سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۷:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۰۸ - اذان مغرب:۱۹:۴۶:۵۳
بجنورد
۱۶° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۷۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ساعت ۲۰:۲۴

«شبی که ماه کامل شد»؛ عاشقانه ای در دل خشونت

تهران- ایرنا- تازه ترین اثر «نرگس آبیار» در جریان سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با استقبال منتقدان و مخاطبان روبه رو شده است؛ فیلمی خوش ساخت و درخور تحسین که انتظار می رود جوایزی را از آن خود سازد.
 «شبی که ماه کامل شد»؛ عاشقانه ای در دل خشونت,

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویدادهای خوبی عجین شده است و تعدادی از آثار حاضر در آن درخور تحسین و ستایشند. یکی از این آثار بی شک فیلم «شبی که ماه کامل شد» تازه ترین اثر «نرگس آبیار» کارگردان خوش فکر سینمای ایران است که چند سالی است با ورود به عرصه سینما توانسته جای پای خود را محکم کند و قابلیت های کارگردانی خود را به نمایش گذارد. آبیار پیش تر با سه فیلم بلند «اشیا از آنچه در آینه میبینید به شما نزدیک ترند»، «شیار 143» و «نفس» به خوبی توانسته بود تسلط خود بر هنر سینما را اثبات کند اما آخرین اثر او یعنی شبی که ماه کامل شد را می توان بهترین و بی نقص ترین اثر آبیار دانست که در جای جای آن می توان رد پای یک کارگردان پخته و حرفه ای را دید.
پختگی و حرفه ای بودن آبیار در کارگردانی خصیصه ای است که عوامل فیلم جدید او نیز بر آن تاکید دارند. «هوتن شکیبا» و «الناز شاکردوست» که نقش های اصلی در شبی که ماه کامل شد را بر عهده دارند، در حاشیه جشنواره سی و هفتم، هر دو بر حرفه ای بودن آبیار در کارگردانی و تعیین کنندگی هدایت های او برای بی عیب و نقص درآمدن نقش هایشان در فیلم تاکید کردند؛ فیلمی که دو ساعت تمام مخاطب را روی صندلی میخکوب می کند و مجال تفکر به هر چیز دیگری را از او می گیرد.
شبی که ماه کامل شد، روایت دختر جوانی به نام فائزه از مناطق جنوب شهر تهران است که درگیر عشق جوانی شهرستانی می ‌شود. این جوان از قرار همان «عبدالحمید ریگی» بلوچ ایرانی، برادر عبدالمالک ریگی و از اعضای گروهک تروریستی جندالله بود. عبدالحمید در بازار تهران عاشق چشم‌ های فائزه می شود و فائزه علی رغم مخالفت های پدر با عبدالحمید ازدواج می کند؛ ازدواجی که سرآغاز یک عاشقانه تراژیک است؛ عاشقانه ای که نرگس آبیار آن را به خوبی در قاب سینما به نمایش درآورده است.
ازدواج فائزه و عبدالحمید اما پایان نگرانی های فائزه نیست بلکه شروع استیصال و ترس هایی است که تمامی جوانب زندگی این زن جوان را در بر می گیرد و او را به سرانجامی شوم می کشاند. مشکلات زندگی و خانوادگی عبدالحمید بعد از ازدواج یک به یک برای فائزه عیان می‌ شود. حالا او برای نجات خود و خانواده اش با هدف گریز به اروپا به پاکستان پناه می برد و افت وخیزهایی را تجربه می کند که آبیار در این فیلم به خوبی از پس به تصویر کشیدنشان بر آمده است.
شبی که ماه کامل شد بی شک عاشقانه ای است که به تلخ ترین شکل ممکن پایان می یابد. آبیار در این فیلم، عشقی را به نمایش می گذارد که قربانی تفکرات افراطی می شود. او به خوبی روح آلوده و چهره کریه خشونت و افراطی گری را به نمایش می گذارد و در کمال ناباوری برای نمایش این زشتی کمتر به نشان دادن صحنه های کشت و کشتار متوسل می شود. بی راه نگفته ایم اگر بگوییم لطافت های روح زنانه آبیار در سراسر این فیلم که بازنمای افراطی گری و خشونت گروه های تکفیری است، جریان دارد. آبیار در روایت قصه عبدالحمید ریگی و همسرش کمتر به نمایش صحنه های روح خراش دست می یازد. با وجود این، مخاطب با تماشای فیلم او تا عمق جان چهره قبیح خشونت و بنیادگرایی را لمس می کند.
آخرین اثر آبیار، روایت عاشقانه ای است که زهر خشونت و افراطی گری آرام آرام بر کامش می نشیند و سرآخر جانش را می ستاند؛ روایتی که اگرچه طولانی است و پر تنش، اما هرگز خسته کننده نیست و با وجود جزییات بسیار آنقدر حساب شده و ریتمیک پیش می رود که بیننده را تا پایان با خود می کشاند.
جسارت آبیار برای ورود به داستانی که ذره ای بی دقتی در روایتش می تواند برایش حاشیه ساز و دردسرآفرین شود نیز جسارتی ستودنی است. آبیار در شبی که ماه کامل شد بی تردید توانسته بدون افتادن در دام افراط و تفریط و شعارزدگی، یک ماجرای واقعی معاصر را که توصیفش نیازمند نگاه موشکافانه، حساس و دقیق است، روی پرده نقره ای بیاورد؛ نگاهی که آبیار به ویژه در ساخت سه فیلم بلند آخر خود نشان داده که از آن برخوردار است.
جان کلام آنکه، آخرین فیلم نرگس آبیار که از قضا تاکنون در میان 9 فیلم برتر آرای مردمی در جریان جشنواره سی و هفتم فیلم فجر نیز قرار گرفته، فیلمی درخور توجه و خوش ساخت است که باید دید و به کارگردانش دستمریزاد گفت.
پژوهشم**9282**9279

انتهای پیام /*

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک