دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۱۳۸۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ - ساعت ۸:۴۲

قتل خاص جهانی؛قتل عام یمانی

عربستان سعودی بالاخره به قتل خاشقچی در کنسولگری اش در ترکیه اعتراف کرد  اما آن را بدون اطلاع ولیعهد دانست .‌!
قتل خاص جهانی؛قتل عام یمانی,

دولت ریاض که در ابتدا قضیه را کتمان می‌کرد و می‌گفت خاشقچی از کنسولگری خارج شده است ؛ تحت فشارهای شدید مجامع بین المللی که حتی شامل حامیان همیشگی‌اش مانند آمریکا و کشورهای اروپایی می‌شد، مجبور به پذیرفتن این جنایت شد.

 این فاجعه برای عربستان خصوصاً محمد بن سلمان پیامدهای منفی زیادی داشت مثلاً کشورها و افراد زیادی از نشست اقتصادی مهمی که قرار بود ۱ تا ۳ آبان در ریاض برگزار شود انصراف دادند ، ریچارد برانسون میلیاردر بریتانیایی تعلیق برخی پروژه‌های شرکتش در ریاض را اعلام کرد  و کار به جایی رسید که علاوه بر سازمان ملل و رئیس صندوق پول بین المللی، دونالد ترامپ، حامی و شریک رژیم خونخوار سعودی، و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز موضع گیری تندی برای این قضیه داشتند.

 اما چه می شود که آن همه جنایت عربستان سعودی در یمن اینقدر جنجال‌آفرین نمی شود و حامیان ظاهری حقوق بشر لال می شوند همان یمنی که اکنون حدود ۲۲ میلیون از جمعیتش، یعنی ۷۵ درصد کل جمعیت کشورش، به کمک های انسان دوستانه نیاز دارند و طبق آمار بیش از ۵ میلیون کودک در یمن به علت گرسنگی و بیماری در خطر مرگ قرار دارند .

همان یمنی که تمامی راههای کمک به رویش بسته شده و ظالمانه مورد تهاجمی قرار گرفته اند که آسیب های اجتماعی و سوء تغذیه ای و بیماری های آن از آسیب ها و تلفات بمباران ها و حملات نظامی بیشتر بوده است.

آیا باز هم پشت این همه هیاهو به نام خاشقچی قرار است کام آمریکا و متحدانش شیرین شود و تغییرات مهمی در عربستان رخ دهد یا وقایع مهم دیگری باید تحت پوشش این واقع نادیده گرفته شوند؟.

با وجود این ها قتل خاشقچی آنقدر برای عربستان سعودی و متحدانش ننگ آور بود که بخواهند آن را با اقدامات و کار های رسانه ای چون گروگانگیری مرزبانان شریف ایرانی در میرجاوه ، برجسته کردن خبر بازداشت دیپلمات ایرانی در اروپا و یا خبر به رسمیت شناخته شدن  قدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط استرالیا لاپوشانی کنند.

باید دید این تناقض رفتار کشورهای مختلف در مقابل قتل یک روزنامه نگار در مقابل قتل عام مردم مسلمان یمن توسط عربستان،  چه هدف نهایی به دنبال دارد و محمد بن سلمان چند مدت دیگر دوام می آورد و جای خود را به چه کسی خواهد داد؟

ایمان حسین نیا

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک