چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۳/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۰:۲۵ - اذان ظهر:۱۲:۳۸:۵۲ - اذان مغرب:۱۹:۴۳:۰۳
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۴۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ - ساعت ۱۱:۱۳
به مناسبت روز دانشجو :

دوران دانشجویی سکوی پرتابی برای کارآفرین شدن

محمد کارگری دانشجوی کارآفرین بجنوردی با همراهی دو نفر از دوستان هم دانشگاهی خود، در قالب یک شرکت سامانه هوشمند، با هدف کار و توسعه اینترنت اشیا و هوشمندسازی در تمام زمینه های شهری، صنعتی، کشاورزی، دامداری و ... فعالیت خود را آغاز کرده اند و تاکنون موفق به عرضه چند محصول متنوع به بازار شده اند.

به گزارش خبرنگار عصراترک، مهم‌ترین معضل فعلی کشور در بخش اشتغال و بازار کار، فارغ التحصیلانی هستند که پس از فراغت از تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه کار و تولید، تفکر پشت میز نشینی را دارند.

امروز نگاه جامعه به مقوله اشتغال این است که تنها پشت میز نشینی را شغل می‌دانند، این در حالی است که کارشناسان تأکید دارند که برای تغییر این دیدگاه باید تفکر کارآفرینی میان جوانان و حتی نوجوانان گسترش یابد.

از آنجایی که توجه به تولید داخلی در بیانات مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرار گرفته است، در آستانه روز دانشجو، پای حرف‌های محمد کارگری مسئول یک تیم دانشجویی در زمینه کارآفرینی در دانشگاه بجنورد، نشسته ایم که در ابتدای راه دانشجویی ضعف علمی دانشگاه او را تا مرز انصراف از تحصیل نیز پیش برده بود.

محمد کارگری، دانشجوی ورودی 92 رشته برق قدرت دانشگاه بجنورد است به جای گذراندن وقت خود در فضاهای بی ثمر دوران دانشجویی و صرفا خواندن دروس دانشگاهی، خود کارآفرینی کرده و پا به عرصه تولید گذاشته است.

این دانشجوی کارآفرین با همراهی دو نفر از دوستان هم دانشگاهی خود، در قالب شرکت سامانه های هوشمند ویرا با هدف کار و توسعه اینترنت اشیا و هوشمندسازی در تمام زمینه های شهری، صنعتی، کشاورزی، دامداری و ... فعالیت خود را آغاز کرده اند و تاکنون موفق به عرضه چند محصول متنوع به بازار شده اند.

گفت‌وگوی تفصیلی با وی به‌شرح زیر است:

 

آیا فضای دانشگاه با تصورات قبل از دانشجو شدن منطبق بود؟

تصور من از فضای دانشگاهی تا قبل از ورود به دانشگاه این بود که در یک فضای علمی قرار خواهم گرفت و از دانش کسب شده در دانشگاه در تمامی ابعاد زندگی به خصوص در بخش شغلی، استفاده می کنم.

اما متاسفانه دانشگاهی که برای تحصیل در آن پذیرفته شدم، برای علم ارزشی قائل نبودند و دچار ضعف در فضای علمی بود.

 

چه اتفاقی باعث شد تا در عرصۀ علمی ورود پیدا کنید؟

در همان سال 92 که وارد دانشگاه شدم، توسط دوستانم با مرکز تحقیقات علمی بسیج دانشجویی، که تازه تاسیس شده بود آشنا شدم.

من به واسطه رشته و علاقه ام در زمینه برق، وارد عرصه الکترونیک شدم و به کمک دوستانم بر روی  ایده هایی را که در این زمینه داشتیم، تحقیق را شروع کردیم و به نتیجه رساندیم.

 

فضای مرکز تحقیقات علمی بسیج دانشجویی را چگونه ارزیابی می کنید؟

برخلاف تصویری که در بدو ورود به مرکز تحقیقات علمی بسیج دانشجویی، از بسیج در ذهن داشتم و آنرا یک محیط خشک تصور می کردم ، اما در ادامه به این نکته پی بردم که مرکز تحقیقات علمی بسیج دانشجویی با ایجاد فرصت هایی از قبیل زمینه های تحقیق، بازدیدهای علمی و شرکت در استارت آپ های مختلف علمی، حمایتهای مالی و معنوی و ... بهترین مکان برای کسانی است که می خواهند ایده های علمی خود را برای کمک به بخش صنعت و تولیدات کشور به طرح و در نهایت به محصول تبدیل کنند.

 

برای شروع کار از چه کسانی کمک گرفتید؟

با توجه به اینکه این مرکز در ابتدای راه قرار داشت و ما جزو اولین کسانی بودیم که عضو این مرکز شدیم، و برای شروع کار خودمان برای اجرای پروژه ها کار تحقیق را شروع کردیم و اکثر دستاوردهای ما نتیجه تحقیقات خودمان بوده و زیر نظر هیچ استادی نبودیم.

در ابتدای مسیر کارآفرینی، مشکلات و موانع فراوانی وجود دارد اما اگر کسی اراده و علاقه داشته باشد می تواند با تحمل سختی ها و صرف زمان برای موضوع مورد نظر و امید به آینده به نتیجه برسد.

 

برای دانشجویانی که علاقه دارند در زمینه کارآفرینی فعالیت کنند، چه پیشنهادی دارید؟

اگر در دوران دانشجویی دانشجویان کنار درس، ایده های خود را پرورش بدهند و در زمینه مورد علاقه خود فعالیت های تحقیقاتی و اجرایی را شروع کنند، بدون شک بعد از تحصیل در دانشگاه، آینده شغلی تضمین شده ای را برای خود فراهم کرده اند که این کار نیاز به صرف نظر کردن از تفریحات اضافه و مدیریت زمان دارد.

البته مطالعه در زمینه های مختلف علمی و حتی تاریخی و رمان، یکی دیگر از دلایل موفقیت من در کارهایم است.

کسب چنین موفقیت هایی با انتخاب های خیلی ریز اتفاق می افتد به طوری که از کنار اتفاق های کوچک علمی نباید به سادگی عبور کرد. به طور مثال همایش های علمی، استارت آپ ها و جشنواره های کارآفرینی می توانند عاملی برای جرقه زدن ایده ها در ذهن دانشجویان باشند.

در جلسه ای که چند روز گذشته بین اعضای مرکز تحقیقات دانشگاه بجنورد با رئیس پارک علم وفناوری خراسان شمالی برگزار شد، دکتر گرمه ای رئیس پارک علم وفناوری پیشنهادی را مطرح کردند مبنی بر اینکه دانشجویان دانشگاه های استان و مرکز تحقیقات علمی بسیج دانشجویی از ظرفیت این نهاد جهت حمایت از طرح های دانشجویی استفاده کنند.

بنده به عنوان دانشجویی که در راه پرورش ایده ها و تبدیل آن به محصول و کارآفرینی قدم گذاشته ام برای آموزش و مشاوره دادن به دانشجویان علاقه مند در زمینه های مختلف علمی، آمادگی خود را اعلام می کنم.

در انتها لازم می دانم از آقای احسان ایزانلو و علی شجاعی که در این تیم تحقیقاتی با من همراه هستند، تشکر و قدردانی کنم.

 

لیست محصولات تولیدی توسط این تیم موفق به شرح زیر است:

- دستگاه تحویل قاشق هوشمند در سلف سرویس (نمونه آزمایشی آن به سلف سرویس دانشگاه بجنورد تحویل داده شده است)

- پروژه هوشمندسازی ایستگاه های دوچرخه در دانشگاه بجنورد ( در مرحله نهایی آماده سازی نمونه آزمایشی)

- متر دیجیتال ( نمونه آزمایشی آن آماده شده است)

- قفل هوشمند الکترونیکی ( این محصول به مرحله تولید رسیده است و در حال حاضر در سه نوع: دربازکن کارتی، دربازکن کارتی-ریموتی و همچنین دربازکن ریموتی قابلیت عرضه در بازار را دارد)

- کنترل رقص نور با استفاده از تلفن همراه (نمونه آزمایشی آن آماده شده است)

- کنترل پیامکی وسایل الکتریکی از راه دور با استفاده از تلفن همراه ( نمونه آزمایشی آن آماده شده است)

- دستگاه رزرو بلیط با استفاده از کارت های دانشجویی و ... ( نمونه آزمایشی آن آماده شده است و در دانشگاه بجنورد استفاده شده است)

- سیستم باغبان هوشمند ( در حال آماده سازی)

- دستگاه کنترل و شبکه هوشمند دما، رطوبت و ... ( این سیستم جهت مانیتورینگ یکپارچه - برای مثال انبارهای یک شرکت در سراسر کشور - در قالب یک سیستم مرکزی تعبیه شده و در حال آماده سازی است)

 

انتهای پیام/ قاسمی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک