سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۴۲:۴۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۷:۱۵ - اذان مغرب:۲۰:۰۸:۲۲
بجنورد
۵° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۴۱۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ساعت ۱۱:۵۶
مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی:

چشمه آب گرم ایوب صرفا مربوط به اداره اوقاف نیست

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی گفت: مجموعه آب گرم ایوب ملی است و صرفا مربوط به اداره اوقاف نیست، بلکه تعداد 28 دستگاه خدمت رسان در این حوزه می توانند حضور پیدا کنند تا مشکلات آن مجموعه به طور کامل رفع شود.
چشمه آب گرم ایوب صرفا مربوط به اداره اوقاف نیست,

به گزارش عصراترک، حجت الاسلام عظیم آسوده، مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی، امروز دوشنبه 14 آبان در نشست خبری به مناسبت آغاز دهه وقف در جمع اصحاب رسانه استان تعداد رقبه های موجود در خراسان شمالی را  11 هزار و 328 رقبه اعلام کرد و گفت: که از این تعداد شش هزار و 47 رقبه دارای سند و پنج هزار و 281 مورد نیز فاقد سند هستند.

حجت الاسلام آسوده افزود: در سال جاری موکب اربعین با حضور 40 خادم افتخاری از خراسان شمالی و همکاری با پنج استان دیگر به صورت روزانه تعداد 10 هزار غذای گرم، پخت دو هزار نان و توزیع آب معدنی و صبحانه در مدت ده روز در حال خدمت دهی به زائران بودند.

وی با اشاره به اینکه در آستانه شهادت امام رضا (ع) قرار داریم، گفت: هشت ایستگاه صلواتی قدمهای آسمانی تا امام مهربانی با هدف ارائه خدمات از جمله توزیع غذای گرم و اسکان شبانه زائران در مسیر مسافران برپا شده است، که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشتیم.

حجت الاسلام آسوده همچنین تعداد انجمن یاوران وقف راه اندازی شده در سال جاری را شش انجمن اعلام کرد و گفت: درمجموع 24 انجمن فعال سازی شده، 30 انجمن یاوران وقف در استان مشغول به فعالیت هستند.

وی خاطر نشان کرد: در رابطه با فعالیت های قرآنی همه ساله مسابقات شهرستانی و استانی برگزار می شود که در سال گذشته نیز در بخش شهرستانی بیش از یک هزار نفر و در بخش استانی 250 نفر شرکت کردند که برگزیدگان در بخش استان به مرحله کشوری و بعد از آن به مراحل بین المللی راه پیدا می کنند.

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان بیان کرد: در بخش مرکز تخصصی حفظ مجازی قرآن کریم 300 نفر از خراسان شمالی شرکت کردند که آزمونها به صورت مجازی از آنها گرفته می شود.

وی اضافه کرد: 2200 نفر در بخش حفظ مفاهیم قرآن در سال گذشته تا کنون شرکت داشتند که به قید قرعه به 50 نفر از آن جوایزی اهدا شد.

حجت الاسلام آسوده گفت: همچنین در طرح تربیت حافظان قرآن کریم پنج هزار و 200 نفر شرکت داشتند که این تعداد در سال گذشته پنج هزار نفر بوده است و براساس ثبت نام بوسیله کد ملی، لیست افراد ثبت نام شده هر ساله به صورت غیرتکراری هستند.

وی تعداد موقوفات قرآنی را در این بازه زمانی سه وقف اعلام کرد و گفت: باتوجه به اینکه این نوع وقف ها قبلا انجام نشده و نادر بود، اما با تبلیغاتی که انجام شد، رشد چشمگیری در این زمینه رقم خورده است.

حجت الاسلام آسوده با اشاره به اینکه از دهه وقف سال گذشته تاکنون 20 طرح جامع امامزادگان به تصویب رسید، گفت: هیچ امامزاده ای بدون داشتن طرح جامع امامزادگان اجازه تعمیر، ترمیم ندارد.

وی خاطر نشان کرد: بازسازی، ترمیم و مرمت موقوفات در این بازه یک هزار و 750 متر مربع با ارزش 280 میلیون تومان انجام شده است.

حجت الاسلام آسوده ادامه داد: مبلغ 725 میلیون تومان تسهیلات بانکی بدون کارمز و بلاعوض برای مساجد استان و سه میلیارد تومان هم وام گرفته شده است.

مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه خراسان شمالی افزود: در سامانه جامع اطلاعات 464 پرونده حقوقی ثبت شده است که از این تعداد 376 پرونده مختومه از کل آرا صادره که 72 رای بوده ، 67 رای به نفع موقوفه و پنج رای بر علیه موقوفه بود و تعداد 88 پرونده در حال جریان است.

وی 60 درصد از موقوفات استان خراسان شمالی را دارای سند اعلام کرد.

حجت الاسلام آسوده گفت: از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری مبلغ 800 میلیون تومان در جهت ساخت و ساز مسجد جامع بجنورد که به طور کامل جذب شد.

وی با اشاره به وضعیت چشمه آب گرم ایوب پیغمبر که در حال حاضر به لحاظ مشکلات بهداشتی پلمپ است، گفت: این یک مجموعه ملی است و صرفا مربوط به اداره اوقاف نیست، بلکه تعداد 28 دستگاه خدمت رسان در این حوزه می توانند حضور پیدا کنند تا مشکلات آن مجموعه به طور کامل رفع شود.

حجت الاسلام آسوده گفت: سرویس های بهداشتی و شبستان در حال تکمیل هستند ولی تعداد کم آنها و خدمات دهی ضعیف در این منطقه قابل قبول است، اما با توجه به نبود اعتبارات درخواست یک میلیارد تومان وام برای این مجموعه را داده ایم.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک