شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۵:۲۰:۲۸ - اذان ظهر:۱۱:۵۲:۵۲ - اذان مغرب:۱۷:۱۶:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۱۹۸۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۰۴ - ساعت ۱۲:۲۵
در خرداد ماه امسال پیش بینی می شود؛

برداشت ۳۱۰ هزار تن گندم از گندم زارهای خراسان شمالی/خرید تضمینی گندم امسال استان ۲/۷ برابر بیشتر از پارسال

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برآورد تولید اولیه گندم از گندم زارهای استان 310 هزار تن است که پیش بینی می شود گندمکاران استان 250 هزار تن از تولیدات خود را به مراکز خرید دولتی بفروشند که این میزان خرید توسط مراکز خرید دولتی 2.7 برابر بیش از خرید پارسال خواهد بود.
برداشت 310 هزار تن گندم از گندم زارهای خراسان شمالی/خرید تضمینی گندم امسال استان 2.7 برابر بیشتر از پارسال ,

محمدنقی کاظمیان،مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در فصل زراعی 98-97، 47 هزار و 274 هکتار از مزارع استان به کشت آبی گندم و 99 هزار هکتار از مزارع استان نیز به کشت دیم گندم اختصاص یافتند.

کاظمیان با یادآوری این مطلب که مجری طرح گندم کشور برای خراسان شمالی در فصل برداشت امسال 350 هزار تن تولید گندم و خرید تضمینی 290 هزار تن از این محصول را پیش بینی کرده بود، اعلام کرد: با ارزیابی های انجام شده، برآورد می شود که امسال 310 هزار تن گندم در گندم زارهای استان تولید و 250 هزار تن از این تولید حجم تولید توسط مراکز خرید دولتی استان به نرخ تضمینی خریداری شوند.

وی افزود: در فصل برداشت امسال، تحقق این میزان خرید تضمینی گندم 2.7 برابر بیشتر از میزان خرید تضمینی گندم سال گذشته خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: در سال زراعی 97-96، میزان تولید گندم از گندم زارهای استان 190 هزار تن و میزان خرید تضمینی گندم توسط مراکز خرید دولتی استان 91 هزار تن بود.

کاظمیان افزود: 99 هزار تن دیگر از گندم های تولیدی سال گذشته استان نیز یا به تعلیف دام رسید و یا توسط دلالان از استان خارج شدند.

وی در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به آغاز برداشت گندم در استان عنوان کرد: در فصل برداشت گندم امسال بیش از 60 تا 65 درصد از سطوح گندم زارهای استان با کمباین برداشت خواهند شد.

وی درباره خسارت های وارده بر اثر سیلاب، تگرگ و طوفان به گندم زارهای استان طی سه ماه اخیر نیز اظهار کرد: طی سه ماه گذشته 500 هکتار از گندم زارهای آبی و دو هزار هکتار از گندم زارهای دیم استان بر اثر سیلاب همچنین دو هزار و 500 هکتار از گندم زارهای آبی و چهار هزار و 200 هکتار از گندم زارهای دیم استان بر اثر تگرگ و طوفان خسارت دیدند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: این سطح خسارت دیده کمتر از پنج درصد از مجموع 146 هزار و 274 هکتاری گندم زارهای استان را شامل می شود.

در عین حال، وی یادآور شد: بارندگی های سه ماه اخیر، رودخانه های استان را پر آب کرده و موجب شده است تا نگرانی کشاورزان از موضوعات آبیاری مزارع و افزایش عملکرد مزارع در تولید محصولات را رفع کند.

وی در پاسخ به این سوال که اقتصاد کشور که دلالی تر شده است، پیش بینی می کنید که مراکز دولتی خرید گندم استان تا چه اندازه توان رقابت با دلالان در خرید گندم تولیدی استان را داشته باشند، عنوان کرد: با توجه به اینکه پرداخت وجه خرید به کشاورزان 24 ساعته و آنلاین شده همچنین اشکالات سال گذشته در زمینه خرید گندم نیز رفع شده است، نگران رقابت با دلالان در زمینه خرید گندم نیستیم.

 

برداشت امسال جو 40 هزار تن بیش از پارسال

کاظمیان درباره محصول جو نیز اظهار کرد: در فصل زراعی 98-97، 32 هزار و 810 هکتار از مزارع استان به کشت آبی و دیم محصول جو اختصاص یافت که پیش بینی می شود از این سطح زیرکشت 100 هزار تن جو برداشت شود.

وی یادآور شد: سطح زیرکشت جو در فصل زراعی 97-96، 44 هزار هکتار بود که در فصل برداشت سال گذشته از این سطح زیرکشت 60 هزار تن محصول جو برداشت شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی عنوان کرد: درحالیکه طی سه ماه اخیر در سطح استان بارها سیلاب رخ داد، با این وجود، سطح بسیار کمی از مزارع جو در استان آسیب دیدند.

انتهای پیام/ قهرمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک