جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۵/۲۴/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۲۸:۰۵ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۲۵ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۵۲
بجنورد
۱۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۴۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ - ساعت ۹:۳۵

آرزویی که با حمایت بسیج سازندگی برآورده شد/داربست هایی که برداشت یکساله را ۱۰ برابر کرد

قربان حمیدی از اهالی وستای حمید شهرستان بجنورد، پارسال با حمایت سازمان بسیج سازندگی بجنورد توانست وامی را دریافت و تاکستان خود را داربستی کند که این باغبان امسال 47 تن انگور برداشت کرد.
آرزویی که با حمایت بسیج سازندگی برآورده شد/داربست هایی که برداشت یکساله را 10 برابر کرد,

به گزارش عصر اترک، قربان حمیدی، کشاورز زاده ای از اهالی روستای حمید از توابع شهرستان بجنورد است که سال های سال به روش سنتی، تاکستان خود را مراقبت می کرد اما از میزان برداشت محصولش راضی نبود.

این باغدار اهل روستای حمید، دیده بود وقتی شاخه ای از یک درخت انگور با اتکا به یک درخت دیگر، بالا می رود و میزان باردهی آن شاخه از دیگر شاخه های آن درخت انگور بیشتر می شود، به این نتیجه رسیده بود که با فراز کردن درختان انگور، می تواند میزان باردهی باغ انگورش را بیشتر کند اما او سرمایه لازم را برای خرید ابزار داربست برای فراز کردن باغ انگور خود را نداشت.

او که برای عملی کردن این ایده خود، ابتدا به سراغ سازمان جهاد کشاورزی استان می رود و ایده اش را با آنها مطرح می کند تا از حمایت های فنی و مالی آنها برخوردار شود، از سوی این سازمان به هیچ نتیجه مثبتی نمی رسد، بنابراین او به سراغ سازمان بسیج سازندگی شهرستان بجنورد مراجعه و ایده اش را با آنها مطرح می کند که از قضا این سازمان با اعتماد به ایده او، او را برای دریافت وام به بانک مهر اقتصاد معرفی می کند و این باغبان بجنوردی سرانجام در سال گذشته، توانست وام مورد نیازش را دریافت و با این وام، داربست ها را خریداری و به فراز کردن درختان تاکستان خود اقدام کند.

 

و نتیجه برآورده شدن آروزی او، این شد که این باغدار امسال چندین برابر سال های قبل، از درختان خود انگور چید و این باردهی او را به ادامه کارش امیدوار کرد.

این باغبان اهل روستای حمید حتی تصمیم گرفته است که زمین دیمی را خریداری کند تا بتواند باغ انگور خود را توسعه دهد.

در همین راستا، پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک، پس از اطلاع از نتیجه تلاش های این باغدار زحمتکش با او گفت و گویی را انجام داد که در این مصاحبه می خوانید.

 

برای مراقبت، نگهداری و باروری بیشتر از باغ انگور خود چه تغییر روشی را اجرایی کردیده اید؟

عمری به روش سنتی باغبانی کردم، اما از پارسال روش داربستی را در تاکستانم بکار بردم.

در این تاکستان با استفاده از سیم، زیر درختان انگور را سه پایه کردم تا ارتفاع درخت انگور از زمین، دو متر و حتی بیشتر از دو متر شود که البته این روش بر باردهی بیشتر درختان این تاکستان بسیار اثر گذار گذاشت.

 

چند سال است که در تاکستان خود روش داربستی بکار برده اید؟

سال قبل اینکار را انجام دادم.

من توانستم پارسال از بسیج سازندگی استان یک وام 15 میلیون تومانی دریافت کنم و من با استفاده این وام بسیج سازندگی همچنین گذاشتن دو میلیون تومان از سرمایه شخصی خود، توانستم داربست ها را خریداری کنم و آنها را در زیر درختان این تاکستان قرار دهم.

البته این را هم باید بگویم که در سال گذشته خرید داربست ها برای هر هکتار باغ انگور مبلغ 15 تا 17 میلیون تومان هزینه داشت اما امسال این قیمت برای هر هکتار به 50 میلیون تومان رسیده است.

 

تاکستان شما چند هکتار است؟

بنده سه هکتار باغ دارم که دو قطعه از این سه هکتار، تاکستان است.

مساحت یک قطعه از این تاکستان هفت هزار متر مربع است و بخشی از قطعه دوم از این باغ نیز تاکستان است.

 

چطور شد که به فکر افتادید تا در تاکستان خود روش داربستی را بکار بردید؟

در گذشته می دیدم که وقتی یک شاخه انگور از یک درخت جانبی خود بالا می رود، این شاخه نسبت به سایر شاخه های آن درخت انگور، میوه بیشتری می دهد در نتیجه به این فکر افتادم که در زیر درختان انگور این تاکستان، داربست بگذارم، در فکر انجام آن بودم اما بودجه ام کفاف نمی داد.

این را هم خاطر نشان کنم که برای راهنمایی و مشورت گرفتن همینطور پیگیری این موضوع به سازمان جهاد استان مراجعه و با کارشناسان این سازمان صحبت کردم اما کارشناسان این سازمان به من گفتند که روش داربستی کردن تاکستان در منطقه حمید شهرستان بجنورد جواب نمی دهد اما من که مطمئن از تصمیم بودم به سازمان بسیج سازندگی بجنورد رفتم و موضوع را با آنها در میان گذاشتم و آنها برای اجرایی کردن تصمیم، من را به بانک مهر اقتصاد برای دریافت وام معرفی کردند تا تاکستانم را داربستی کنم.

و این نکته را هم بگویم که برای داربستی کردن این تاکستان سیم هایی را برای فراز کردن درختان انگور خریداری کردم، اما با توجه به اینکه بار درختان بسیار زیاد شد، این سیم ها توان تحمل بار زیاد درختان انگور را نداشتند، بنابراین چاره ای ندارم به جز اینکه ابزار دیگری را به جای سیم ها در زیر درختان جایگزین کنم.

 


آیا می دانید چرا سازمان جهاد کشاورزی با روش داربستی شما موافقت نکرد؟

کارشناس سازمان جهاد کشاورزی به من گفت که به طور کلی استفاده از روش داربستی در باغات انگور خراسان شمالی جواب نمی دهد و باید به روش های مرسوم، درختان انگور را هرس کنید و البته من به روش آنها عمل کردم اما آنچه که حاصل شد، این بود که باردهی درختان انگور افزایش یافت اما بر روی افزایش کیفیت محصول تاثیری نگذاشت.

 

از اجرای روش داربستی در تاکستان خود راضی هستید؟

 پارسال از ادامه باغبانی ناامید شده بودم، اما با انجام این روش، باغم چنان به بار نشست که امسال تصمیم گرفتم یک زمین دیم خریداری کنم و تاکستان دیم را با همین روش داربستی به بار بنشانم.

 

قبل از داربست کردن و پس از داربست کردن تاکستان خود، میزان باردهی درختان انگور تاکستان شما چطور بود؟

قطعه هفت هزار متر مربعی از این تاکستانم قبل از انجام داربست خطی، تا پنج تن انگور می داد اما پس از این اینکه این قطعه از تاکستان را به صورت خطی داربستی کردم میزان باردهی آن به 47 تن رسید، البته این نکته را هم بگویم که در تابستان امسال، استان خراسان شمالی یک گرمای خیلی زیادی را پشت سر گذاشت و این گرما مانع از آن شد که این تاکستان به میزان واقعی اش بار میوه انگور بدهد.

و در مورد قطعه دوم از این تاکستان هم باید بگویم که آن را به روش هلالی داربست کردم و باردهی امسال آن به شش تن رسید.

 

امسال بازار فروش محصول انگور چطور بود؟

از بازار فروش امسال راضی بودم.

امسال بخشی از محصولم را در میدان بار بجنورد به فروش رساندم، اما وقتی دلال وارد میدان بار شد، تصمیم گرفتم که خودم محصولم را به مشتری بفروشم.

 

شما برای استفاده از ابزار جدید برای این تغییر چه مبلغی را باید هزینه کنید؟

هر هکتار 12 میلیون تومان خرج دارد اما با توجه به اینکه با جایگزینی ابزار جدید، باردهی درختان بیشتر از امسال خواهد شد، بنابراین هزینه ای را که خرج خواهم کرد با میوه دهی این تاکستان در مدت یکسال جبران می شود.

 

شما چطور با سازمان بسیج سازندگی آشنا شدید؟

طی این همه سالی که کارم، کشاورزی بوده است متاسفانه از سوی واحد ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان، رفت و آمدی از سوی این واحد ترویج ندیدم تا ما از دانش فنی آنها بهره مند شویم ( البته فقط چند سال قبل واحد ترویج این سازمان یک دوره هرس درختان انگور را برای باغ داران این منطقه برگزار کرد).

در عین حال، من که قبلا از طریق یکی از دوستانم با سازمان بسیج سازندگی بجنورد آشنا شده بودم برای دریافت وام به این سازمان مراجعه کردم و خوشبختانه آنها با این ایده من موافقت کردند و من را به بانک مهر اقتصاد برای دریافت وام معرفی کردند و این بانک نیز 15 میلیون تومان وام به من داد.

 

برای وثیقه چه کردید؟

برای اعطای این وام فقط یک کارمند ضامن خواسته شد که توانستم یک ضامن کارمند نیز معرفی کنم.

 

چه انتظاری از مسئولان جهاد کشاورزی دارید؟

انتظار این است که در زمان آماده سازی تاکستان برای کود دهی، سازمان جهاد کشاورزی استان در تامین نهاده کود و سم، باغداران را یاری کنند.

 

آیا باغبان های اطراف شما، از چه روش شما تاثیر گرفته اند؟

چند نفر تاکستان دار که با این روش آشنا شدند، درصدد برآمده اند تا این روش را در باغ خود اجرایی کنند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک