پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۳۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۰۷ - ساعت ۱۲:۵۹
در گفتگو با مدیرعامل آتش نشانی بجنورد مطرح شد:

کمبودهایی که تمامی ندارند، نیروهایی که کم نمی آورند

آتش نشانان، مردان خط مقدم مقابله با آتش و حوادث، کسانی که برنامه روزانه شان از خود گذشتی برای هم نوع است و این شغل را تنها بخاطر عشقی که دارند ادامه می دهند.

به گزارش عصراترک، 7 مهر ماه در تقویم به عنوان روز آتش نشان نامگذاری شده است، پایگاه خبری تحلیلی " عصراترک" با هدف گرامیداشت افرادی که از جان خود در راه حفظ جان و آسایش ما می گذرند گفتگویی با مجید گریوانی، مدیرعامل آتش نشانی بجنورد انجام داد که در ادامه می خوانید.

 

 

بزرگترین مشکلاتی که یک شخص به عنوان یک آتش نشان با آن مواجه است بیان کنید؟

آتش نشانی یکی از مشاغل سخت است، شیفت کاری بودن، استرس، دوری از خانواده از مهمترین مشکلات آتش نشانان است اما بدترین استرس وارد شده به آتش نشان این است که هیچگاه دو حادثه شبیه هم نیستند، هر چقدر که مانور انجام دهیم اما درهرصحنه با حوادث ناشناخته ای مواجه می شویم که استرس های زیادی را به آتش نشان وارد می کند بطوری که بازگشت به زندگی بعد از روبروشدن با صحنه های وحشتناک، سخت می شود.

در این راستا از ابتدای سال تاکنون دو کلاس روانشناسی برگزار شده است، که زمان برگشت به زندگی افراد را کوتاه تر می کند.

 

وضعیت ایستگاه های آتش نشانی بجنورد را بیان کنید؟  

طبق استاندارد باید برای هر 50 هزار نفر جمعیت یک ایستگاه آتش نشانی وجود داشته باشد که در شهرستان بجنورد با توجه به جمعیت 230 هزار نفری، پنج ایستگاه آتش نشانی وجود دارد و ایستگاه ششم نیز براساس بعد مسافت در شهرک فرهنگیان بجنورد جانمایی شده اما تاکنون بودجه مورد نیاز جهت احداث آن اختصاص داده نشده است.

 

تعداد نیروهای مشغول به خدمت در سازمان آتش نشانی بجنورد و وضعیت اشتغال آن ها چگونه است؟

بر اساس چارت سازمانی برای شهرستان 152 نفر نیرو در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر 87 نفر شامل 12 نیروی اداری، ستادی و 75 نیروی آتش نشان در سه شیفت کاری مشغول به فعالیت هستند.

در سال آینده 12 نفر از نیروها بازنشسته می شوند و این کمبود نیرو محسوس تر می شود به همین اساس درخواست استخدام 36 نیرو در سال جاری داده شده است که موافقت اولیه صورت گرفت اما هیچ گونه مجوزی برای شهرداری صادر نشده است.

 

وضعیت حقوقی نیروهای آتش نشان چگونه است؟

نیروهای مشغول به خدمت در سازمان آتش نشانی به دو گروه قرارداری و رسمی تقسیم می شوند که 52 نفر نیروی رسمی و 37 نفر قراردادی هستند، قراردادی ها از لحاظ حقوق متوسط خوب هستند ولی رسمی ها حقوق های خیلی پایین دریافت می کنند در واقع یک نیروی رسمی سازمان با پایه حقوق یک میلیون و 300 هزار تومان و گذراندن 100 ساعت اضافه کاری حقوقی نزدیک به دو میلیون تومان دریافت می کند.

باتوجه به اینکه آتش نشانی در طبقه بندی مشاغل سخت قرار نمی گیرد و جزو طرح نظام هماهنگ است، حقوق ها پایین است، به طور مثال اگر کسی بامدرک دیپلم استخدام شود به دیپلم ها فوق العاده ویژه نمی خورد و آتش نشان تعهد می دهد که تا آخر با همین حکم دیپلم بازنشسته شود در حالی که در سایر ارگانها با هر مدرک تحصیلی جدید حقوق افزایش می یابد.

 

 

چه کمبود تجهیزاتی در سازمان دارید؟

هم اکنون آتش نشانی بجنورد دارای 17دستگاه خودروی آتش نشانی اطفاء و امداد و نجات، سه دستگاه خاص نجات ، دو خودروی سنگین نجات و یک خودروی سبک نجات است.

 بزرگترین مشکل دراین بخش این است که تمام خودروهای اطفاء و نجات رو به فرسودگی بوده و عمرشان بالای 15 سال است و نیاز ویژه ای برای نوکردن و به روز کردن ناوگان خودرویی داریم.

هم چنین عمر استاندارد لاستیک ها پنج سال است در حالی که لاستیکهای ناوگان خودرویی سازمان به 14 سال می رسد و کاملا فرسود شده اند و با توجه به اینکه همکاران در مامویت های خارج از شهر نیز گاها حضور پیدا می کنند این یک بحران برای سلامتی آتش نشانان است.

امسال در راستای حمایت از تولید داخلی اقدام به خرید 10 جفت لاستیک کردیم که در حد توان سازمان بجنورد بود.

 

در رابطه با خرید ناوگان خودرویی چه گام هایی برداشته شده است؟

خودروهای آتش نشانی، خودروهای خاص هستند و خرید این دستگاه ها در توان سازمان آتش نشانی شهرستان یا شهرداری نیست و نیاز به جذب بودجه ملی دارد که طی مکاتبات انجام شده از طریق محمدرضا صالحی، استاندار سابق استان  و رحمانی فضلی وزیر کشور و ارسال نامه به مدیریت بحران و سازمان شهرداری های کشور، بیان شد که در حال حاضر بودجه ای وجود ندارد، در آینده اگر بودجه اختصاص داده شود در اختیار شما می گذاریم.

نیاز به حمایت داریم، در حالی که چنین همتی در حال حاضر وجود ندارد.

هم چنین یک خودرو جزو تملک دولت در اختیار اداره مبارزه با مواد مخدر است و به دستور رئیس جمهور خودروهای تملک دولت را می توان به صورت عام المنفعه مورد استفاده قرار داد، مکاتبات انجام شد و به دستور رئیس کل مبارزه با مواد مخدر استان که استاندار سابق بود و دادستان با این عمل موافقت شد در حالی که دبیر ستاد بعد از گذشت شش ماه هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است و اگر این خودرو از استان خارج شود، تهیه چنین خودرویی هزینه های سنگین را در پی دارد.

 

 در رابطه با خرید نردبان آتش نشانی که چند سالی است مورد بحث است توضیح دهید؟

خراسان شمالی تنها استانی است که در سراسر کشور فاقد نردبان، بالابر و خودروی آبرسان پشتیبان است، با دلار پنج هزار و پانصد تومان برآورد قیمت نردبان هفت و نیم میلیارد تومان بود، در واقع با چهار برابر شدن قیمت دلار و فرازو نشیب های بازار ارز، چند وقتی می شود که از اولویت خرید خارج شده است.

 

نبود نردبان بالابر چه مشکلات و حوادثی را می تواند رقم بزند؟

 در وضعیت فعلی اگر حادثه ای تا طبقه سوم ساختمان رخ دهد به صورت استاندارد قابل پیگیری است، البته تا طبقات پنجم هم این عمل قابل انجام است ولی از روش های غیر اصولی باید اقدام کرد.

 

 

با توجه به کمبودهای مطرح شده چه اقداماتی را برای افزایش ایمنی شهروندان انجام می دهید؟

آموزش هایی برای مردم برگزار می کنیم تا خطرهای محیط زندگی شان را بشناسند،هم چنین آتش نشانان توانمندیهای خود را با برگزاری مانورهای ویژه بالا می برند تا در صورت رخ دادن حادثه با کمترین فوت وقت بتوانند، پوشش های لازم در جهت کاهش خسارات انجام دهند.

 

تعداد حوادث و فوت شدگان از ابتدای سال 97 تاکنون را تشریح کنید؟

از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 904 حادثه رخ داده است که شامل 511 عملیات امداد و نجات، 393 مورد آتش سوزی، 424 نفر نجات یافتگان آسانسورباتوجه به قطعی های برق در تابستان، 67 نفر مصدومیت در اثر تصادف بودند.

هم چنین تعداد فوت شدگان 10 نفر اعلام شد که از این تعداد پنج نفر بر اثر تصادف، سه نفر سقوط در چاه و دو نفر آوار بوده است.

در شش ماهه ابتدای سال جاری 224 تاییدیه ایمنی، 1215 نصب خاموش کننده در منازل مسکونی و 124 نصب کپسول در مکانهای تجاری انجام شده است.

 

باتوجه به دوره ی که در ژاپن گذرانده اید با انتقال این محتوا به زیرمجموعه ها چقدر می توانید در راستای توانمند کردن نیروها گام بردارید؟

شاید شرایط کشور ما از لحاظ زیرساختی با کشور ژاپن قابل مقایسه نباشد، اما نیروها از لحاظ هوشی و فکری هیچ چیز کم ندارند.

شهروندان ژاپنی با اعتقادی که به نظم و ایمنی داشتند هیچ جای دنیا را امن نمی دانستند بلکه معتقد بودند باید خودشان را در مواجه با مشکلات ایمن کنند، که این نکته قابل تامل و اجرا می تواند گام مهمی را در جهت افزایش ایمنی شهروندان داشته باشد.

این دوره با عنوان "ظرفیت سازی مدیریت بحران در حوادث شهری" برگزار شده بود، امید داریم که تا جایی که شرایط اجازه دهد و زیرساختها در کشور آماده باشند، در این مسیر حرکت کنیم و آموخته هایی که از آنجا آوردیم را در جهت رفاه و آسایش شهروندان مان بومی سازی کنیم.

 

در جذب نیروهای آتش نشان، توانمندی نیروهای شهرستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

سالهای گذشته نیروهایی که در شهرداری ها از کارافتاده می شدند، به آتش نشانی ها منتقل می شدند، اما نزدیک به 15 سال است که روش جذب نیروها تغییر کرده و افراد با گذشتن از فیلترهای مختلف، پذیرش می شوند.

شهرستان بجنورد، در مقابل تمام کمبودهایی که در این بخش دارد، دارای بزرگترین سرمایه نیروی انسانی متخصص و ورزیده است.

80 درصد نیروهای سازمان علاوه بر توانمندی های جسمی از لحاظ علمی هم این آمادگی را دارند.

در مجموعه مشکلی به لحاظ توانمندی نداریم رنج سنی نیروها بین 25 تا 40 سال است.

 

 

در رابطه با جذب نیروی خانم در مجموعه برنامه ای در دستور کار دارید؟

 در سال 84 دوره هایی تحت عنوان آتش نشانهای داوطلب با حضور 150 نفر برگزارشد، که 70 درصد از شرکت کنندگان را خانم ها تشکیل می دادند.

بعد از آن سیاست هایی در مجموعه حاکم شد که به کارگیری خانم ها به فراموشی سپرده شد و از افراد آموزش دیده دعوت به همکاری نشد، در حالی که باتوجه به فرهنگ ما به عنوان یک کشور اسلامی حضور آتش نشانان زن در بعضی از عملیات ها اولویت ویژه ای دارد.

امیدداریم که در آینده نزدیک بتوانیم با متقاعد کردن بالادستی ها شاهد جذب نیروهای خانم در مجموعه باشیم.

 

در انتها اگر نکته خاصی دارید بیان کنید؟

اطمینان را به شهروندان می دهم نگران نباشند، آتش نشانی بجنورد می تواند تمام مشکلات حادثه ای را پوشش دهد، تنها دغدغه ما حفظ سلامت و جان مردم است و از شهروندان می خواهیم به سمت ایمنی قدم بردارند، خودشان حوادث محیط زندگی شان را کاهش دهند، ولی در صورت مواجه با مشکلات 125 آتش نشانی را فراموش نکنند، من وهمکارانم به صورت شبانه روزی برای رفع مسائل اعلام آمادگی می کنیم.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
یدالله | 1397/07/09
0
0
من مدت 5ساله در روستا اتشنشان هستم زیر نظر دهیاری الان میگن بودجه نداریم که حقوق بدیم با وضعبت اقتصادی الان باید کارمو از دست بدم مسولان لطفا رسیدگی کنید ممنون اینم شماره تماس09159845324
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک