزش یکی از اعضای شورای اسلامی روستا هر ساله در این روستا مردم با آغاز ماه شوال و همچنین در ماه ذی حجه شروع به برگزاری عروسی های جوانان خود می کنند.

 

وی ادامه می دهد : امسال با همزمان شدن ماه (بایرام) با برداشت محصولات کشاورزی عروسی های این روستا برگزار نشد و به همین دلیل زمان برگزاری همه عروسی ها به ماه ذیحجه موکول شد  که امسال عروسی های فراوانی در این روستا پیش بینی شده و برگزار خواهد شد.

 

وی افزود: زمان برگزاری عروسی ها توسط یکی از اهالی روستا که یک خانم است تعیین می شود به این ترتیب کسانی که می خواهند عروسی فرزندان خود را برگزار کنند از همدیگر خبر می گیرند و سپس نزد خانمی که زمان عروسی را تعیین و یادداشت می کند می روند  تا دو عروسی با هم تداخل نداشته باشد .

 

فروزش ادامه داد: امسال مردم این روستا ۲۷ عروسی در ۲۷ روز برگزار می کنند که این عروسی ها جدای از جشن های عقد و ختنه سوران و... است .

 

هر خانوده آرزوهای زیادی برای فرزندان خود در روز عروسی اش دارند

 

نور سلطان جاوید خانمی ۵۰ ساله اهل روستای دویدخ است که در تمام مردم روستا جهت تعیین روز عروسی فرزندان خود به او مراجعه می کنند.

وی در این باره گفت: تاکنون ۲۱ مورد عروسی از اول ذیحجه تا اخر این ماه را وقت تعیین کرده ام و برخی نیز هنوز مراجعه نکرده اند

امسال و هرسال جهت تعیبن وقت به من مراجعه می شود و من یک به یک آن را یادداشت میکنم تا عروسی ها تداخل نداشته باشند

وی در این باره که چرا همه عروسی با هم دریک روز یا هفته و دسته جمعی برگزار نمی شود نیز گفت: هر کدام از خانواده ها آرزوهایی برای روز عروسی فرزندان خود دارند که اگر باهم برگزار شود نمی توانند آنطور که باید برگزار کنند برگزار نمایند .

روستای دویدخ با ۵۰۰ خانوار و بیش از ۲۵۰۰ نفر جمعیت ۱۵ کیلومتر از مرکز بخش جرگلان فاصله دارد و یکی از روستاهای هدف گردشگری استان خراسان شمالی است .

 

خبرنگار: رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک