دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۸/۱۹/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۶:۱۹ - اذان ظهر:۱۲:۴۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۹:۴۸:۱۵
بجنورد
۲۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۱۹۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۱/۲۸ - ساعت ۱۰:۵۸
به دنبال افزایش بی رویه قیمت پیاز اتفاق افتاد

پریدن طعم پیاز ایرانی از سفره مردم/ زمزمه های واردات پیاز پاکستانی

حدود یک ماه از روند افزایشی قیمت پیاز در بازار می گذرد، به طوری که بعد از افزایش بی رویه قیمت پیاز در بازار داخل، صادرات آن از 15 فروردین به منظور مدیریت و تنظیم بازار داخلی ممنوع اعلام شد، اما همچنان این محصول خوراکی در صدر قیمت میدان بارها قرار دارد.
پریدن طعم پیاز ایرانی از سفره مردم/ زمزمه های واردات پیاز پاکستانی,

به گزارش عصر اترک، پیاز که سال گذشته با قیمت بسیار پایینی به فروش می رسید و اشک پیاز کاران را در آورده بود امروز در رقابت با دلار به حدی رسیده که اشک مصرف کننده را در آورده است.

طی یک ماه گذشته قیمت پیاز در بازار روند افزایشی داشته به طوری که از کیلویی چهار هزار و 500 تومان به 13 و حتی 15 هزار تومان نیز رسید.

بعد از انتشار ممنوعیت صادرات پیاز، قیمت این محصول روند کاهشی پیدا کرد و حدود 10 روز گذشته قیمت در بازار به کیلویی 8 هزار تومان رسید اما دوباره نمودار افزایشی به خود گرفت به طوری که این محصول امروز در بازار با کیلویی 13 هزار 500 تومان عرضه شد.

خانم رضایی پور یکی از شهروندان بجنوردی در اعتراض به افزایش قیمت پیاز گفت: روز گذشته در حالی که اطلاعی از این افزایش نداشتم برای خرید پیاز رفتم و با 10 هزار تومان پنج دانه پیاز توانستم بخرم پیاز در آن مغازه کیلویی 15 هزار تومان به فروش می رسید.

در ادامه یکی دیگر از شهروندان گفت: پیاز خیلی گران شده است و محصولی نیست که بتوان آن را حذف کرد در تمامی غذاها از آن استفاده می شود و این اصلا انصاف نیست پیازی که کیلویی 3 هزار تومان خرید می شد اکنون به کیلویی 13 تومان رسیده است.

یکی از فروشندگان میوه در بازار بجنورد گفت: بعد از افزایش قیمت پیاز، این محصول کمیاب تر هم شده است و روزانه بیش از یک جعبه نمی توانم، خریداری کنم و مشتریان نیز بعد از گرانی یا توان خرید ندارند و یا در حد چند دانه خرید می کنند.

 

افزایش قیمت ها در بازار به دنبال سیاست گذاری های اشتباه است

مشاور امور حقوقی میدان بار بجنورد در ادامه در گفتگو با خبرنگار عصر اترک اظهارکرد: بسیاری از افزایش قیمت ها در بازار به دنبال سیاست گذاری های اشتباه است که با آزاد گذاشتن صادرات باعث افزایش قیمت ها می شوند .

مجید صفری افزود: وقتی قیمت یک محصول به وضعیت بحرانی می رسد، مسئولان دست به واردات از کشورهای دیگر می زنند و  اکنون نیز زمزمه هایی از واردات پیاز از پاکستان به گوش می رسد.

وی با اشاره به اینکه پیاز مورد نیاز استان در این فصل سال از شهرستان جیرفت وارد می شود، ادامه داد: به دنبال بارندگی های اخیر امکان برداشت سرموعد پیاز فراهم نشد.

وی ادامه داد: هم اکنون پیاز در مزارع از کشاورز، کیلویی 6 تا 7 هزار تومان خریداری می شود و طبیعی است که کشاورزان حاضر نیستند آن را به مبلغی کمتر از این قیمت به فروش برسانند.

صفری خاطرنشان کرد: علاوه بر این براثر سیلاب حدود 50 درصد از زمین های کشت شده پیاز در شهر دزفول به زیر آب رفته اند و باتوجه به اینکه سال گذشته با افزایش کشت پیاز مبلغ فروش آن پایین آمد امسال میزان کشت کمتری در این محصول انجام شده و اینها هر کدام به گونه ای در افزایش قیمت این محصول موثر هستند.

 

 

احتمال افزایش قیمت پیاز وجود دارد

اسماعیل وحدانی، رئیس صنف میوه و تره بار عمده بجنورد در ادامه گفت:  با وجود اینکه صادرات هم متوقف شده ولی بارندگی ها باعث شده کشت ها عقب بیافتد و محصولات به مرحله جمع آوری نرسند که این عامل نیز بر افزایش قیمت تاثیر گذار است.

وی ادامه داد: بعد از حوادث سیل اخیر واردات پیاز از جیرفت، واردات پیاز به استان بسیار کم شده و با قیمت 8 هزار تومان در اختیار فروشنده قرار می گیرد و فروشنده نیز با افزایش 35 درصدی به قیمت فاکتور هر کیلو پیاز را با قیمت 11 هزار و 500 تومان به فروش می رساند.

وحدانی افزود: احتمال بالا رفتن قیمت پیاز دور از تصور نیست.

 

صادرات ممنوع شده اما قاچاق ادامه دارد

امید فیروزه ای، رئیس صنف میوه و تره بار خرده بجنورد نیز در گفتگو با خبر نگار عصر اترک گفت: پیاز به لحاظ کیفیت با قیمت های متفاوتی عرضه می شود ولی معمولی ترین پیاز با کیفیت مورد قبول امروز در میدان بار کیلویی 9 تا 10 هزار تومان به فروشنده ها تحویل داده شد.

وی ادامه داد: قیمت امروز پیاز در بازار کیلویی 13 هزار و 500 تومان است و تقریبا این قیمت در سراسر کشور همین گونه است.

فیروزه ای گفت: صادرات پیاز ممنوع شده است ولی هنوز به صورت قاچاق این کار ادامه دارد و با توجه به اینکه سال گذشته به دنبال کشت زیاد پیاز اکثر کشاورزان متحمل ضرر شدند، امسال میزان کشت کمتر شد و این خود عاملی برای افزایش قیمت این محصول است.

وی اضافه کرد: در این بازه زمانی پیاز مورد نیاز استان ازدزفول وارد بازار می شد که به دنبال سیل و بارندگی های اخیر میزان قابل توجهی کاهش داشته و مسئولین در حال پیگیری جهت واردات پیاز از پاکستان هستند.

فیروزه ای خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده فروش پیاز با قیمت بالاتر از 13 هزار و 500 تومان با شماره های 124 صمت خراسان شمالی و شماره 32240633 اصناف میوه و تره بار بجنورد جهت پیگیری شکایات شان تماس بگیرند.

تهیه و تنظیم گزارش: آرزو رحمانی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک