پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰/۲۴/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۴:۳۱:۱۶ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۵۴ - اذان مغرب:۱۷:۱۱:۳۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۱۸۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۱/۰۸ - ساعت ۵:۳۸

رونق تولیدات سنتی بانوی اسفراینی ، منبع درآمدی برای ۷۰ خانوار شد

بانویی از تبار خراسان شمالی، 35 سال است با دستان هنرمندش امیدها را با نخ های رنگی بر پارچه ها می نگارد ، این بانوی موفق توانسته با توسعه هنر سنتی و رونق کارش برای 70 نفر ایجاد اشتغال داشته باشد و جایگاه این هنر از یاد رفته را زنده کرده است.

به گزارش عصراترک، تولید و خلق صنایع دستی ارتباط تنگاتنگی با شرایط اقلیمی، آمال و آرزوها و اعتقادات و باورهای اجتماعی و آداب و رسوم هر قوم و منطقه داشته ودر راستای بر طرف نمودن نیازها و با رویکردی کاربردی شکل می گیرد.

 


نساجی به عنوان یکی از نیازهای ضروری و اولیه بشر در جهت تأمین پوشاک و البسه و سایر نیازهای مرتبط یکی از کهن ترین صنایع مورد توجه و اقبال مردم جوامع مختلف بوده است و تا زمان نفوذ و سیطره غول صنعت، این حوزه یکی از بخش های اشتغال و تولید خانگی و کارگاه های کوچک را به خود اختصاص داده بود.


اما امروزه فقط می توان با سرک کشیدن در صندوقچه های قدیمی و پستوهای خانه های روستایی این هنر و صنعت را دید و لمس نمود. با همه این اوصاف هنوز هستند مردان و زنانی که به مدد دستان هنرمند با پشتوانه صبر و حوصله بسیار چشم را میهمان خاطره کنند و این هنر صنعت را به امید ماندن زمزمه کنند.


نساجی سنتی( چادر شب، جوله، سفره و دستمال)، از صنایع دستی بومی دهکده توریستی، تفریحی و گردشگری رویین است، چادر شب پارچه ای است با طرح ها و نقشهای مختلف بر روی دستگاه نساجی سنتی که دو وردی یا چهار وردی بافته می شود و دارای عرض 50 و صد سانتی متر است که با حرکت وردها و جابجایی پدال ها به وسیله پاها و ایجاد دهانه کار و عبور ماکو بافته می شود. از جمله نقش های رایج در دست بافته های رویین می توان به بهادرخانی، گربه، ترکمنی، خط دار، بلوک دار و ... اشاره کرد.


خراسان شمالي به عنوان يکي از  خاستگاه هاي اين هنر و ساير توليدات نساجي سنتي (حوله، دستمال و سفره) مطرح است. چادرشب در کارگاههاي خانگي توليد مي شود و معمولاً اين هنر در يک خانواده از مادر به دختر به ارث مي رسد و دختران در کنار مادران پارچه بافي مي کنند.

 

 

عشرت کاوه، بانویی هنرمند از روستای روئین خراسان شمالی 35 سال است که با دستان هنرمندش بافندگی می کند و توانسته برای 70 نفر ایجاد اشتغال داشته باشد.
او از سن هشت سالگی کار را در کنار مادرش آموزش دید و از سن 12 سالگی به صورت یک استاد ماهر مشغول به انجام شد،  در سال 80 شرکت تعاونی اش را به ثبت رساند و از سال 85 دررشته نساجی سنتی کارش را توسعه داد.


او هم اکنون مدیر خانه صنایع دستی روئین اسفراین و اولین تولیدکننده الیاف طبیعی در خراسان شمالی است که توانسته برای تولیداتش در کشورهای آلمان، کانادا و ترکمنستان سفارش ارسال کند.

 

در چه شاخه های هنری فعالیت دارید؟ 
علاوه بر چادرشب بافی، سوزن دوزی، دوخت پارچه های دستباف، قلاب بافی، گلدوزی روی لباس و خیاطی را نیز انجام می دهم، چادرشب بافی زیرمجموعه نساجی سنتی محسوب می شود.

 

 

تولیداتتان شامل چه محصولاتی است؟

چادرشب برای رختخواب، حوله های دست و صورت، حوله حمام، پارچه های دست باف که تبدیل به مانتو می شود و دستمال های آشپزخانه از جمله نمونه کارهایی هستند که تولید می کنیم.

 

تاکنون چه دوره های آموزشی برای علاقه مندان برگزار کرده اید؟
 همزمان با آغاز کارم در شرکت تعاونی کلاس های آموزشی را هم برگزار می کردم، همکاری هشت ساله با زندان بجنورد، همکاری 10 ساله با مرکز فنی و حرفه ای استان، برگزاری کلاس در منطقه ازاد قشم، یک دوره آموزشی از طریق طرح منارید از منابع طبیعی استان در روستای شیروان، آموزش چادرشب بافی در قروه سنندج ، دوره سه روزه در اولین مدرسه صنایع دستی در تهران، همچنین در روستای روئین به صورت ثابت مکانی را برای آموزش زنان علاقه مند در این رشته دارم.

 

 

با ثبت شرکت تعاونی و فعالیت در رشته نساجی سنتی برای چند نفر ایجاد اشتغال کرده اید؟ 
به صورت ثابت در کارگاه پنج نفر نیرو دارم، اما باتوجه به اینکه کار را بانوان و دختران انجام می دهند با ایجاد شرایط اولیه از قالب دستگاه چادرشب بافی و نخ موردنیازشان در منزل 70 نفر مشغول به کار هستند، همچنین باتوجه به اینکه دستگاه چادرشب بافی را به صورت سنتی و چوبی استفاده می کنیم، برای ساخت آن از نجاری روئین استفاده می شود و راننده ای که تولیدات و مواد اولیه را از شهر به روئین جابجا می کند هر کدام نوعی ایجاد اشتغال است.

در روستای روئین 150 بافنده رشته نساجی مشغول به فعالیت هستند که 80 نفر به صورت مستقل کار می کنند و بعد از اتمام کار تولیداتشان را برای فروش به شرکت ما واگذار می کنند.

 

 

فروش محصولاتتان در داخل و خارج کشور به چه صورت است؟

در روئین یک فروشگاه ثابت برای عرضه تولیدات بانوان بافنده دارم و باتوجه به اینکه روئین یک روستای توریستی و گردشگری است استقبال خوبی از تولیدات می شود و محصولات به خوبی به فروش می رسد ،همچنین از طریق فروش اینترنتی سفارشاتی از بافته های ابریشمی را برای کشورهای آلمان، ترکمنستان، کانادا ارسال کرده ام و در تمامی نمایشگاه های فصلی سایر استان ها از جمله زاهدان، همدان، بیرجند، تهران و... حضور داشته ام.

 

استقبال از تولیداتتان در نمایشگاه ها و فروشگاه تان به چه صورت است؟

تولیدات ما جنبه مصرفی دارد و در گروه خریدهای ضروری خانواده ها قرار دارد و همین نکته باعث شده است که همیشه مورد استقبال باشد و فروش خوبی را داشته باشیم ،همچنین قیمت ها متناسب با تمامی اقشار مشتریان است کمترین قیمت ارائه محصولات 3000 تومان و بیشترین قیمت برای چادرشب 150 هزار تومان است البته در تولیدات پنبه ای و ابریشمی قیمت بالا است و به صورت سفارش پذیرفته می شود، علاوه بر این در سال گذشته و امسال در نمایشگاه بهاره مرکز استان حضور پیدا نکردیم باتوجه به اینکه فروش در روئین و استقبال مسافران و گردشگران خوب است.

 

 

برای ایجاد این شغل برای یک نفر چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟

 برای آغاز با سرمایه اولیه دو میلیون و پانصد هزار تومان و یک دستگاه چادرشب بافی و نخ مورد نیاز می تواند شغل را ایجاد کند.


از مشکلات حوزه کارتان بیان کنید؟

مواد اولیه در عین نامرغوب بودن گرانتر شده و درصد پلی استر آن بالا رفته باعث می شود تا کیفیت تولیدات پایین بیاید. همچنین در بحث بیمه کارآفرینان با اینکه سوابق کاری بالایی دارند از بیمه بی بهره هستند و مشکل دیگری که بافندگان دارند سخت گیری های بانک های وام دهنده برای اشتغال است.

 


سخن آخر: هر شغل و کاری اگر با ذوق و اشتیاق انجام نشود، خسته کننده می شود و توان ادامه نخواهی داشت، این رشته موروثی است . علاقه مندم به انجام آن و خوشحالم که موفق شدم برای افراد زیادی ایجاد اشتغال داشته باشم.

 

تهیه و تنظیم گفتگو: آرزو رحمانی 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک