سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۲:۰۳ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۰۳ - اذان مغرب:۱۹:۴۲:۰۶
بجنورد
۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۳۹۳۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۵ - ساعت ۸:۳۹

ساخت و سازهایی که در نیمه راه مانده اند/زلزله زدگان نیازمند تسهیلات جدیدهستند

خسارت دیدگان زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه سال گذشته روستای قصر قجر از توابع شهرستان بجنورد حالا یک و نیم سال پس از زلزله گلایه از آن دارند که وام 20 میلیون تومان و کمک های بلاعوض،کفاف ساخت خانه جدید را نداده است،برخی مستاجر شده، برخی در منازل فامیل ها و برخی دیگر در منازل نیمه ساخت خود ساکن شده اند.
ساخت و سازهایی که در نیمه راه مانده اند/زلزله زدگان نیازمند تسهیلات جدیدهستند,

به گزارش عصر اترک، 23 اردیبهشت ماه سال گذشته حوالی ساعت 22:30 شب، زمین به قدرت 5.7 ریشتر چنان غافلگیرکننده در دو شهرستان بجنورد و مانه و سملقان لرزید که ساکنان این دو شهرستان را وحشت زده کرد و به بسیاری از منازل قدیمی و حتی مستحکم آن نیز خسارت های جدی وارد کرد.

هرچند وحشت آن زمین لرزه و غم فوت دختر نوجوان قصر قجری بر اثر این زلزله در کوتاه زمان، عادی شد اما پیامدهای تلخ تخریب و آسیب دیدگی منازل روستایی و حاشیه دو شهر بجنورد و آشخانه پس از زلزله همچنان پس از گذشت 16 ماه تازه است.

در سال گذشته، خسارت دیدگان روستای قصر قجر پس از دوندگی های بسیار توانستند از دریافت وام 20 میلیون تومانی برای ساخت منزل جدید، کمک بلاعوض پنج میلیون تومانی و کمک معیشتی دو میلیون تومانی برخوردار شوند اما این برخورداری به صورت قطره چکانی بود و ناکافی.

در حال حاضر اهالی این روستا گلایه از آن دارند که به قدری این وام دیر و به صورت قطره چکانی داده شد که با بحران التهابات ارزی نیمه نخست امسال و افزایش قیمت سرسام آور مصالح مواجه شدند.

همچنین آنان گلایه دارند که آیا با 27 میلیون تومان وام و کمک بلاعوض که باید دستمزد پیمانکار را نیز به آن اضافه کرد، می توان یک خانه روستایی 60 تا 90 متری را کامل ساخت.

خسارت دیدگان قصر قجری که معترض به روند اعطای تسهیلات و ناکافی بودن مبلغ آن هستند، عنوان می کنند تسهیلات دیرهنگام داده شد و مبلغ وام اعطایی نیز فقط تا مرحله دیوارکشی، سقف گذاری و خاک گچ را کفاف داده است.

در همین باره، فردی از اهالی روستای قصر قجر که منزلش در زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه پارسال تخریب شده بود، گفت: پس از دوندگی های بسیار در بهمن ماه سال گذشته به من وام 20 میلیون تومان تعلق گرفت تا خانه سازی ام را شروع کنم هر چند علاوه بر آن از دریافت کمک بلاعوض پنج میلیون تومان و کمک معیشت دو میلیون تومان هم برخوردار شدم.

 

 

وی افزود: مگر خانه سازی حتی اگر در روستا هم باشد که باید دستمزد پیمانکار را نیز بپردازیم با وام و کمک های بلاعوض که سر جمع 27 میلیون تومان می شود، می توان یک خانه 60 تا 90 متری را ساخت.

وی تصریح کرد: با 27 میلیون تومان وام و کمک های بلاعوض که گرفتم فقط توانستم تا سقف خانه را بسازم و دیوارها را خاک گچ کنم درحالیکه هنوز، گازکشی، کاشی کاری، گچ دیوار و نصب پنجره باقیمانده است و آهی در بساط ندارم که از جیب خود هزینه کنم.

وی افزود: پرداخت اقساطی وام 20 میلیون تومان را هم باید بپردازم.

قلی پور یکی دیگر از ساکنان این روستا که البته او از پیمانکاران ساخت و ساز خانه در این روستا نیز هست در این باره گفت: پس از وقوع زلزله در سال قبل، تعداد کمی از خسارت دیدگان  این روستا ( که منازل آنان تخریب شده بود)، پس از ثبت نام برای دریافت وام، توانستند وام نوسازی را در فصل تابستان پارسال دریافت کنند و تا حدود 90 درصد از خانه جدید خود را با همان وام 20 میلیون تومان و دریافت کمک بلاعوض پنج میلیون تومان و کمک معیشت دو میلیون تومان را بسازند و 10 درصد باقیمانده از خانه خود را با سرمایه شخصی خود تکمیل کنند.

وی افزود: با این وجود، عده بسیاری از خسارت دیدگان ساکن در این روستا، در فصل پاییز و یا در فصل زمستان توانستند وام 20 میلیون تومان را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه وام یاد شده نیز به صورت مرحله به مرحله به متقاضی داده می شد که این مسئله روند ساخت و سازها را کند کرد و در تابستان امسال متقاضیان با بحران ارزی و افزایش قیمت ها مواجه شدند.

قلی پور افزود: در حال حاضر ساخت و ساز تعداد زیادی از خانه ها جدید در دست ساخت این روستا به نیمه رسیده اما صاحبخانه ها توان مالی برای تکمیل آنها را ندارد.

وی خاطر نشان کرد: تعدادی از صاحبان این خانه های جدید نیمه کاره، در خانه نیمه کاره خاک گچ شده خود و عده ای دیگر نیز در منازل فامیل های خود ساکن شده اند.

 

 

وی افزود: برخی دیگر نیز به صورت مستاجری زندگی می کنند.

این پیمانکار یادآور شد: هر چند وام و کمک بلاعوضی که سر جمع 27 میلیون تومان می شد، پاسخگوی تکمیل 100 درصدی ساخت یک خانه جدید در روستا را نمی دهد اما التهابات ارزی تابستان امسال شرایط را بسیار سختتر کرد.

کمالی، دهیار روستای قصر قجر نیز در همین باره گفت: در این روستای 280 خانواری با 900 نفر جمعیت، بر اثر زلزله سال گذشته خانه های بسیاری یا تخریب شدند و یا آسیب دیدند.

وی گفت: وام نوسازی همچنین وام تعمیرات پس از گذشت چندین ماه و آنهم در فصل سرما به ثبت نام کنندگان اختصاص یافت که خسارت دیدگان این وام ها را به صورت مرحله به مرحله دریافت می کردند و روند اعطا بقدری طولانی شد که با بحران التهابات ارزی امسال مواجه شدیم.

وی بیان کرد: کل وام و کمک های بلاعوض اعطایی فقط کفاف پی کنی، دیوار چینی، سقف گذاری را داده است و مابقی تکمیل ساخت و ساز خانه ها به دریافت وام جدید نیاز دارد که اداره کل بنیاد استان نیز مسکن گفته است اعطای اعتبار تسهیلاتی جدیدی در دستور کار نیست.

 

کمالی افزود: مگر می شود با کشاورزی، باغداری و دامدرای سنتی همچنین کارگری سرمایه پس اندازی داشت تا بتوان یک خانه نو را ساخت و آن را تکمیل کرد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک