سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۴۶:۵۳
بجنورد
۱۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۷۲۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ساعت ۱۷:۲۴

محققان چینی از اعضای بدن زندانیان اعدامی سوء استفاده کردند

به تازگی افشا شده که نویسندگان بیش از۴۰۰ مقاله علمی در چین برای جمع آوری مستندات و انجام آزمایش های خود از اعضای بدن زندانیان اعدام شده سواستفاده کرده اند.
محققان چینی از اعضای بدن زندانیان اعدامی سوء استفاده کردند,

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این اقدام نقض صریح استانداردهای اخلاقی بین المللی در زمینه استفاده از اعضای اهدایی زندانیان اعدام شده محسوب می شود. مقامات مسئول در چین خواستار کنار گذاشته شدن و رد این مقالات شده اند که نگارش آنها با بررسی قلب ها، کبدها یا ریه های زندانیان اعدامی انجام شده است.

نکته جالب این است که این ارگان ها بعدا به بدن افراد داوطلب پیوند زده شده اند. اما قبل از آن برای تحقیقات علمی به کار گرفته شده اند.

پیش از این نیز، چند بار مواردی از این دست تخلفات در چین افشا شده بود. در سال ۲۰۰۶ نیز مشخص شد که تخلف مشابهی در چین اتفاق افتاده است.اما تکرار این مساله از عدم جدیت چینی ها برای حل این مشکل خبر می دهد.

بر اساس استانداردهای بین المللی در حوزه اخلاق پژوهش، بررسی های علمی نباید با استفاده از مواد بیولوژیک بدن زندانیان اعدامی یا اعضای بدن به دست آمده بدون کسب رضایت افراد، صورت بگیرد. اما این استاندارد هیچ ضمانت اجرایی ندارد.

بر اساس اعلام مقامات چینی طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ تعداد ۴۴۵ مقاله علمی و پژوهشی در این کشور با استفاده از اعضای بدن مردگان نوشته شده اند و در ۹۲.۵ درصد از مقالات مذکور به منبع دریافت این ارگان ها اشاره نشده است. در ۹۹ درصد موارد هم اشاره ای به رضایت یا عدم رضایت افراد نشده است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک