شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۲:۲۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۰۵ - اذان مغرب:۱۹:۵۲:۳۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس دیدنی ها | کد خبر: ۲۸۱۳۶۵۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ - ساعت ۱۳:۵۰

گزارش تصویری/ تهیه کشمش در فاروج

شهرستان فاروج یکی از شهرستان های شاخص خراسان شمالی در تولید انگور به ویژه رقم کشمشی است.

به گزارش عصر اترک، یکی از مشخصه های ویژه شهرستان فاروج باغات انگور آن است که درسطح شهر و روستاهای آن قابل مشاهده است.

شهریور، ماه پرکار باغداران شهرستان است، قبل از زمان برداشت محصول انگور، باتوجه به اینکه بیشترین رقم کشت شده در شهرستان نوع کشمشی است، باغداران اقدام به آماده کردن فضایی می شوند که محصوص تیزآب شده را برای خشک شدن برروی آن قرار دهند، این محل به زبان محلی، تخت گفته می شود.

 تخت: سطح صاف وهموار زمینی است که با استفاده از کاهگل، هرساله آماده سازی می شود، این فضا معمولا در نقاط روبه آفتاب وباز انتخاب می شود تا انگور تیزآب شده در فرصت کوتاهی تبدیل به کشمش خشک شود.

بعد از آماده شدن تخت، باغداران براساس شناختی که در مدت های متعدد کار یافته بودند اقدام به تهیه شغار می کردند.

شغار: شیره ی منجمد شده گیاهی بود که در سطح بعضی روستاها یافت می شد از جمله در محدوده روستای کلاته محمدرضا خان فاروج  که به صورت سنگ های سیاهی قابل مشاهده بود.

 بعد از یافتن، این ماده  را در دیگ های  مخصوص ریخته و می جوشاندند تا بصورت مایع  درمی آمد.

با توجه به اینکه مدت نگهداری انگور کوتاه است، در زمان برداشت، اعضای خانواده و نیروهای بکار گرفته به دو گروه تقسیم می شوند گروهی اقدام به جمع آوری محصول می کنند وگروه دوم همزمان تیزآب یا به عبارت محلی شغاری را انجام می دهند.

گروه دوم بخشی از انگورها را در ظرف هایی متخلخل دسته دار (دستکی) می ریزند این ظرف ها دارای سه دسته بلند هستند که اتصال آن ها شکل مثلتی را ایجاد می کند واز این طریق افرادی که مسئول قرار دادن این ظروف در تیزآب هستند کمتر دستشان با این مواد در تماس باشد.

میزان باقی ماندن انگور در شغار باید اندازه باشد که اگر کمتر باشد زمان خشک شدن آن به دراز کشیده می شود واگر بیش از حد بماند کیفیت کشمش پایین می آید  وبه اصطلاح باغداران کشمش می سوزد.

در گذشته سطل کوچک آبی کنار ظرف شغار قرار می گرفت وکاسه روحی که وسط آن سوراخ شده بود در سطل قرار می دادند. یعنی هربار که یک دستکی در ظرف شغار قرار می گرفت همزمان این کاسه هم در سطل قرار می گرفت، وقتی کاسه پر از آب می شد ظرف انگور از تیزآب برداشته می شد و مسئول چینش، هم خوشه ها را روی تخت که از قبل آماده شده می چید تا کاملا در معرض آفتاب قرار گیرد.

زمان جمع کردن کشمش ها از روی تخت، متاثر از شرایط آب وهوایی است، در صورت آفتابی بودن ظرف دو تا سه روز کشمش ها قابل جمع شدن است.

البته امروزه از شیوه ها نوین برای تیزآب کردن انگور استفاده می شود، مواد شیمیایی حوزه کشاورزی جایگزین شغار شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عکاس: مرجان کوهستانی

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک