جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۵/۲۴/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۳۹:۳۹ - اذان ظهر:۱۲:۳۷:۳۰ - اذان مغرب:۲۰:۱۰:۵۵
بجنورد
۱۱° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۴۶۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴ - ساعت ۱۱:۱۸
در گفت و گو با عصر اترک تشریح شد:

خوابگاه سازی و بازگشایی گره ایاب و ذهاب مهمترین مطالبه دانشجویان بجنورد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بجنورد، مهمترین دغدغه کنونی صنف دانشجویی دانشگاه های شهر بجنورد در استان خراسان شمالی را موضوعات خوابگاه سازی و بازگشایی گره ایاب وذهاب آنان از ایستگاه های داخل شهر بجنورد به دانشگاهایشان عنوان کرد.
خوابگاه سازی و بازگشایی گره ایاب و ذهاب مهمترین مطالبه دانشجویان بجنورد,

محمد رضا قربانی ،معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بجنورد و رئیس نظارت بر خوابگاه های خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک با گرامی داشت روز 16 آذر، روز دانشجو با تصریح بر این مطلب که موضوع خوابگاه سازی در استان خراسان شمالی روند ضعیفی داشته است، اظهار کرد: ریشه این مسئله به تصمیمات برنامه پنجم توسعه باز می گردد.

به گفته قربانی، در برنامه پنجم توسعه، موضوع خوابگاه سازی از محل بودجه دولتی در سطح دانشگاه ها ممنوع شد، با این وجود، در برنامه ششم توسعه، مسئولان به این نتیجه رسیدند که این تصمیم، تصمیم درستی نبوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر دانشجویان غیر بومی در استان، در سطح خوابگاه های ملکی دانشگاه ها، خوابگاه های خودگردان ( خوابگاه استیجاری)، خوابگاه بخش خصوصی و یا در منازل استیجاری اسکان دارند، عنوان کرد: در حال حاضر یکی از مهمترین مطالبات دانشجویان استان، اسکان در خوابگاه های ملکی است.

وی با بیان اینکه دو دانشگاه آزاد و پیام نور شهر بجنورد که تعداد دانشجویان بومی اشان بیشتر هستند، آنچنان با مشکل اسکان دانشجویان غیر بومی خود در خوابگاه های ملکی اشان مواجه نیستند، اعلام کرد: با این وجود، سایر دانشگاه های استان با مسئله خوابگاه سازی و برخورداری از وجود خوابگاه های ملکی مواجه هستند.

قربانی در همین باره به دانشگاه دولتی بجنورد اشاره کرد و گفت: هم اکنون دانشگاه بجنورد سه خوابگاه ملکی دارد که دو خوابگاه آن توسط صندوق رفاه و یک خوابگاه دیگر آن توسط خیران ساخته شده اند که از جمعیت پنج هزار و 600 نفری دانشجویی در این دانشگاه فقط تعداد هزار دانشجوی این دانشگاه در این سه خوابگاه اسکان دارند و سایر دانشجویان این دانشگاه نیز در خوابگاه های خودگردان و بخش خصوصی همچنین منازل استیجاری اسکان دارند و آنان از این وضعیت راضی نیستند.

وی به دانشگاه های تک جنسیتی کوثر و انقلاب اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دانشجویان این دو دانشگاه نیز در خوابگاه های خودگردان اسکان دارند.

وی در ادامه با تاکید بر این نکته که حل مشکل خوابگاه سازی در شهر بجنورد برای برخورداری دانشگاه ها از وجود خوابگاه های ملکی به مشارکت خیران نیازمند است، تصریح کرد: در شرایط کنونی، تصور سختی است که بتوانیم انتظار داشته باشیم تا خیران در این زمینه همراهی کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بجنورد افزود: با این وجود، دو خوابگاه ملکی دانشگاه بجنورد با همیاری خیران ساخته شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از بخش خصوصی برای خوابگاه سازی دعوت کرده اید؟ اعلام کرد: در این زمینه برای جلب مشارکت بخش خصوصی فاکتورهای تشویقی از جمله ارائه تسهیلات با کارمزد چهار درصد را تعریف کرده بودیم، با این وجود، تا به کنون بخش خصوصی قدمی جلو نگذاشته است.

وی در بخش دیگری از سخن خود مسئله ایاب و ذهاب دانشجویان از محل ایستگاه های داخل شهر بجنورد به سوی دانشگاه های این شهر را از دیگر دغدغه های دانشجویان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به جز سه دانشگاه، مابقی دانشگاه ها شامل دانشگاه دولتی بجنورد، اشراق، حکیمان، علوم پزشکی و علمی کاربردی در محل تخته ارکان قرار دارند که متاسفانه این مسیر با مشکل سرویس عمومی برای ایاب و ذهاب دانشجویان مواجه است.

قربانی با یادآوری این مطلب که ناوگان اتوبوس رانی شهرداری بجنورد بسیار ضعیف است، عنوان کرد: برای حل مشکل ایاب و ذهاب دانشجویان از محل ایستگاه های درون شهری بجنورد به تخته ارکان، بارها با شهرداری بجنورد و سازمان اتوبوس رانی بجنورد گفت و گو کرده ایم که تا به کنون فقط راهکارهایی موقتی در دستور کار قرار گرفته اند.

وی افزود: طی رایزنی های انجام شده، شماری از اتوبوس های رده خارج سازمان اتوبوس رانی بجنورد تعمیر شدند و در مسیر تخته ارکان قرار گرفتند تا شرایط جابجایی دانشجویان در این مسیر مناسب تر شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در عین حال، استانداری خراسان شمالی نیز مصوب کرد تا مبلغ 600 میلیون تومان اعتبار را در اختیار سازمان اتوبوس رانی بجنورد قرار دهد تا آنان تعدادی دیگر از اتوبوس های خود را تعمیر کنند و در این مسیر قرار دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بجنورد با تصریح بر این مطلب که این راهکار، یک راهکار موقتی است، عنوان کرد: برای حل این مسئله باید یک فکر اساسی کرد.

وی در خاتمه همچنین بیان کرد: البته مسئولان دانشگاه نیز از دانشجویان مطالبه ای دارند.

قربانی در این باره گفت: همانطور که دانشجویان انتظار دارند، مسئولان دانشگاه ها به فکر رفع دغدغه های آنان باشند، در عین حال، مسئولان دانشگاه ها نیز انتظار دارند تا دانشجویان مسائل و مشکلات صنفی خود را قبل از اینکه اطلاع رسانی عمومی کنند، ابتدا با مسئولان دانشگاه ها مطرح کنند تا راهکاری برای آنها اتخاذ شوند.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک