دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۵/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۱۹۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ساعت ۱۴:۱۹

دنیای دانشجویی و حرکتی به نام نذر وقت

تهران-ایرنا- فعالیت های داوطلبانه و نذر وقت دانشجویان در بنیادهای وقف دانشگاه ها گونه ای از وقف است که در حال حاضر نه تنها به گذران امور خیریه ها کمک می کند بلکه به گفته کارشناسان جامعه را به سمت تعالی نیز پیش می برد.
 دنیای دانشجویی و حرکتی به نام نذر وقت,

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، سنت وقف در حوزه علم و فناوری در کشور ما از زمان تأسیس اولین دانشگاه رواج پیدا کرد.
در یکصد سال اخیر با تأسیس دانشگاه تهران در سال 1313 خورشیدی، دانشگاه ها کانونی برای وقف بوده، بسیاری از افراد باغ ها و مزارع خود را برای ساخت دانشکده و خوابگاه های دانشجویی بکار گرفته و عده ای دیگر هم هزینه‌های شهریه و کمک هزینه دانشجویان را پرداخت می کرده اند.
اهمیت وقف در حوزه آموزش عالی به گونه ای است که در حال حاضر پس از آستان قدس رضوی بیشترین موقوفات به دانشگاه تهران تعلق دارد.
اما وقف های مردم به دانشگاه ها به دو صورت مادی و معنوی صورت می گیرد، هر کس در حد توان از مال، وقت و مهارت خود در جهت رشد دانشگاه ها بهره می گیرد.
این روزها بسیاری از افراد از جمله دانشجویان که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند، وقت و مهارت خود را برای رشد دانشگاه ها بکار می گیرند.
بسیاری از دانشجویان از دوران دانشجویی در بنیادهای خیریه دانشگاه ها بخشندگی و داشتن مسئولیت در قبال هم نوعان خود را به درستی می آموزند و در نهایت با چنین تفکری همواره در جهت تعالی کشور گام برمی دارند.

**خیرپروری در جامعه اهمیت بسیاری دارد
محمود کمره ای رئیس هیأت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران در گفت و گو با ایرنا درباره نقش فعالیت های داوطلبانه دانشجویان در بنیادهای خیریه بر رشد جامعه اظهار کرد: مراکز خیریه از جمله بنیاد حامیان دانشگاه تهران علاوه بر اعتلای کیفیت و کمیت فعالیت های دانشگاه در نظر دارد که ایده انجام کار عرفی، مذهبی و ملی خیر را نیز میان جوانان تبلیغ کند.
وی افزود: بنیاد حامیان دانشگاه تهران ارتباط گسترده ای را با جامعه خیرین و واقفین کشور فراهم کرده است.
به گفته رئیس هیأت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه تهران، این بنیاد در نظر دارد تا با خیر پروری در راستای رشد و تعالی جامعه گام بردارد، دانشجویان با حضور در بنیادهای خیریه و مشاهده کمک های مادی و معنوی سایر خیرین به مسئولیت اجتماعی خود در قبال سایر افراد جامعه پی می برند.
کمره ای ادامه داد: دانشجویان علاوه بر منافع شخصی باید مسئولیت های اجتماعی خود در راستای تعالی جامعه را به درستی بشناسند، از این رو اهدای وقت و مال افراد هرچند کم روحیه امدادرسانی در افراد ایجاد می کند.
به گفته وی، خیرپروری در جامعه اهمیت بسیاری دارد، دانشجویان از دوران جوانی باید علاوه بر فراگرفتن تخصص و مهارت لازم، مسئولیت اجتماعی را هم بیاموزند.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت های داوطلبانه دانشجویان در بنیادهای خیریه تکثر تعداد خیرین را هم برآورده می کند، در نتیجه آینده کشور به مراتب بهتر می شود.

**بیش از صد دانشجو دانشگاه تهران نذر وقت دارند
ناصر غلامی قائم مقام بنیاد حامیان دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا درباره فعالیت های داوطلبانه دانشجویان در این بنیاد اظهار کرد: در حال حاضر بیش از یکصد نفر از دانشجویان این دانشگاه به صورت داوطلبانه به طور مستمر و پروژه ای با بنیاد حامیان دانشگاه همکاری می کنند.
بنیاد حامیان دانشگاه تهران از سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرد اما از دی ماه 1395 این بنیاد به صورت رسمی ثبت شد و با تلاش های بسیار توانسته تعداد خیرین را از 20 به 300 ،600 در نهایت بیش از 1300 نفر گسترش دهد.
وی افزود: نذر وقت دانشجویان بیشتر در امور تخصصی یا رویدادهای خاص است که در بسیاری از موارد پس از فارغ التحصیلی دانشجویان نیز ادامه دارد.
این مسئول همچنین درباره زمینه همکاری دانشجویان با بنیاد حامیان گفت: بسیاری از فعالیت های اجرایی در بنیاد از جمله برگزاری مراسم ها، عکاسی، فیلمبرداری، تدوین، تهیه نشریات، آدمین اینستاگرام و تلگرام و انتشار کتابچه ها برعهده همیاران این بنیاد است.
غلامی در ادامه یادآورشد: بسیاری از دانشجویان دانشگاه تهران به عنوان نماینده بنیاد حامیان با استادان و سایر کارکنان دانشگاه صحبت می کنند تا افراد بیشتری به جمع خیرین افزوده شود.

**9491**1601**

انتهای پیام /*

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک