یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۵:۱۹ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۲۷ - اذان مغرب:۱۹:۴۰:۱۱
بجنورد
۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۳۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ - ساعت ۹:۳۸
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد:

۶۵ درصد از مساحت منابع طبیعی خراسان شمالی در محاصره فرسایش خاک/شیرین دره، محروم از عملیات آبخیزداری

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 65 درصد از مساحت عرصه منابع طبیعی استان گرفتار فرسایش خاک است که مسئله فرسایش خاک به بحرانی مهم در استان تبدیل شده است.
65 درصد از مساحت منابع طبیعی خراسان شمالی در محاصره فرسایش خاک/شیرین دره، محروم از عملیات آبخیزداری,

حسن وحید، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: خراسان شمالی دارای سه حوزه آبخیز به نام های اترک به مساحت یک میلیون و 500 هزار هکتار، کال شور به مساحت یک میلیون و 200 هزار هکتار و گرگان رود به مساحت 100 هزار هکتار است.

وحید در ادامه با یادآوری این مطلب که خراسان شمالی، استان سیل خیزی است و این استان جزو پنج استان نخست سیل خیز کشور محسوب می شود، عنوان کرد: در حال حاضر 65 درصد از مساحت استان به علت سیل خیزی، فرسایش پذیر شده است.

به گفته وی، متوسط فرسایش خاک در استان 17.5 تن است درحالیکه متوسط فرسایش خاک در سطح کشور 10 تن است.

وی درباره انجام مطالعات آبخیزداری در استان به منظور کنترل و جلوگیری از بروز سیلاب و فرسایش خاک، اعلام کرد: با اعتبارات اختصاص یافته، تا به کنون برای حدود 770 هزار هکتار از حوزه های آبخیز استان مطالعات تفصیلی و اجرایی انجام شده همچنین برای مساحت یک میلیون و 500 هزار هکتار از عرصه منابع طبیعی استان نیز مطالعات شناسایی انجام شده است که برای آن انجام مطالعات تفصیلی و اجرایی انجام خواهد شد.

وحید خاطر نشان کرد: مطالعات انجام شده که اشاره شد 28 درصد از کل مساحت عرصه منابع طبیعی استان را شامل می شود.

وی درباره انجام عملیات آبخیزداری در عرصه منابع طبیعی استان نیز تشریح کرد: در 64 حوزه آبخیز استان عملیات آبخیزداری انجام شده و یا در حال انجام است که 270 هزار هکتار از مساحت عرصه منابع طبیعی استان را شامل می شود.

وی افزود: برای 28 حوزه دیگر از حوزه های آبخیز استان نیز مطالعات تفصیلی و اجرایی انجام شده اما هنوز عملیات آبخیزداری در این 28 حوزه آغاز نشده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در ادامه به سدهای استان نیز اشاره کرد و گفت: در سد بیدواز شهرستان اسفراین انجام مطالعات آبخیزداری به صورت 100 درصد و عملیات آبخیزداری تا 70 درصد انجام شده اند.

وی افزود: با این عملیات آبخیزداری انجام شده در سد بیدواز فرسایش خاک از 7.2 تن به پنج تن رسیده همچنین میزان رسوب خروجی از سد نیز از 6.3 تن به 3.6 تن رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در سد بیدواز ایجاد سازه های آبخیزی در آن، از ورود 259 هزار متر مکعب رسوب به درون این سد جلوگیری شد.

وحید درباره سد بارزو در شهرستان شیروان نیز بیان کرد: در این سد، انجام مطالعات آبخیزی آن به صورت 100 درصد و اجرای عملیات آبخیزی در آن نیز تا 50 درصد انجام شده است.

وی با اشاره به سد چری در شهرستان فاروج عنوان کرد: انجام مطالعات در این سد تا 100 درصد و انجام عملیات آبخیزداری در آن تا 100 درصد انجام شده است.

وی درباره سد شیرین دره نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه آب شهر بجنورد از محل این سد تامین می شود تنها 43 درصد از مطالعات آبخیزی این سد انجام شده و اجرای عملیات آبخیزداری در این سد نیز فقط تا چهار درصد انجام شده اند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی خاطر نشان کرد: با بروز سیلاب اخیر و رسوب سیلاب در سد شیرین دره، مشکلات تامین آب برای شهر بجنورد به وجود آمد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک