پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۶/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۳۷۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ - ساعت ۹:۰
معاون توانبخشی بهزیستی خراسان شمالی :

۲۲۵۶ نابینا و کم بینا در خراسان شمالی وجود دارد

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان شمالی با اشاره به اینکه دو هزار و 256 نفر از جمعیت استان نابینا و کم بینا هستند، گفت: از این تعداد 785 نفر را زنان و یک هزار و 471 نفر را مردان تشکیل می دهند.
2256 نابینا و کم بینا در خراسان شمالی وجود دارد,

سارا براتی، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک به مناسبت روز جهانی نابینایان گفت: 0/25 درصد از جمعیت استان را افراد نابینا و کم بینا تشکیل می دهند.

وی تعداد نابینایان و کم بینایان در بجنورد را 772نفر، شیروان 470 نفر، اسفراین 318 نفر، راز 219نفر، مانه و سملقان 208 نفر، جاجرم 100 نفر، گرمه 92 نفر و فاروج 77 نفر اعلام کرد.

براتی دلیل اصلی ابتلا به نابینایی و کم بینایی را عامل ژنتیک خواند و گفت: بهزیستی با اجرای طرح مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج و پیش از بارداری گام موثری در جهت پیشگیری و کاهش این معلولیت برداشته است.

وی عمده مشکل مددجویان بهزیستی استان را اشتغال دانست و افزود: بهزیستی در جهت رفع این مشکل، قانون سهمیه سه درصدی به کارگیری معلولین در ادارات را به تصویب رسانده است و تمامی ارگانها در اجرای این عمل باید با بهزیستی همگام باشند.

این مسئول همچنین اعلام کرد: اقلامی از قبیل عصا، ساعت گویا، کاغذ بریل ودستگاه پرینت بریل و مقداری از هزینه‌های درمانی بنا بر وجود اعتبار، از جمله خدمات بهزیستی به نابینایان است.

وی با اشاره به روستای چهاربرج از اسفراین که تعداد نابینان مادرزادی در آن بیشتر از سایر نقاط استان است، گفت: ژن نابینایی روستا کشف شده است و مردم روستا توجیه شده اند که ازدواجهای فامیلی و عامل ژنتیکی دلیل اصلی این نابینایی ها بوده است.

براتی گفت: مردم روستا با هدف پیشگیری از تولد نوزادان نابینا قبل از ازدواج و پیش از بارداری به مرکز مشاوره ژنتیک شهرستان اسفراین مراجعه می کنند و مورد مشاوره قرار می گیرند.

وی بیان کرد: براین اساس از ابتدای سال 97 تاکنون تعداد تولد نوزاد نابینا در چهاربرج به صفر رسید و تنها یک بارداری که توسط ژنتیک تشخیص نابینایی داده شده بود با نامه پزشک اقدام به سقط کرد.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک