پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۶/۲۰/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۲۷:۵۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۲:۱۲ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۳۷
بجنورد
۲۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۸۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۱/۰۳ - ساعت ۶:۴۹

هنر رنگرزی بانوان ترکمن خراسان شمالی +تصاویر

رنگرزی سنتی ابریشم توسط بانوان هنرمند خراسان شمالی در شهرستان راز و جرگلان ، هنری است که همچنان اصالت خود را حفظ کرده و به یکی از جاذبه های گردشگری منطقه تبدیل شده است .

به گزارش عصر اترک، هنر رنگرزی ابریشم در شهرستان راز و جرگلان سالیان بسیاری است که به همت بانوان هنرمند و قالی باف منطقه پا برجا و برقرار مانده است. 

 


امان گزل مرادی موسی آبادی مادر۵۶ ساله به همراه سه دختر خود، رنگرری نخ های ابریشمی مورد نیاز تمام بانوان دویدخی را انجام می دهند و هر هفته یک روز را  برای رنگرزی ابریشم های مورد نیاز فرش بافان، فرش دوروی دویدخ اختصاص می دهند. 


امان گزل و سه دخترش امسال رنگرزی ۲۰۰ کیلو نخ خام ابریشم را عهده دار شده اند و علت رزنگرزی موفق این بانوی هنرمند و دخترانش استفاده از گیاهانی از جمله روناس، پوست انارو گردو در رنگرزی است.

 


آنان قبل از رنگرزی نخ های سفید ابریشم را با آب داغ و صابون حل شده آغشته می کنند و سپس راهی چشمه روستا می شوند تا نخ های آغشته به صابون را بشویند.


سپس گیاهانی از جمله روناس، پوست انارو گردو را در دیگ رنگرزی می ریزند و منتظر داغ شدن آب می مانند و بعد از اینکه آب به دمای مورد نظر رسید، نخ های خام ابریشم را به درون دیگ می ریزند و نیم ساعت برای رنگ گرفتن نخ ها صبر می کنند.

 


بعد از رنگ گرفتن کامل، نخ های رنگی ابریشمی را از دیگ خارج کرده و بر روی بندهای ایوان خانه کاه گلی پهن می کنند تا خشک شوند.

 


پس از خشک شدن، نخ ها برای بافت و آفریدن نقش و نگارهای ماندگار فرش دویدوخ که هنر بی نظیر بانوان این منطقه است، آماده می شود. 

 


فرش ابریشم دورو از صنایع دستی هنرمندان ترکمن خراسان‌شمالی است که در روستای دویدوخ بافته می‌شود و دارای علاقه‌مندان بسیاری است به طوری که محصولات آن به صورت سالانه پیش فروش می‌شود.  

 


جاذبه‌های این هنر زیبا باعث شده تا گردشگران خارجی نیز برای دیدن و خرید این صنایع دستی استان به این منطقه سفر کنند ترکمن‌ها با استفاده از برگ‌های درخت توت و کرم‌های ابریشمی، ابتدا پیله تولید کرده و سپس با استفاده از رنگ‌های طبیعی، نخ‌های ابریشمی را رنگ کرده و با استفاده از طرح‌ها و نقشه‌ها و ذهن خلاق خود، قالیچه‌های تمام ابریشمی می‌بافند.


فرش دوروی ترکمنی خراسان شمالی که قریب به اتفاق تولیدات آن در روستای دیدوخ بافته می شود از جمله صنایع دستی منحصر به فرد استان است. اوج هنر و ظرافت فرش ترکمن در فرش دورو به کار می رود که به لحاظ تکنیک، نقش و نگاره ها، ترکیب بندی و رنگ، در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است.

 


طبق آمارها سالانه حدود 2 هزار مترمربع فرش دورو در این روستا بافته می شود که هیچ گاه روی دست بافندگان هم نمی ماند و مشتریان بسیاری منتظر پایان بافت و خرید آن هستند. 400 دار قالی ابریشمی دورو در استان با مرکزیت روستای «دویدوخ» وجود دارد وهم اکنون 80 درصد از فرش های دوروی استان به خارج کشور و اغلب به کشورهای اروپایی، ژاپن و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.


هم اکنون 80 درصد از فرش هاي دوروي استان به خارج کشور و اغلب به کشورهاي اروپايي، ژاپن و کشورهاي حاشيه خليج فارس صادر مي شود.

 

انتهای پیام/ رحیمی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک