یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۷/۲۱/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۵۰:۵۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۷:۰۶ - اذان مغرب:۲۰:۱۹:۲۰
بجنورد
۲۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۱۴۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ساعت ۱۲:۵۸
نظر نمایندگان مجلس درباره طرح حذف دلار از معادلات؛

کمالی پور: با ۲ طرح ارائه شده مجلس کشور را از بن بست خارج خواهیم کرد/ زاهدی:استراتژی کشور را باید بر مبنای حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا قرار دهیم

مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت طرح ها و پیشنهاداتی را در پیش دارد که می توان از آنها تحت عنوان آماده باش مجلس برای مقابله با تحریم ها یاد کرد. طرح هایی که هر یک به نوبه خود می تواند اولا از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.
کمالی پور: با ۲ طرح ارائه شده مجلس کشور را از بن بست خارج خواهیم کرد/ زاهدی:استراتژی کشور را باید بر مبنای حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا قرار دهیم,

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تحریم های جدید اعمال شده از سوی آمریکا هرچند تکراری بر اقدامات گذشته و خصمانه استکبار جهانی علیه ملت ایران است اما بدون شک برای مقابله با آنها باید اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد تا همچون گذشته، تحریم ها ایستادگی ملت ایران در مقابل آمریکا و یارانش را خدشه دار نکند.

 

در همین زمینه مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت طرح ها و پیشنهاداتی را در پیش دارد که می توان از آنها تحت عنوان آماده باش مجلس برای مقابله با تحریم ها یاد کرد. طرح هایی که هر یک به نوبه خود می تواند اولا از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد. در این خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نظرات خود را مطرح کرده اند که در ادامه آن را می خوانید.

 

عضو فراکسیون امید مجلس:‏

باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم‏/ انحصاری بودن دلار به ‏ضرر کشور است

احمد بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به طرح مجلس در خصوص ‏حذف دلار از مبادلات اظهار کرد: این طرح به نظرم طرح خوبی است که باید بیشتر بر ‏روی آن کار شود.‏

وی با بیان اینکه باید ارزش پول کشورمان را بالا ببریم، عنوان کرد: در این صورت ‏حذف دلار به طور یقین هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.‏

عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه حذف دلار بهترین کاری است که می‌توان ‏انجام داد، افزود: دولت در درجه نخست باید بر روی پول ملی و افزایش ارزش آن کار ‏کند.‏

وی با اشاره به اینکه باید بر روی پیمان‌های دو جانبه و چندجانبه پولی هم تمرکز کرد، ‏گفت: باید در برخی از مبادلات تجاری نیز پول دیگری را جایگزین دلار کنیم.‏

بیگدلی با بیان اینکه این طرح نیاز به کار کارشناسی بیشتر نیز دارد، خاطرنشان کرد: به ‏نظر بنده با مهیا کردن برخی شرایط حذف دلار بهترین راهکار در شرایط فعلی است.‏

وی با تاکید بر اینکه باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم، گفت: ‏انحصاری بودن دلار و یا هر پول دیگری به ضرر کشور و منافع ملی ما است.‏

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید راهکاری ارائه شود تا ‏دلارهای خانگی نیز تعیین تکلیف شوند، اظهار کرد: دولت باید با تدوین سیاست‌هایی ‏تشویقی در این زمینه وارد شود.

 

 

حمایت نمایندگان مجلس از طرح حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا/بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران اثری ندارد

به نقل از عصرهامون، حمایت از دو طرح جدید در مجلس با عناوین«حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» اقدامی پیشگیرانه برای مقابله با تحریم های خصمانه علیه ملت ایران است که از یک سو از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.

در همین راستا جمعی از نمایندگان مردم سیستان وبلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست، گفتند: آمریکا نمی تواند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد.
 
به نمایش گذاشتن اقتدار ایران با تصویب حذف دلار از معاملات بین المللی
محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان در گفت و گو با عصرهامون ضمن اعلام حمایت از طرح حذف دلار معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران اظهار کرد: حذف دلار از معاملات برخی از کشور ها در دستور کار قرار دارد که کلیات طرح در مجلس و دولت مطرح شده و در روز های آینده بحث های بیشتری در این مورد انجام می شود.
وی با بیان اینکه آمریکا تمام تلاش خود را برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به کار گرفته است، گفت: هرگز فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید و جای نگرانی برای ملت ایران وجود ندارد چرا که ساز و کار اولیه انجام شده و فروش نفت از طریق دیگری ادامه پیدا می کند‌.
به گفته وی، برخی از طرح ها باید با اکثریت آرا تصویب شود و در بحث دو طرح مطرح شده و مقابل افرادی که چشم طمع به کشور دوخته اند و در صدد متشنج کردن افکار بین المللی علیه کشور هستند، باید برای نشان دادن اقتدار حاکمیت با همبستگی و به دور از هر گونه جناح و جریان، انتظار می رود بالاترین رأی مثبت را بگیرد.
درازهی با بیان اینکه تصویب دو طرح حذف دلار از معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران در روابط مالی و اعتباری موجب تسهیل فروش نفت می شود، خاطر نشان کرد: نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست چرا که ایران  کشوری است که قسمتی از نفت بسیاری از کشور ها را تأمین می کند.
وی تصریح کرد: عربستان نتوانست به قولی که به آمریکا و برخی از هم دستان خود در خصوص پوشش و جبران کاهش نفتی که از ایران حذف می شود، عمل کند و بازار اقتصادی دنیا را با چالش مواجه می کند.
نماینده مردم سراوان با اشاره به همراهی برخی از کشور ها با ایران، گفت: نفت ایران برای کشورهای روسیه، چین، ژاپن، هند، آفریقای جنوبی و دیگر کشور ها به صرفه است و شرایط بین المللی به گونه ای نخواهد بود که بتواند ایران را از صفحه اقتصادی دنیا حذف کند.
 
تصویب طرح حذف دلار از معاملات بین المللی قدمی به سوی خودکفایی
عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار هم در این خصوص به عصرهامون گفت: دو طرح مذکور که به تازگی در مجلس شورای اسلامی در حال مطرح شدن است در خصوص حذف تدریجی دلار از مبادلات غیرضروری می باشد که می تواند زمینه ثبات پولی ایران را به لحاظ ارزش گذاری  ایجاد کند.
وی با اشاره به مواضع مناسب ایران در مقابل کشورهایی که دست به تحریم ایران می زنند، افزود: محدودیت های تجاری و اقتصادی در نظر گرفته شده در این طرح ها می تواند مقابله به مثل مناسبی برای کشورهایی باشد که با اقدامات غیرمنصفانه نسبت به محدودیت و تحریم ایران در همکاری با آمریکا اقدام می کنند.
نماینده مردم چابهار ادامه داد: در صورت تصویب این دو طرح در مجلس شورای اسلامی، برخی از کشورهایی که هم ایران را تحریم کرده اند و هم از منافع اقتصادی ما بهره مند هستند مجبورند بین این دو گرایش یکی را انتخاب کنند.
وی با اشاره به تاثیر این طرح ها در کاهش مشارکت برخی کشورهایی که با آمریکا وارد تحریم ایران شده اند، تاکید کرد: با توجه به اینکه ایران نقش اقتصادی غیرقابل حذفی در دنیا دارد، آمریکا نخواهد توانست با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد در صورتی که ایران مواضع قدرتمندی به خود گیرد.
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه برای کشور مطرح کرد: اگر در مقابل کشورهایی که همواره قصد محدودیت ایران را دارند به همان میزان رفتار تحریماتی داشته باشیم مطمئنا مواضع کشور در همه زمینه ها حفظ خواهد شد.
ایرانژاد در پایان خاطرنشان کرد: این طرح ها در حال پیگیری در مجلس است که با رسیدگی و بررسی دقیق نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار می گیرد تا بتوان بهترین تصمیم را برای ایجاد مواضع مناسب ایران در دنیا اتخاذ کرد.

 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس عنوان کرد؛

دست رد به سینه آمریکا با حذف دلار از معاملات بین المللی/با ۲ طرح ارائه شده مجلس کشور را از بن بست خارج خواهیم کرد

یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبر آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» مجلس شورای اسلامی گفت: امروز تنها ایران نیست که از اقدامات یک جانبه گرایی آمریکا در معرض آسیب و خطر قرار گرفته است؛بلکه تعداد زیادی از کشورهای هم پیمان آمریکا به دلیل یک جانبه گرایی این دولت متضرر شده اند.

وی با بیان اینکه کشورهایی همچون چین، روسیه و حتی کشورهای اروپایی از اقدامات و تصمیمات آمریکا متضرر شده اند، ادامه داد: افزایش تعرفه ها بر برخی از اقلام و خروج از برخی معاهدات و قرار دادهای بین المللی توسط آمریکا  که ضررش متوجه برخی از کشورهای منطقه شده است.

نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: لذا اگر بتوانیم شرایط را به سمتی سوق دهیم که کشورهایی که به نوعی از اقدامات آمریکا متضرر شده اند، در کنار هم قرار بگیردند و یک جبهه واحد اقتصادی را تشکیل دهند می تواند به انزوای آمریکا کمک کند.

کمالی پور تصریح کرد:معتقدم که اگر ما بتوانیم این اقدامات را انجام دهیم و دلار را از معاملات و معادهدات بین المللی در حوزه اقتصاد حذف کنیم؛ همچنین با پول پایه کشورهای منطقه تجارت کنیم ؛هم می توانیم دست رد به سینه آمریکا بزنیم و هم اقدامات تحریمی یک جانبه گرایی آمریکا رنگ خود را از دست خواهد داد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود:کشورهای دیگر دنیا هم به این نتیجه رسیده اند که دلار را از معاملات تجاری خود حذف کنند؛ در نتیجه شاهد اقتصاد پویا  ارز داخلی مورد توافق کشورهای مختلف می توانیم باشیم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: قطعا با دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران»  موافق هستم و  تلاش خواهیم کرد که شرایطی بتواند پیش آید که از بن بست هایی که برای کشورمان ایجاد کرده اند خارج شویم.

 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس:

از ۲ طرح مجلس در راستای حفظ منافع ملی ایران حمایت خواهیم کرد/استراتژی کشور را باید بر مبنای حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا قرار دهیم

محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان  با اشاره به ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» مجلس شورای اسلامی گفت: این دو طرح در راستای مقابله با اقداماتی است که آمریکا انجام می دهد، است.

وی با بیان اینکه شکی وجود ندارد که ما باید اقدامات متقابلی را در برابر اقدامات آمریکا انجام دهیم، عنوان کرد: این اقدامات می تواند در عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و … باشد که برخی از این اقدامات به درون و برخی دیگر به بیرون از کشور بر می گردد.

زاهدی ادامه داد: لذا باید طرح هایی که به مجلس ارائه شده است مورد بررسی قرار بگیرند و به گونه ای نباشند رابطه کشورهایی که با ما همراهی می کنند دچار آسیب شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اصل این است که ما باید با توطئه های آمریکا مقابله کنیم، ابراز کرد: اینکه دولت،مجلس ، قوه قضائیه و ارکان نظام  همه با هم بتوانند کارها را پیش ببرند خود این مسئله اثر بخشی بیشتری از قانون گذاری خواهد داشت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو طرح یاد شده باید در کمیسیون های مربوطه مورد بررسی قرار بگیرند، گفت:  از دو طرح چنانچه حافظ منافع ملی باشد حمایت خواهیم کرد.

زاهدی با تأکید بر اینکه حذف دلار باید در مبادلات بین المللی کشور اتفاق بیافتد، تصریح کرد:بسیاری از کشورها  همچون چین و روسیه به این نتیجه رسیده اند که دلار را باید از مبادلات خود حذف کنند و این استراتژی در کشورهای دیگر هم باید ایجاد می شود؛ بنابراین حتما باید استراتژی کشورمان مبنی بر حذف دلار از مبادلات باشد.

 

نماینده مردم ایلام در مجلس:

طرح "حذف دلار از معاملات" بازی اقتصادی امریکا را خنثی می کند/ تنبیه کشورهای شریک امریکا در تحریم علیه ایران

 

"سلام امینی"، نماینده حوزه انتخابیه ایلام در مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایلام بیدار در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین المللی در مجلس گفت: بنده موافق حذف دلار از معاملات بین المللی هستم و کشورهای دنیا هم به تدریج به این سمت حرکت می کنند.

وی با اشاره به نقش و قلدری امریکا در تأثیرگذاری دلار گفت: اکثر کشورها به دنبال این هستند که دلار را از معاملات خود حذف کنند و این موضوعی است که به نفع آن کشور تمام می شود.

امینی تأکید کرد: حذف دلار و ایجاد پیمان های دو جانبه پولی با کشورهایی چون روسیه و چین باعث می شود تا عملا امریکایی ها نتوانند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارند.

نماینده مردم ایلام در مجلس در ادامه به طرح "تنبیه کشورهای همکار امریکا در اعمال تحریم علیه ایران" اشاره و گفت: تصویب این طرح باعث می شود تا برخی از کشورهایی که هم در تحریم ایران مشارکت دارند و هم از منافع اقتصادی ایران بهره مند می شوند بین این دو موضوع یکی را انتخاب کنند.

وی بیان کرد: در صورت رأی آوردن این دو طرح بدون تردید میزان کشورهایی که قرار است با امریکا در تحریم ایران مشارکت کنند کاسته خواهد شد.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

حذف دلار نیازمند رایزنی‌های اصولی دولتمردان است/ کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی در گفتگو با دیار آفتاب؛ ضمن تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به یک‌جانبه‌گرایی افراطی تکیه زده‌اند گفت: آمریکایی‌ها تقریباً یک‌سوم کشورهای دنیا را تحریم کرده‌اند که این نشان از فعالیت‌های یک‌جانبه‌ی آن‌ها در دنیا دارد.

حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد کرد

سلیمی بابیان اینکه اگر کشورهای تحریمی باهم هماهنگ شوند می‌توانند دلار را از مبادلات بین خود حذف کنند عنوان کرد: با حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد که این مسئله مستلزم هماهنگی و روابط دقیق اقتصادی و سیاسی بین این کشورهاست.

حذف دلار از مبادلات بین کشورها ضربه جدی‌ای به اقتصاد آمریکا وارد کند

وی با اشاره به اینکه حذف دلار از مبادلات بین کشورها می‌تواند ضربه جدی‌ای را به اقتصاد آمریکا وارد کند اظهار کرد: قبل از هر چیز نیاز است که کشورهای همسو در این مسئله قانع شوند و به‌سوی این مهم گام بردارند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: برای قانع کردن دیگر کشورهای همسو در مسئله حذف دلار از مبادلات نیاز است که دولت و بالأخص وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را به کار گیرد و با رایزنی‌های جدی و اصولی کشورهای دیگر را قانع کنند.

وی با تأکید بر آماده بودن فضای ذهنی و عملیاتی کشورهای همسو برای حذف دلار از مبادلات ادامه داد: این ایده در ذهن بسیاری از دولت‌مردان دنیا شکل‌گرفته و زمینه لازم برای این حرکت وجود دارد.

سلیمی افزود: امروز دیده می‌شود که حتی بعضی از کشورها مسئله حذف دلار از مبادلات بین یکدیگر را به‌صراحت به زبان جاری کردند که نشان از آن دارد که برخلاف تصور قبل، سروری و آقایی دلار آرام‌آرام در حال از بین رفتن است و این هم یکی دیگر از نشانه‌ها و عوامل افول قدرت آمریکا در دنیا است.

کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود

این نماینده مجلس در بخش دیگری از گفتگو به طرح تنبیه کشورهای همراه آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران پرداخت و گفت: ما باید کشورهایی که با آمریکا در راستای فشار اقتصادی به کشورمان همکاری می‌کنند تنبیه کنیم و با برنامه‌ریزی دقیق با آن‌ها برخورد داشته باشیم.

وی بابیان اینکه کشورهای همراه آمریکا در بحث فشار بر ایران قطعاً در آینده نمی‌توانند شریک‌های تجاری خوبی برای کشور باشند تصریح کرد: در آینده دولت را موظف می‌کنیم که در مبادلات تجاری با این کشورها محدودیت‌های جدی‌ای را ایجاد کند.

سلیمی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها نمی‌توانند ما را با این تحریم‌ها به بن‌بست برسانند تشریح کرد: ممکن است تحریم‌های آمریکا مشکلات و دردسرهایی برای ما ایجاد کند و این طبیعی است اما اینکه تصور شود تحریم‌ها ما را به بن‌بست می‌رسانند اشتباه است.

وی ادامه داد: مطمئناً از این دوره عبور خواهیم کرد و به دنبال این هستیم که کشورهایی که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کنند را با محدودیت‌های جدی‌ای در فضای تجاری با ایران روبه‌رو کنیم.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا به اینجا نگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این دو طرح خوب است.

 

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس:

الزام اجرای دو طرح مهم در مجلس شورای اسلامی/ نمایندگان به طرح حذف دلار رای خواهند داد

نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خاورستان، اظهار کرد: طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی طرحی است که ضرورت تصویب و اجرای آن وجود دارد.

وی افزود: در معاملات جهانی که اکنون انجام می‌شود حجم پولی که صرفاً دلار است ابتدا باید به بانک‌های آمریکا برود و بعد این پول در سایر بانک‌ها توزیع شود اما اگر دلار نباشد چنین الزامی نیز نخواهد بود.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکا در سوئیفت و مبادلات بین‌المللی از طریق دلار سوءاستفاده‌های زیادی را انجام می‌دهد، گفت: زمانی که دلار از مبادلات حذف شود و از بانک‌های آمریکا انتقالی انجام نشود آمریکا نمی‌تواند از این ابزار در تحریم‌ها بهره ببرد.

افضلی تصریح کرد: اگر همه کشورها با یکدیگر هم‌پیمانی و همراهی داشته باشند خیلی سریع دلار از مبادلات جهانی حذف می‌شود همان طور که هم اکنون برخی از کشورها این اقدام را آغاز کرده‌اند.

وی با اشاره به این‌که حذف دلار تاکنون بارها مطرح شده اما حذف آن باید رسمیت پیدا کند، گفت: در گذشته سیستم نظام پولی جهان بر اساس دلار تعریف شده بود اما با توجه به اعمالی که آمریکا انجام می‌دهد ضرورت تغییر وجود دارد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حمایت صددرصدی از این طرح، افزود: مسلماً نمایندگان به این طرح رأی خواهند داد.

افضلی با اشاره به طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران، گفت: لزوم اجرای این طرح نیز وجود دارد و باید با کشورهای هم‌پیمان ارتباطات را افزایش دهیم و مناسبات با کشورهایی که هم پیمان نیستند نیز تغییر کند.

 

عضو مجمع نمایندگان لرستان:

مجلس ایران، کشورهای همراه آمریکا را نقره داغ می کند/ارز ملی جایگزین دلار آمریکا می شود

سید حمید رضا کاظمی نماینده مردم پلدخترو معمولان در مجلس در گفتگو با خبرنگار بیان روز با اشاره به دو طرح طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران وحذف دلار از معاملات بین المللی اظهار داشت:مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع قانون گذار در راستای حمایت از منافع کشور و برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت در جهت مقابله با تحریم های آمریکا طرح های مهمی در دستور کار دارد.

وی بیان کرد:پس از خروج آمریکا از برجام ،ایران به کشورهای اروپایی طرف برجام فرصت کافی داده شد تا بسته حمایتی بهمراه تضمین های لازم به ایران بدهند.

کاظمی با بیان اینکه وزارت امورخارجه در قبال کشورهای اروپایی نبایستی منتظر فقط وعده باشد گفت:مجلس شورای اسلامی برای مقابله با تحریم های آمریکا طرحی با عنوان تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران دارد که این اقدام انقلابی مجلس می تواند بسیاری از معادلات را به نفع نظام مقدس جمهوری اسلامی تمام کند.

عضو مجمع نمایندگان لرستان تاکید کرد:دوران" بزن در رو" تمام شده و آمریکا بایستی پاسخ حرکات بچه گانه خود را در قبال ملت ایران و اعمال تحریم های به اصطلاح فلج کننده،دریافت کند.

وی ادامه داد:براساس این طرح، کلیه کشورهایی که به تبعیت از ایالات متحده آمریکا از خرید و فروش نفت یا هر کالای دیگر از ایران خودداری یا با اعمال محدودیت می کنند، شامل تنبیه خواهند شد.

نائب رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس افزود:برای کم کردن فشار اقتصادی به کشور نباید تدافعی عمل کرد و با وضع این چنین قوانین مقابله ای می توان شاهد تغییر معادلات به نفع ایران اسلامی باشیم.

وی ادامه داد:بر اساس این طرح انقلابی مجلس ،دولت موظف است هر شش ماه یکبار فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران را به گمرکات کشور و مناطق آزاد ابلاغ و از طریق رسانه ها منتشر کند تا مردم نسبت به اجرای این طرح وتاثیر آن آگاهی پیدا کنند.

کاظمی با اشاره به اینکه طرح تنبیهی کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها مصداق حمایت از اقتصاد داخلی وتولید ملی است گفت: از تاریخ تصویب این قانون هرگونه واردات کالاهای مصرفی از آمریکا و کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران از طریق گمرکات یا مناطق آزاد ممنوع است.

وی تصریح کرد:بر اساس این طرح، فروش نفت و گاز ایران به کشورهای موضوع این قانون بمدت ده سال از آخرین باری که هر کشور در فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران قرار گیرد ممنوع می باشد  تبصره این طرح می باشد.

نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس با اشاره به اینکه نوسانات قیمت دلار در کشور باعث خساراتی به اقتصاد شد اضافه کرد:کارایی دلار در بسیاری از کشور از دست رفته و کارشناسان اقتصادی بر این مسئله معتقد هستند که باید ارز ملی کشور جایگزین دلار شود.

کاظمی با بیان اینکه دلار مورد اشاره در این قانون واحد پولی ایالات متحده آمریکاست تاکید کرد:آمریکا نباید در مسائل اقتصادی کشور به وسیله دلار بتواند باعث التهاب در بازار شود.

وی تاکید کرد: حذف دلار از معاملات بین‌المللی کشورمان ازجمله اقداماتی است که باید هرچه زودتر اجرایی شود.

کاظمی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس با تصویب حداکثری این دوطرح ،توطئه های دشمنان نظام را خنثی می کنند افزود:مجلس شورای اسلامی با تصویب این دو طرح،وظیفه انقلابی خود را در قبال شیطنت های آمریکایی ها نشان می دهد.

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو:

طرح مجلس برای حذف دلار از معاملات اقتصادی باید اجرایی شود/ برنامه‌ریزی برای تنبیه کشورهای حامی آمریکا در تحریم‌های ضدایرانی

محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج با اشاره به طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حذف دلار از معاملات و تنبیه کشورهایی که در تحریم‌های ضدایرانی، آمریکا را همراهی می‌کنند، ابراز داشت: بنده موافق این طرح‌ها هستم و در شرایطی که آمریکا علناً جنگ اقتصادی را آغاز نموده است، باید مقابله به مثل‌ کرد.

وی خاطرنشان ساخت: بهترین ضربه‌ای که ایران می‌تواند به آمریکایی‌ها بزند حذف دلار از مبادلات تجاری است و در این راستا برخی کشورها من‌جمله روسیه، چین، هند و ترکیه از حذف دلار استقبال کرده‌اند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با بیان اینکه مسئولان بایستی درخواستِ طرف‌های مقابل مبنی بر حذف دلار را اجابت کنند، تصریح کرد: مهم نقطه‌ی شروع است و چنانچه با یک کشور مبادلات تجاری با پول ملی صورت گیرد، سایر کشورها نیز این سیاست را اعمال می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در تنبیه کشورهای متحد آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران بایستی هوشیار بود و تمام جوانب امر را در نظر گرفت تا به سمت انزوا پیش نرفت، توضیح داد: برخی ممالک از روی اجبار و از ترس تحریم در برابر تهدید آمریکایی‌ها تسلیم می‌شوند اما برای معافیت از تحریم در حال مذاکره‌اند و بعضاً نیز تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند، قطعاً مقصود از طرح مجلس تنبیه این کشرها نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همراهی برخی کشورها با آمریکا از روی عناد و دشمنی، عنوان کرد: ما با طرح خود دستگاه دیپلماسی را ملزم می‌کنیم تا منافع کشورهای دشمن ایران و حامی آمریکا را در کشور خودمان مسدود کند و جهت کاهش منافع آنان در کشورهای همپیمان ایران وارد مذاکره شود.

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب ایران را تحریم کرده‌اند و این مسایل سخن تازه‌ای نیست، به ویژه از سال 90 تا اواخر 92 تحریم‌ها شدید بود و تحریم‌های اروپا و شورای امنیت نیز شامل ایران می‌شد اما اکنون آمریکا تنها مانده است و صرفاً هیاهو می‌کند.

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

«دلار» ابزار سیاسی‌کاری آمریکاست /معاملات کشور با حذف دلار روند معمول‌تری می‌گیرد

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی درصدد اجرای طرح حذف دلار از معاملات کشور و جایگزینی دیگر واحدهای پولی است.

وی افزود: امروزه دلار به ابرازی سیاسی در دست آمریکا و استکبار جهانی تبدیل شده و هرجا بخواهند ما را تحریم و معاملات را به سمت و سوی خود جهت می دهند.

به گفته نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی، استکبار جهانی گاهی اوقات گروه‌های آزادی‌بخش را تحت عنوان ترویست به واسطه دلار از انجام معاملات منع می کنند.

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا افزود: جایگزینی ارز جدید باعث می‌شود بخش زیادی از معاملات ما روند معمول خود را از سر گیرد و بنیانی را در دنیا بگذاریم که کشورهای دیگر بدانند جز دلار واحدهای پولی دیگری نیز وجود دارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح در حال طی اقدامات نهایی است امیدواریم به زودی به مرحله اجرایی برسد.

 

نماینده مجلس در شورای اسلامی:

ضرورت برخورد متقابل با کشورهایی که آمریکا را در تحریم ها علیه ایران همراهی می کنند/ دلار باید از مبادلات کشور حذف شود

 اصغر سلیمی در گفت و گو با صاحب نیوز پیرامون رفتار متقابل با سیاست های فعلی آمریکا، اظهار کرد: همانطور که آمریکا  در تهدیدات و تحریم های خود به دنبال قطع ارتباطات اقتصادی ایران با دنیا است ما هم باید در اقدامی متقابل این کار را انجام دهیم به طوری که با کشورهایی که ارتباط  اقتصادی داریم می توانیم یورو را جانشین دلار کنیم و یا مبادله کالا به کالا  انجام دهیم.

وی ادامه داد: از سویی دیگر کشورهایی هستند که در این جنگ اقتصادی ایران را همراهی می کنند باید حمایت و دوستی آنها را ارج نهاده و ارتباط خود را پیش از پیش حفظ کرده و به دنبال تعامل بیش تری در زمینه های مالی و اقصادی با آنها باشیم.

نماینده  سمیرم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در این بین هستند کشورهایی که با دشمنی خود با ایران و همراهی با آمریکا آش را شورتر می کنند که در مورد آنها نیز باید در یک رفتار متقابل، با آنها برخورد کنیم.

وی خاطر نشان  کرد: آمریکا و همدستانش همیشه نشان داده اند که تنها به دنبال منافع خود هستند و دلسوزیشان برای برخی کشورها هم در همین راستا است.

گفتنی است جمعی از نمایندگان طرحی را به منظور حذف دلار از معاملات بین‌المللی در مجلس تهیه و تدوین کردند.

 

عضو کمیسیون قضایی مجلس:

حذف دلار از مبادلات اقتصادی خنثی‌کننده توطئه‌های امریکاست/ مسیرهای صدمه به اقتصاد کشور باید بسته شود

بهمن طاهرخانی، در گفت‌و‌گو با  صبح قزوین درباره ارائه طرح حذف دلار در مجلس اظهار کرد: حذف دلار از مبادلات اقتصادی و تجارت تبعات مثبتی را برای کشور به همراه خواهد داشت. 


وی ادامه داد: انجام تجارت بین المللی با دلار موقعیت خاصی را برای امریکا ایجاد کرده و امریکا از این موقعیت علیه کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران که حاضر به پذیرش ظلم و استکبار نیستند، استفاده کرده و به اقتصاد آن کشورها صدمه می‌زند. 

نماینده مردم تاکستان در مجلس ابراز کرد: با توجه به این موقعیت برای امریکا بسیاری از کشورها تمایل دارند تا تجارت را از نظر پولی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که مبادلات بازرگانی با ارز سایر کشوها قابل انجام باشد. 

وی ابراز کرد: اگر ایران در مبادلات بازرگانی خود با کشورها از ارز همان کشور استفاده کند، توطئه‌هایی که از جانب امریکا برای ایران برنامه ریزی شده خنثی خواهد شد، بنابراین تصویب چنین طرحی در مجلس اقدامی مفید خواهد بود. 

عضو کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر حمایت نمایندگان از منافع ملی اذعان کرد: اگر طرح و قانون خاصی منافع ملت را همراه داشته باشد، رای مثبت نماینده‌ها در مجلس را به دنبال خواهد داشت. 

وی در پایان تصریح کرد: البته هم اکنون مشخص نیست که نمایندگان به این طرح پیشنهادی چه رأیی بدهند، اما با رفتارهای امریکا، باید برای رفع انحصار از دست این کشور چارهاندیشی کرد تا به بن بست نرسیم.

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک