دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۴/۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۰:۵۳ - اذان ظهر:۱۲:۴۳:۱۵ - اذان مغرب:۱۹:۲۵:۵۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۴۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۲۱ - ساعت ۹:۲۷
روزگار ناخوش پنبه کاران مانه و سملقانی،

کشاورز: حمایت نمی شویم/ جهاد کشاورزی: دلالان بزرگترین چالش پنبه کاران

پنبه استان خراسان شمالی به گفته مسئولان مرغوبترین پنبه جهان است اما متأسفانه تا به امروز حمایت جدی از سوی دولت برای افزایش راندمان کشت پنبه صورت نگرفته است و این باعث شده طلای سفید در این استان حال و روز خوشی نداشته باشد.
کشاورز: حمایت نمی شویم/ جهاد کشاورزی: دلالان بزرگترین چالش پنبه کاران,

به گزارش عصر اترک، با وجود اینکه کشاورزی جزو شغل های اصلی مردم این دیار است اما هنوز که هنوز است کشاورزان نمی دانند باید چه محصولی را کشت کنند و مسئولان بخش کشاورزی هم نمی دانند چگونه چرخه و تعادل بازار را به نفع کشاورز حفظ کنند تا کشاورزان سود کنند.

 

صنعت پنبه كاري استان به‌عنوان يكي از قطب‌هاي پنبه كاري كشور مدتي است با اين مشكلات زیادی دست و پنجه نرم مي‌كند.

 

کمالی یکی از پنبه کاران بخش مانه با بیان اینکه منشاء مشکلات ما در سال جاری بذر پنبه است، عنوان کرد: اغلب کشاورزان منطقه به دلیل ضعف اقتصادی از تجار و دلالان بذر پنبه را تهیه کرده بودند، که این بذرها غیر استاندارد بودند.

 

وی افزود: کشاورزانی که از دلالان بذرها را تهیه کرده بودند در هرهکتار 300 کیلوگرم پنبه برداشت کردند در حالیکه بذور تعاونی در هرهکتار 5 تن برداشت دارد.

 

این پنبه کار با اشاره به عدم استقابل برخی کشاورزان از بذور اصلاح شده تعاونی ها، گفت: دلالان هزینه ی بذرها را در زمان فروش محصولات کشاورزی و تعاونی های دولتی هنگام تحویل بذور دریافت می کنند.

 

وی تصریح کرد: این چند ساله به دلیل کاهش نزولات آسمانی و عدم حمایت دولت از کشاورزان و تنظیم بازار، کشاورزان در مضیقه مالی هستند که دلیل اصلی عدم توانایی مالی در خرید بذور اصلاح شده تعاونی است.

 

هزینه های تولید پنبه با قیمت پنبه همخوانی ندارد

کمالی اظهار کرد: مشکل اصلی ما تفاوت زياد هزينه ي تمام شده پنبه با نرخي است كه كشاورزان پنبه را به فروش مي‌رسانند. هم‌اكنون با توجه به نرخ‌هاي بازار، كشاورزان در اغلب مواقع مجبور شده‌اند حتي با ضرر زياد محصول خودشان را به فروش برسانند.

 

رحیمی از پنبه کاران نامی بخش مانه گفت: مشکل عمده پنبه کاران در سال جاری استفاده از بذرهای هیبریدی بوده که محصول کشت اول مزارع بوده و مردم آگاهی نداشتند که بذرِ محصول اول برای کشت جواب نمی دهد که خیلی ضربات مالی دیدند.

 

وی بیان کرد: متاسفانه قیمت محصولات به اندازه ای پائین است که بهره ای دست کشاورزان را نمی گیرد که قادر باشند به صورت نقدی کود، بذر و سم خریداری کنند از این رو به دست دلالان می افتند.

این کشاورز با بیان اینکه صفر تا صد پنبه کاری با کشاورز است و مداوم دوندگی دارد، اظهار کرد: از ابتدای فروردین ماه تا پایان شهریور پیوسته روزی 10 نفر کارگر در مزارع ما مشغول کارند، به علت افزایش قیمت نهاده ها چون بذر، کود، حمل و نقل، اجاره آب و زمین که نسبت به سال گذشته بالاتر است اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

 

چوب لای چرخ پنبه کاران

وی تصرح کرد: پنبه از عرصه کشاورزی، کارخانه پنبه پاک کنی، نخ ریسی و نساجی که چرخه ای اشتغالزا است هر جای آن چوب لای چرخه شود، متوقف می شود و کاملا ارز آوری برای کشور دارد که متاسفانه با عدم حمایت های دولت این چوب وجود دارد.

 

یکی دیگر از کشاورزان فعال بخش مانه با بیان این که کشاورز هر ساله با وضعیت بازار چه محصولی کاشت کند در سردرگمی اند، گفت: مسئولان بخش کشاورزی نمی دانند چگونه چرخه و تعادل بازار را به نفع کشاورز حفظ کنند تا کشاورزان سود کنند.

 

وی اظهار کرد: سال گذشته کشاورزان به کشت پنبه روی آوردند که در پایان با ورود پنبه وارداتی، بازار کشاورزان صدمه خورد، در سال جاری نیز به محصولات دیگر روی آوردند در حالیکه بازار پنبه با استقبال مواجه شد و این سردرگمی ها کشاورز را دلسرد می کند.

 

کشت پنبه در 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مانه و سملقان در گفتگو با خبرنگار عصر اترک گفت: در سال زراعی جاری 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت پنبه رفته و برداشت آن از اواخر شهریورماه آغاز شده است.

 

هادی قهرمانیان با بیان این که این مدیریت آمادگی تهیه 300 تن بذر اصلاح شده پنبه را داشته است، اظهار کرد: عدم استقبال برخی کشاورزان به دلایل مختلفی به ویژه کمبود توان مالی موجب شده تا بذر را از دلالان تهیه کنند.

 

وی افزود: با این وجود در سال زراعی اخیر حدود 150 تن بذر اصلاح شده و مقاوم به تنش خشکی بصورت یارانه ای بین کشاورزان پنبه کار توزیع شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی مانه و سملقان بذرهای توزیع شده توسط دلالان را پنبه دانه و فاقد ارزش بذری دانست و گفت: طبق عادت پیشنیان کشاورزان بذر و سایر نهاده ها و حتی هزینه تولید پنبه را در ابتدای کاشت از سلف خرها تهیه می کنند.

 

وی تصریح کرد: مشکلات تولید پنبه غالبا در اثر کشت بذور نامرغوب ارائه شده توسط سلف خرها و دلالان مشاهده شده است.

 

قهرمانیان با بیان این که طبق گزارشات میدان واحد زراعت، میانگین تولید پنبه حاصل از کشت بذور اصلاح شده  بیش از 3800 کیلوگرم درهکتار بوده، عنوان کرد: رکوردهای بالای 7 تن در هکتار نیز در بخش مانه مشاهده شده است.

این مسئول شهرستانی، کشاورزان و مددکاران ترویجی و کشاورزان باسواد که از حمایت آموزشی جهاد کشاروزی برخورداند را نافع و بهره مند از درآمد دانست و خاطر نشان کرد: در سال جاری به دلیل افزایش قیمت دلار، قیمت خرید وش به دوبرابر سال قبل و به حدود 65 هزار ریال به ازای هرکیلوگرم وش پنبه رسید.

 

وی بیان کرد: با میانگین تولید 3.5 تن در هکتار، 227 میلیون ریال درآمد ناخالص هرهکتار پنبه بوده که با کسر هزینه های تولید آن بیش از 160 میلیون ریال سود خالص عاید کشاورزان می شود.

 

قهرمانیان با بیان این که تمام مسائل و مشکلات پیرامون پنبه متوجه کشاورزان خرده مالکی بوده که بذر پنبه را خارج از شبکه تامین بذر اصلاح شده خریداری کرده اند،  اظهار کرد: عملکرد پائین تولید پنبه در مرحله اول متوجه بذر کشت شده و در مرحله دوم عدم رعایت دستورالعمل های فنی تولید پنبه بوده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی مانه و سملقان اراضی کشت شده به صورت تمام مکانیزه را حدود 1100 هکتار از شهرستان اعلام کرد و گفت: قیمت بالای کمباین های برداشت پنبه، خرده مالکی و کوچکی قطعات کشت پنبه باعث شده است در بیشتر اراضی برداشت محصول به صورت دستی انجام شود.

 

وی افزود: کشاورزان متقاضی خرید کمباین در سال های گذشته با اعتبارات یارانه دار به بانک ها معرفی شده اند لیکن غالبا مشکلات تهیه وثیقه عامل عدم جذب کمباین برداشت پنبه بوده است.

 

قهرمانیان با اشاره به حمایت جهاد کشاورزی شهرستان از پنبه کاران خاطر نشان کرد: در سال زراعی 95-96 که قیمت خرید وش پنبه  به کمتر از 29 هزار ریال کاهش یافت که مدیریت شهرستان با پیگیری و همکاری شرکت تعاونی پنبه کاران بجنورد نسبت به خرید تضمینی پنبه به قیمت بالای 31 هزار ریال اقدام کرد.

 

وی اظهار کرد: در سال جاری قیمت خرید وش پنبه بیش از 2 برابر قیمت خرید تضمینی بوده است.

انتهای پیام/ فیروزبخت

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
ناشناس | 1397/09/21
0
0
سلام جهاد کشاورزی کی و کجا و برای کدام محصول برنامه داشته برای چغندر قند.گندم.جو............و یا کدام........ البته از واقعیت به دور نباشیم پور سانت واردات چربتر است.
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک