دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۹/۲۲/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۰۲:۱۹ - اذان ظهر:۱۱:۳۳:۲۹ - اذان مغرب:۱۷:۵۷:۰۹
بجنورد
۱۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۹۵۲۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ساعت ۹:۲۵
هشدار یک مسئول خراسان شمالی:

 آتش سوزی های تابستانی بعد از بارندگی های بهاری

مسئول اداره منابع طبیعی شهرستان رازوجرگلان با اشاره به افزایش صد درصدی پوشش گیاهی بر اثر بارش های بهاری امسال نسبت به وقوع آتش سوزی های احتمالی در تابستان هشدار داد.
 آتش سوزی های تابستانی بعد از بارندگی های بهاری,

الیاس یزدانی مسئول منابع طبیعی رازوجرگلان در گفت و گو با عصر اترک گفت: پوشش گیاهی تا ۹۰ درصد از فرسایش خاک و بارندگی های سیل آسا جلوگیری می کند اما عمر برخی گیاهان بسیار کم است و بعد خوشه دهی خشک می شود که زنگ خطر را ایجاد می کند که با هر جرقه ای آتش سوزی رخ دهد.

یزدانی افزود: جهت جلوگیری از این اتفاق نیازمند همکاری مردم و تدابیر سازمان حفاظت خاک و آبخیزداری و منابع طبیعی هستیم.

وی تاکید کرد:آتش سوزی خطری هولناک تر از سیل می تواند باشد چراکه بزرگترین خطر منابع طبیعی کشور محسوب می شود که اغلب توسط گردشگران آماتور در دامان طبیعت رخ می دهد.

وی بر ضرورت فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی در خصوص نحوه ورود به طبیعت و خروج از آن تاکید کرد و گفت: حتی یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و ایجاد آتش سوزی کند .

مسئول اداره منابع طبیعی شهرستان رازوجرگلان اظهار کرد: سال گذشته خشک سالی در این شهرستان حاکم بود و پوشش گیاهی این منطقه رشد آن چنانی نداشت و می رفت که گیاهان موجود نیز خشک شود اما به دلیل بارش خوب و مناسب امثال که تمام نقاط این شهرستان شاهد جاری شدن نهرها و ران آبها و سیرآب شدن سفره های  زیرزمینی هستیم و رشد گیاهان نیز پوشش صددرصدی دارد.

وی افزود: علاوه بر اینکه گیاهان چند ساله بار دهی خوبی دارند گیاهان یک ساله نیز رشد خوبی دارد و مردم در حال جمع آوری گیاهان دارویی و همچنین علوفه فصل زمستان دام های خود در مزارع و باغات هستند .

وی با اشاره به این رازوجرگلان از مناطق غنی گیاهان دارویی است، گفت: گیاهان موجود در این منطقه شامل شیرین بیان، آویشن، کاکوتی ،خارشتر، باریچه و اسفند و ... است که علاوه بر ارزش علوفه ای ارزش درآمدی نیز برای اهالی دارد که لازم است به صورت اصولی برداشت شود تا همیشه این گیاهان باردهی داشته و مورد استفاده قرار بگیرد .

یزدانی گفت: این شهرستان دارای ۱۸۰ هزار هکتار مرتع، ۶۷ هزار هکتار جنگل و دو منطقه قرق شده گونیگ و تازه قلعه هر کدام به مساحت۵ هزار هکتار است .

خبرنگار:رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک