سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۴۶:۵۳
بجنورد
۱۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۷۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ساعت ۱۴:۴۲

خاطره هایی از دوره سیاه ستمشاهی

قزوین - ایرنا - چند نفر از زندانیان سیاسی قبل از انقلاب در باز ترسیم خاطرات خود اعلام کردند که شدیدترین شکنجه ها از سوی نیروهای ساواک انجام می‌شد و رژیم ستمشاهی دوران سیاهی را برای ایران رقم زد.
 خاطره هایی از دوره سیاه ستمشاهی,

به گزارش ایرنا، هرساله به مناسبت دهه فجر، گوشه ای از جنایات هولناک نیروهای ساواک توسط انقلابیون و مبارزان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برملا می شود.
حتک حرمت به مقام انسان، تجاوز و تعدی، توهین به اعتقادات مذهبی افراد و بازجویی به وسیله اعمال زور و شکنجه، تنها بخشی از ظلم بزرگی است که توسط حکومت پهلوی انجام شده است.
زندانیان سیاسی یکی از خلاهای موجود در جامعه را نبود سازوکار مناسب برای تدوین و جمع آوری خاطرات و تجارب زندانیان سیاسی عنوان می کنند و معتقدند مادامی که برای تاریخ تجربی انقلاب اقدامی از سوی ما صورت نگیرد، امکان تحریف و سوء استفاده تاریخ از سوی دشمن افزایش می یابد.

** گوشه های از اعمال ستمگرانه ساواک
مبارزه سیاسی قبل از انقلاب اسلامی و راوی موزه عبرت گفت: برخی از جوانان ما از روی ناآگاهی و بی تجربگی تصور می کنند که دوران قبل از انقلاب بسیار درخشان بود؛ درحالی که نمی دانند ساواک چه جنایاتی انجام داده و مردم را وادار به اعمال قبیح می کرد.
یوسف باروتی تاکید کرد: امروز وظیفه ما این است که خاطرات و اتفاقات گذشته را در محافل مختلف برای نسل امروزی تعریف کنیم و اجازه ندهیم که این اتفاقات ناگوار فراموش شده و یا مورد تحریف قرار گیرد.
وی اضافه کرد: هشت سال پیش مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتابی تحت عنوان ساواک به چاپ رساند که در اواخر آن به دست نوشته های خطی چندتن از زندانیان اشاره شده است.
یوسف باروتی در بازخوانی مجدد این کتاب اظهار داشت: شخصی به نام فریدون توانگری معروف به آرش (یکی از بازجویان ساواک در زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به حکم دادگاه انقلاب اعدام شد) پس از عزیمت به لرستان برای بازجویی اعضای یک گروه ، یک خانم بارداری را به صورت بسیار زشت و عریان آویزان می کند.
وی ادامه داد: این جنایت به حدی زشت و نفرت انگیز بود که اطرافیان آرش به وی اعتراض کرده و به سازمان مرکزی ساواک گزارش می کنند که چرا باید چنین اتفاقاتی رقم بخورد.
باروتی به دوران راوی گری در موزه عبرت اشاره کرد و گفت: در این دوران بازدید کنندگان زیادی که اغلب خانم بودند از من سوال می کردند که آیا ساواک به خانم ها تجاوز می کرد یا نه؟ و من در جواب پاسخ می دادم که ما هیچ مستندی در این خصوص نداریم، اما از آن افراد قبیح کردار ارتکاب چنین اعمالی دور از انتظار نیست.
وی اظهار داشت: گرچه ممکن است ساواک جرات تجاوز به خانم های محجبه را نداشته است، اما طاهره سجادی در کتاب 'خورشید واره' بیان می کند که یک روز در اتاق بازجویی بودم و از اتاق مقابل من صدای جیغ زدن خانمی به گوش می رسید که پس از گذشت چند دقیقه دیدم منوچهر وظیفه‌خواه معروف به دکتر منوچهری و محمدعلی شعبانی معروف به دکتر حسینی ( شکنجه گران و بازجویان ساواک در زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری) لخت از اتاق خارج شدند.

** شکنجه های ساواک ما را قدرتمندتر از گذشته کرد
مبارز و فعال سیاسی قبل از انقلاب اسلامی گفت: همه ما زندانیان سیاسی قبل از انقلاب اسلامی در یک شرایط مظلومانه زندگی خودمان را سپری کردیم و نیروهای ساواک هرکاری که می توانستند با ما انجام دادند اما کمتر زمانی به این موضوعات پرداخته می شود و هنوز اقدامی برای بازگوشدن وقایع تلخ دوران پهلوی وجود ندارد.
حسن پاکدل نیا افزود: نهضت اسلامی از دهه 1340 شروع شد و همه مبارزان انقلابی در مقابل سیستم طاغوت ایستادگی کرده و حاضر نشدند نامه عفو بنویسند.
وی با بیان اینکه همه زندانیان سیاسی یک دوران تاریک و تلخ را تجربه کردند،اظهار داشت: امروز که به برکت انقلاب اسلامی شرایط لازم برای کارهای فرهنگی و رسانه مهیا شده باید مسئولان برای حفظ تاریخ ارزشمند زندانیان سیاسی اقدام کنند تا به جوانان تفهیم شود که چرا انقلاب کردیم و این همه سختی و مشقت را به جان خریدیم.
پاکدل نیا تاکید کرد: اگر امروز می بینید که زندانیان سیاسی قبل از انقلاب همچنان روی آرمان های خودشان تکیه کرده و استوار هستند، به خاطر شلاق ها و شکنجه های دوران طاغوت است که از آن ها انسان هایی قدرتمندتر از گذشته ساخت.
وی با بیان اینکه ما هنوز مانند دوران انقلاب دچار جنگ حق و باطل هستیم، خاطرنشان کرد: اگر قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته و نظام جمهوری اسلامی به تنگناهای اقتصادی برخورد کرده، ارتباطی به 80 میلیون نفر جمعیت ندارد و مسئله به دشمنی با جمعیت مسلمانان کل دنیا مربوط می شود.

** شکنجه با دستگاه آپولو و تمسخر روحانیت توسط ساواک
دیگر مبارز سیاسی قبل از انقلاب اسلامی گفت: اعمال زشت و قبیح دوران پهلوی برای همه در جشن هنر شیراز مشخص شد و واقعیت این است که وقتی حکومتی در روز روشن و جلوی چشم صدها بیننده دست به چنین اعمال منافی عفتی دست می زند، قطعا ساواک و نیروی امنیتی او نیز در زندان و پشت درهای بسته دست به جنایات بزرگ تری دست خواهند زد.
حجت الاسلام حاج شیخ حسین علیخانی افزود: در اتاق های بازجویی کمیته مشترک ضد خرابکاری انواع ادوات و سلاح های شکنجه وجود داشت که مهمترین آن دستگاه 'آپولو' (یکی از ابداعات سازمان ساواک در دوران پهلوی برای شکنجه زندانیان بود) بود و وقتی مرا با چشمان بسته روی میز فلزی قرار داده و شروع به بستن دست و پاهای بنده کردند، با توهین و تمسخر ازم پرسیدند که حاج آقا تا حالا روی چنین منبری رفته بودی؟
این مبارز سیاسی به بستن چشم هایش توسط نیروهای ساواک اشاره کرد و گفت: ماموران ساواک عادت داشتند که برای جابه‌جایی متهم از یک اتاق به اتاق دیگر چشمان وی را می بستند و همین مسئله سبب می شد تا رعب و وحشت فراوانی برای زندانی ایجاد شود.
حجت الاسلام علیخانی یکی از اقدامات ضروری در استان قزوین را تدوین و تهیه کتابی از خاطرات زندانیان سیاسی عنوان کرد و یادآور شد: گرچه وزارت اطلاعات اسنادی را در این رابطه منتشر کرده، اما این مقدار کافی نیست و باید تمام ماجرا با جزییات بیان شود.

** بازداشت به خاطر چند جلد کتاب شریعتی
یکی از فعالان دانشجویی بازداشت شده توسط ساواک در قبل از انقلاب به خبرنگار ایرنا گفت: حدود یک سال در زندان قصر توسط نیروهای ساواک بازداشت شدم.
مرتضی جرنده ای با بیان اینکه قبل از انقلاب به فروش کتاب مشغول بودم، اظهار داشت: حکومت اتهام من را پخش اعلامیه و داشتن کتاب های سیاسی شریعتی عنوان کرد و من حین دستگیری در کتابخانه بودم که نیروهای ساواک به من حمله کرده و مرا دستگیر کردند.
وی با بیان اینکه فعالیت سیاسی به طور قطع تبعات سنگینی به همراه داشت، گفت: نحوه اذیت و آزار زندانیان سیاسی با یکدیگر متفاوت بود و خوشبختانه چون من توسط کمیته مشترک ضد خرابکاری بازداشت نشده بودم، کمتر مورد شکنجه جسمی و فیزیکی قرار داشتم.
وی تاکید کرد: شدیدترین اعمال جنایات و شکنجه در بین نیروهای ساواک توسط کمیته مشترک ضدحرابکاری انجام می شد و اگر کسی دست این افراد می افتاد امیدی به زنده ماندن نداشت.

** ضرورت بهره مندی از ظرفیت نویسندگان حرفه ای
چندی پیش عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین نیز در مورد تبیین تاریخ انقلاب و نقش انقلابیون و مجاهدت های انجام شده در آن دوران اعلام کرد که باید برای ثبت خاطرات زندانیان سیاسی از ظرفیت نویسندگان حرفه ای بهره برد.
وی تاکید کرد: نبود شفافیت و تبیین دقیق روزهای انقلاب باعث شده تا دشمن با وارونه سازی واقعیات و دروغ پردازی ذهن و روان جوان را به سمت رونق و شکوفایی دوران رضاشاه سوق دهد.
9925/6012

انتهای پیام /*

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک