سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۴۶:۵۳
بجنورد
۱۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۷۱۳۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - ساعت ۶:۱۲
گزارشی از نقش زنان در پیروزی انقلاب بجنورد؛

جمع آوری اطلاعات ساواک برعهده گروه زنان ضربتی/ شرکت در راهپیمایی ها با غسل شهادت

پیروزی انقلاب اسلامی ایران که در سال 1357 جنبشی بود که در پانزده خرداد 1342 آغاز شد. زنان ایرانی نیز در این سال‌های آتش زیر خاکستر، همگام با مردان در جهاد و مبارزه با طاغوت بودند و هر چه به سال 1357 نزدیک می‏ شد بر تعداد و بر شدت فعالیت این زنان افزوده می‌شد.
جمع آوری اطلاعات ساواک برعهده گروه زنان ضربتی/ شرکت در راهپیمایی ها با غسل شهادت  ,

به گزارش عصراترک، با شعله ور شدن آتش انقلاب، زن مسلمان نیز که تا پیش از این با فعالیت‏‌های مخفی و به عنوان مادر شهید و یا همسر مبارزین در بند با رژیم شاه مبارزه می ‏کرد، به خیابان‏ها آمد، با چادر مشکی، با فرزندش که او را در بغل گرفته بود، با مشت‌های گره کرده و با فریاد «مرگ بر شاه‏».

زنان در عرصه انقلاب علاوه بر اینکه شخصاً در صحنه مبارزه حضور جدی و فعال داشتند و در خط مقدم مبارزه حاضر می‌شدند؛ مشوق اصلی مردان و همسران خویش برای شرکت در این مبارزه نیز بودند.

حضرت امام خمینی(ره) با تأکید بر نقش تأثیرگذار زنان در عرصه انقلاب فرمودند: «ما نهضت خودمان را مدیون زن ها می دانیم، مردها به طبع زن ها در خیابان ها می ریختند، تشویق می کردند زن ها مردان را، خودشان در صف‌های جلو بودند، زن همچون یک موجودی است که می تواند یک قدرت لایزال، یک قدرت شیطانی را بکشد. امروز زن‌های شیردل طفل خود را به آغوش کشیده و به میدان مسلسل و تانک دژخیمان رژیم می‌روند. در کدام تاریخ چنین مردانگی و فداکاری از زنان ثبت شده است»

این مقاومت ها به خطه ای خاص از ایران مربوط نمی شد، بلکه در جای جای این کشور، در شهرهای کوچک و بزرگ همت ها یکی شد و پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد، امروز که در آستانه چهلمین سال از پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم با تعدادی از بانوان اهل خراسان شمالی که هر کدام قدم هایی در این میدان برداشته اند و خاطراتی داشتند به گفتگو پرداختیم که در ادامه تقدیم تان می شود:

 

 

جمع آوری اطلاعات ساواک برعهده گروه زنان ضربتی

معصومه اکبر زاده متولد 1325 بجنورد، اکبرزاده که همسرحجت الاسلام محمد شاددل یکی از روحانیون به نام بجنوردی است به همراه همسرش یکی از فعالان و مبارزان انقلاب بجنورد بوده است.

روایت بخشی از آن روزها از زبان این بانوی انقلابی بجنوردی: با تبعید امام فعالیت های سیاسی به صورت غیرعلنی و مخفیانه انجام می شد، در این مدت که امام خارج از ایران بودند بیکار ننشسته بودند و به صورت دورا دور با روحانیون داخل ایران در ارتباط بودند. تا اینکه از سال 56 کم کم فعالیت سیاسی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

شب نامه ها توسط منشاهای اصلی که اکثرا در قم و مشهد بودند به سایر شهرها به صورت پیک های شبانه می آمد. یکی از وظایفی که خانم های گروه ضربتی برعهده داشتند جمع آوری اطلاعات منازل ساواکی ها بود که  در گروه شان خانم درویش زاده فعال ترین عضو گروه بود.

فعالیتشان به این گونه بود که با تغییر چهره در محل منازل ساواکی ها رفت و آمد داشتند یا در نقش نیازمند در نزدیکی منزل آنها می نشستند و تمامی رفت و آمد های آنان را زیر نظر می گرفتند .

این بانوی انقلابی  سخن آخرش را اینگونه پایان داد: بالاخره بعد از سال ها تلاش پی در پی مردم ایران با رهبری امام خمینی (ره) انقلاب به پیروزی رسید حال که به اینجا رسیده ایم ای کاش قدرش را بدانیم و بدانیم که به راحتی به اینجا نرسیده ایم و خون های زیادی برای رسیدن به این آرامش ریخته شده است و با شرکت با شکوه درراهپیمایی 22 بهمن خاری در چشم دشمنانمان باشیم.

 

 

امام خمینی (ره) به زن ایرانی هویت بخشید

پروین رنجبریان متولد 41، 30 سال سابقه خدمت در سپاه دارد که از سال 59 وارد سپاه شده و هم اکنون بازنشسته است. مدرک تحصیلی او دیپلم و صاحب سه فرزند است. رنجبریان از دیگر بانوان فعال در عرصه های قبل از انقلاب و دفاع مقدس  و دختر مرحوم حاجیه خانم بابایی از دیگر بانوان فعال انقلابی بجنورد است.

رنجبریان از حضور بانوان در آن روزها گفت: زنان مبارز انقلابی تنها از یک قشر خاص نبودند بلکه از تمام اقشار جامعه از تحصیل کرده، بی سواد، روستا نشین و شهر نشین را شامل می شدند.

رنجبریان از شروع کارهای سیاسی اش این گونه گفت: من و خواهر بزرگترم در یک مدرسه درس می خواندیم یک معلم جدید برای درس ادبیات ما از تهران آورده بودند او اولین کسی بود که در مدرسه با حجاب کامل وارد می شد و تدریس می کرد. برادر او در فرانسه زندگی می کرد و آنها از پیروان امام بودند و برای آگاه کردن یکدیگر از اوضاع آن روزها نامه هایی را در قالب الفاظ پنهانی می نوشتند.

رنجبریان همراه تعدادی از دوستانش گروهی به نام پیروان حضرت زینب(س) تشکیل داده بودند که به کمک هم اعلامیه ها را تکثیر می کردند.

روش تکثیر آنها خیلی ابتدایی و زیرکانه بود: یک برگه را با دست می نوشتند بعد یک تکه شیشه یا چوب به اندازه برگه آچار می گذاشتند و برگه نوشته شده و کاغذ کاربن را روی آن می گذاشتند و برگه سفید را قرار می دادند و با یک غلطک کوچک می کشیدند تا متن روی کاغذ چاپ شود.

روزهای نزدیک به پیروزی انقلاب همه چیز در اوج خودش بود، زنان اجیر شده ای که با چماق به خانه های انقلابیون حمله می کردند، خانه ها را آتش می زدند، شیشه ها ر ا می شکستند، شب های محرم بود هوا هم سرد ولی با اراده ای که بچه ها داشتند شب ها در حسینیه ها جمع می شدند و کارهای سیاسیشان را پیش می گرفتند.

 

 

با غسل شهادت در راهپیمایی شرکت می کردم

ام البنین منصور خانی  دیگر بانوی مبارز انقلابی در بجنورد نیز در سال 1323 در شهرستان زابل متولد شد همسرش سرهنگ ژاندارمری بود و در سال 1348 به عنوان  فرمانده هنگ ساکن بجنورد شدند و منصور خانی به عنوان تنها مامای شهر بجنورد در زایشگاه بنت الهدی مشغول به کار شد .  روزهای قبل از انقلاب 57 همسرش برای ارتقا درجه به دوره آموزشی به تبریز رفته بود و  منصور خانی با وجود اینکه باردار پسر چهارمش بود به فعالیت های انقلابی خویش ادامه می داد.

منصورخانی هم اکنون مادرشهید محمود رضا موفق که در روزهای انقلاب 9ساله بود و جانباز جنگ تحمیلی ،محمد رضا موفق است که در سال پیروزی انقلاب 11 سال  داشت.

برای خانم منصور خانی روزهای انقلاب  پر از خاطرات از همسایه ها و دوستان انقلابی اش است وی خاطره ای از راهپیمایی قبل از انقلاب را اینگونه تعریف می کند. 

روزی که بختیار دستور تیر به ارتش داده بود قرار بود راهپیمایی در بجنورد  برگزار شود به همین خاطر به فرزندانم گفتم که به هیچ عنوان از خانه بیرون نروند تا برگردم و خودم غسل شهادت دادم  و در حالی که روی دستم آدرس منزل و اسم و فامیلم  را نوشته بودم که اگر اتفاقی افتاد بدانند جنازه چه کسی است به  مسجد انقلاب  رفتم . 

مسیر راهپیمایی به این شکل بود که مردم در مسجد انقلاب جمع می شدند بعد به سمت  میدان شهید و از آنجا نیز به  سمت چهار راه شریعتی ، فلکه کارگر و در آخر هم به معصوم زاده می رفتیم . 

این راهپیمایی هم خیلی شلوغ بود و بیشتر دلیلش هم این بود که خون ما از شهادت شهید حسن آبادی به جوش آمده بود. به پیچ کارگر که می رسیدیم، ابتدای راهپیمایی را می دیدیم یکباره متوجه شدم که محمد رضا پسر بزرگم ومحمود رضا پسر کوچکم هر دو سوار دوچرخه هایشان شده اند و پیشاپیش راهپیمایی می روند ، آن موقع فهمیدم هر روز که به راهپیمایی می رفتم هر دو پسرم هم می رفتند. 

آن  روز اتفاقی نیفتاد ولی یادم هست که همه شعار میدادند وای اگر خمینی اذن جهادم دهد ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد و در شهربانی همه  سرباز ها مسلح روی دیوار ها بودند.

 

اسلام برخلاف جـوامع و تمدن جاهلـي كه زنان را حقير و ضعيف و دون شمرده و آنان را در خـدمت ابتذال و فساد گـرفته بـود, به زنان, شخصيتـي باكرامت و مقامي والا بخشيد. زنان، ايـن عناصر عفاف و نجابت، نه تنها در پيروزي انقلاب اسلامي سهم بزرگـي ايفـا كـردنـد, بلكه در تثبيت نظام جمهوري اسلامـي و تداوم انقلاب اسلامـي حرف نخست را زدند و با حضـور در صحنه انقلاب اسلامي, تـوطئه هاي دشمنان را در عرصه هاي گوناگون فرهنگي, نظامي, اقتصادي, اجتماعي, سياسـي و ... نقـش بـر آب سـاختنـد.

 

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک