چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱/۱۳/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۴:۴۹:۲۴ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۵۴ - اذان مغرب:۱۶:۵۱:۴۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۱۷۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۲ - ساعت ۹:۵۹
در گفت و گو با عصر اترک عنوان شد:

زیرساخت های تجاری شدن مقالات علمی فراهم شود/تحریم ها موجب بومی سازی مقالات علمی شده اند

مدرس دانشگاه در خراسان شمالی با اشاره به اینکه در حال حاضر رشد تولید مقالات علمی کشور ایران در سطح دنیا در مقایسه با گذشته 11 برابر شده است، بر لزوم آماده سازی زیرساخت ها برای تجاری شدن این مقالات علمی تاکید کرد.
زیرساخت های تجاری شدن مقالات علمی فراهم شود/تحریم ها موجب بومی سازی مقالات علمی شده اند,

محمد تقی بهنام فر، مدرس دانشگاه در خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک درباره بیانات رهبر با عنوان گام دوم انقلاب و توصیه های ایشان بر هفت بند از جمله عرصه علم و پژوهش اظهار کرد: مقام معظم رهبری در این توصیه هفت بندی، موضوع علم و پژوهش را در بند نخست این قرار داده است که قرار گرفتن موضوع علم و پژوهش در اولین بند حکایت از آن دارد که دست یابی به قله های قدرت از راه علم و پژوهش می گذرد.

بهنام فر افزود: با توجه به اینکه قدم دوم پس از تولید علم و پژوهش، توانایی است بنابراین ایران برای دست یابی به قدرت همه جانبه باید از مسیر علم و دانش گذر کند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که در حال حاضر کشور ایران در مقایسه با گذشته به رشد علمی 11 برابری و در تولید مقالات علمی نیز به رشد شانزدهم دنیا دست یافته است، بیان کرد: در حال حاضر شاهد هستیم که جوانان و دانشجویان ایران به دنبال ورود به فعالیت های صنعتی و تاسیس شرکت های دانش بنیان هستند که حتی دانش آموزان کشور نیز خیلی جدی به این عرصه ورود کرده اند تا در همین زمینه گام بردارند.

وی افزود: این در حالی است که تا به این اندازه از این نوع انگیزه و نگاه به نقش آفرینی را در جمعیت جوان، دانش آموز و دانشجویانی کشور در 15 و 20 سال گذشته را شاهد نبودیم.

بهنام فر در ادامه درباره چگونگی شتاب بخشی به عملیاتی شدن تولیدات مقالات علمی در کشور نیز اظهار کرد: انگیزه و عقیده " ما می توانیم " موتور محرکه رشد و پیشرفت است که این عقیده باید در تفکر نسل جوان در حال تحصیل و فارغ التحصیل کشور نهادینه شود.

وی گفت: تغییر رویکرد دانشگاه ها از آموزش تئوری صرف به سوی تربیت دانشجویان خلاق و کارآفرین شتاب بخشیده شود.

وی همچنین افزود: مسئولان دانشگاه ها و دیگر مسئولان ذی ربط نیز شرایط تبدیل مقالات علمی به دست آوردهای کابردی علمی را از طریق تولید مقالات علمی کاربردی، ارتباط با صنعت، ایجاد شهرک های علمی و تحقیقاتی، حمایت از پارک های علم و فناوری، حمایت از تاسیس شرکت های دانش بنیان را فراهم کنند.

افزون بر این، این مدرس دانشگاه در خراسان شمالی بر لزوم آماده سازی شرایط برای حفظ و ماندگاری استعدادهای نخبه کشور و عدم مهاجرت و یا بازگشت آنان به کشور تاکید کرد.

وی افزود: دانشگاه ها و دیگر مسئولان ذی ربط باید شرایط تبلور توانمندی های آنان در داخل کشور را فراهم کنند.

بهنام فر در خاتمه نیز تصریح کرد: همانطور که کشور در تولید مقالات علمی و پژوهشی در زمینه های علوم طبیعی، ریاضی و فناوری مسیر موفقیت را طی کرده و آن را ادامه می دهد همچنین باید این بها به عرصه علوم انسانی نیز داده شود.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک