دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۹/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۶:۳۳ - اذان ظهر:۱۲:۳۵:۳۷ - اذان مغرب:۱۹:۰۶:۳۰
بجنورد
۸° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۹۵۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ساعت ۶:۴۱
دانا گزارش می‌دهد؛

افزایش نگرانی‌ها درباره گونه‌های حیات وحش در مناطق حفاظت شده

این روزها با انتشار اخباری از تلف شدن برخی از گونه های حیات وحش ایران آنهم در مناطق حفاظت شده نگرانی در خصوص آینده حیات وحش در میان افکارعمومی و دوستداران محیط زیست کشور بوجود آمده است.
افزایش نگرانی‌ها درباره گونه‌های حیات وحش در مناطق حفاظت شده,

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حیات وحش ایران همواره با خطر انقراض به دلایل مختلف ازجمله شکار بی رویه روبرو بوده است. اما در حال حاضر موضوع نگهداری درست از حیات وحش مورد توجه بسیاری از فعالان محیط زیست است. نگرانی در مورد عدم نگهداری وحفاظت صحیح از گونه‌های مختلف حیات وحش کشورمان و خطر تلف شدن آنها در مناطق حافظت شده با توجه به اتفاقاتی که امروز در کشور شاهد هستیم، بیشتر شده است. 

این نگرانی زمانی به وجود آمد که خبر تلف شدن گور ایرانی در ماجرای حمل و نقل و انتقال چند گونه نر و ماده از خارتوران به پارک ملی کویر منتشر شد. گورهای ایرانی هم که از ماجرای انتقال جان سالم به در بردند بعد از مدتی فرار را بر قرار ترجیح دادند و افکارعمومی در شبکه‌های اجتماعی به طنز بیان داشتند که جانشان را برداشتند و الفرار. 
 
 
از ماجرای فاجعه آمیز گورهای ایرانی که در سال گذشته به وجود آمد بگذریم به ماجرای تلف شده 160 راس قوچ و میش در پارک ملی گلستان می رسیم. 
 
 
 
160 قوچ و میشی که در پارک ملی گلستان تلف شدند 
 
در اوائل فروردین ماه سال جاری خبر تلف شدن این گونه در منطقه حفاظت شده میان حوادث سیل که اتفاقات خود استان گلستان را هم درگیر کرده بود، پنهان ماند. اما با پیگیری‌های مختلف پایگاه اطلاع رسانی راه دانا دوباره این خبر به صدر اخبار محیط زیستی رسانه‌ها بازگشت. 
 
جالب اینجاست که «مهدی تیموری»، رئیس پارک ملی گلستان با تأکید بر این که این اتفاق یک فاجعه محیط زیستی نیست، به دانا گفت: «حدود 4 هزار راس قوچ و میش در این محدوده وجود دارد که تلف شدن 160 راس آن در یک زمان کوتاه اگرچه غیر طبیعی بوده اما نمی توان به آن لفظ فاجعه زیست محیطی داد.»
 
 
تیموری در تماس تلفنی رسانه ملی با وی نیز همین ادعای خود را تکرار کرد. اما حالا بعد از حدود یک ماه و نیم نتیجه آزمایش‌های صورت گرفته روی نمونه‌های اخذ شده از لاشه‌های وحوش پارک ملی گلستان حاضر شده و بر اساس این نتایج، «کریم امیری»، معاون دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی به میزان می‌گوید:  «نمونه‌های بافتی که برای آزمایش در اختیار داشتند فاسد شده بوده و به همین دلیل علت دقیق مرگ را نشان نمی‌دهند. اما آنچه واضح است این است که ابتلای این حیوانات به سه بیماری شاربن و طاعون (PPR) و اکتیما کاملا منتفی است. نتیجه آزمایش سم‌شناسی هم منفی از آب درآمد و احتمال مسموم شدن حیوانات مردود است.»
 
کریمی با بیان اینکه شواهد کلینیکی با بیماری براکسی مطابقت دارد گفت:  «براکسی یک بیماری غیرواگیر و صد در صد کشنده است که عامل آن کلوستریدیوم‌هایی (نوعی از باکتری‌های بی‌هوازی) هستند که به طور طبیعی در تعداد اندک در دستگاه گوارش نشخوارکنندگان وجود دارند، اما بر اثر عواملی مانند خوردن علوفه یخ‌زده یا تیغ‌دار که در شکمبه حیوانات ایجاد خراش و زخم می‌کند تکثیر می‌شوند و تولید سم کرده، به مسمومیت داخلی و نهایتا به مرگ حیوان منجر می‌شوند.»
 
 
به هر جهت تلف شدن آنهم 160 راس قوچ و میش در این منطقه حفاظت شده تا این میزان برای بسیاری حکم فاجعه زیست محیطی را دارد و فعالان محیط زیست را نگران می کند.
 
 
تلف شدن 5 راس کَل و بُز وحشی در منطقه حفاظت شده دنای شرقی
 
اما مشابه همین ماجرا اما در ابعاد کوچکتری بازهم خبر رسیده که لاشه پنج کل و بزغاله وحشی در منطقه حفاظت شده دنای شرقی توسط محیطبانان مشاهده شده است. 
 
بنابر این گزارش، «محسن جعفری نژاد بسطامی»، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد  گفت: فروردین ماه سال جاری بود که لاشه 5 راس کل و بزغاله وحشی در منطقه حفاظت شده دنای شرقی توسط محیط بانان کشف شد.
 
وی افزود: « لاشه ها توسط دامپزشک پارک ملی دنا بررسی بالینی شدند و با همکاری کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان دنا نسبت به کالبدگشایی و نمونه برداری اقدامات لازم صورت گرفت و نمونه ها به تهران ارسال شد.»
 
 
جعفری نژاد بسطامی اظهار کرد: «به دنبال تلفات مذکور، اقدامات پیشگیرانه، رصد و پایش حیات وحش منطقه توسط ماموران اجرایی و کارشناسان حفاظت محیط زیست پارک ملی دنا افزایش یافته خوشبختانه تاکنون مورد بیماری و تلفات جدیدی گزارش نشده است.»
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: «هنوز علت دقیق تلفات به استان اعلام نشده که به محض دریافت علت اطلاع رسانی خواهد شد.»
 
موضع مدیریت سازمان محیط زیست درباره تلفات حیات وحش چیست؟
 
رئیس سازمان محیط زیست کشور در اوائل در خصوص مشکل عمده محیط زیست کشور از موضوع آب صحبت کرده بود و حیات وحش را در این حوزه چندان مهم ندانسته بود. بسیاری از فعالان محیط زیست هم در خصوص این رویکرد سازمان انتقاد داشته و دارند.
 
در همین رابطه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت یوزپلنگ ایرانی گفت: «باید بپذیریم یوزپلنگ ایرانی نیز مثل بسیاری از گونه‌های ایرانی از بین رفته محکوم به نابودی است. تعداد یوزپلنگ‌های ایران از ۱۱۲ قلاده به ۴۷ قلاده رسیده است چون این حیوانات گرسنه هستند و پوشش گیاهی مناسبی وجود ندارد تا امکان رشد حیواناتی که یوزپلنگ‌های موجود از آنها تغذیه می‌کنند فراهم شود.»
 
در همین رابطه، «اسماعیل کهرم» فعال محیط زیست و معاون رئیس سابق سازمان محیط زیست درباره عملکرد عیسی کلانتری در سازمان محیط زیست گفت:  « وی از ابتدا خودش اعلام کرد که من حاضر نیستم عمر و هزینه سازمان را برای 4 تا یوز تلف کنم؛ این یعنی اولویت سازمان تحت مدیریت وی محیط زیست و گونه های حفاظت شده نبوده است. بنده به عنوان یک فعال محیط زیست هیچ رضایتی از عملکرد کلانتری ندارم.»
 
با این حال به نظر می رسد که با بروز چنین اتفاقاتی در حوزه حیات وحش سازمان محیط زیست کشور باید اهتمام بیشتری نسبت به گونه های مختلف حیوانات کشور از خود بروز دهد. متاسفانه سخنان رئیس این سازمان هم مزید علت شده که در کنار برخی تلفاتی که در حیات وحش بوجود آمده نگرانی‌ها برای این حوزه بیشتر شود. بنابراین اینکه سازمان محیط زیست در این خصوص بیشتر خود را دغدغه مند جلوه دهد و در خصوص تلفات پیش آمده شفاف سازی و نیست به بروز چنین مواردی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد از اوجب واجبات این بخش است. 
 
انتهای پیام/ح 
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک