سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۷/۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۳۶:۳۴ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۲ - اذان مغرب:۲۰:۲۶:۲۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۰۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ساعت ۸:۴۵

روشی نوین برای انجام عمل جراحی تیرویید بدون جای زخم

یکی از مشکلات اصلی بیماران برای انجام جراحی تیرویید به جا ماندن زخم جراحی روی گردن است اما یک روش نوین جراحی تیرویید این مشکل را حل کرده است.
روشی نوین برای انجام عمل جراحی تیرویید بدون جای زخم,

شهریار عزیزی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی‌های لاپاراسکوپیک و اندوسکوپیک در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: در تکنیک جراحی تیروئید و پاراتیروئید تا یک دهه قبل تحول چندانی رخ نداده بود، به طوریکه در موارد نیاز به عمل جراحی بدلیل سرطان یا ندول خوش خیم با برش ۶ تا ۸ سانتی متری در ناحیه گردن اقدام به حذف تیروئید می‌شد تا اینکه در سال ۱۹۹۷ دکتر هوشر و همکاران اولین تیروئید کتومی آندوسکوپیک را در ایتالیا انجام دادند.

وی افزود: این روش اندوسکوپی تا به امروز در حال تغییر و تحول بوده است. در سال ۲۰۱۱ دکتر آیی و همکارانش در دانشگاه yonsei کره جنوبی ثابت کردند روش اندوسکوپی جراحی تیرویید روشی مطمئن و قابل جایگزین جراحی باز تیروئید در موارد خاص است و مهمترین مزیت این روش عدم وجود زخم جراحی در ناحیه گردن است.

عزیزی توضیح داد: در روش ترانس اگزیلاری آندوسکوپیک که در سال ۲۰۰۰ توسط lkeda ابداع شد با سه برش نیم و یک سانتیمتر در حفره زیر بغل و وسایل مورد استفاده در لاپاراسکوپی و گاز دی اکسید کربن به غده تیروئید در ناحیه گردن دسترسی پیدا می‌کنند و اقدام به حذف تیرویید می‌کنند. این روش جراحی در همه مواردی که نیاز به جراحی تیروئید است قابل انجام نیست و معمولاً در مواردی که ندول خوش خیم تیرویید زیر پنج سانتیمتر باشد مثل ندول فولیکولار تیرویید، کیست هموراژیک تیروئید ندول پر کار تیرویید و سرطان‌های تیروئید در مراحل ابتدایی قابل انجام است.

به گفته وی، در صورتی که سرطان پیشرفته، توده بزرگ‌تر از ۵ سانتیمتر یا سابقه جراحی در گردن وجود داشته باشد این روش قابل انجام نیست. طول عمل جراحی، مدت بستری در بیمارستان، عوارض جراحی مثل خشونت صدا و هیپو کلیمی مثل جراحی باز است با این تفاوت که درد پس از جراحی کمتر و ریکاوری زودتر نسبت به جراحی باز دارد.

عزیزی تاکید کرد: مهمترین مزیت این روش عدم وجود زخم جراحی در ناحیه گردن و احساس رضایت بیشتر بیماران است. از سال گذشته ۳۰ بیمار تحت این نوع عمل قرار گرفته‌اند، سه بیمار سرطان تیروئید داشتند و یک بیمار گریوز که توتال تیروییدکتومی شدند و بقیه بیماران تحت عمل لوبکتومی یک طرفه قرار گرفتند. مدت زمان بستری بطور میانگین یک روز بوده وآسیب عصب راجعه و خشونت صدا وجود نداشته است.

این فلوشیپ فوق تخصصی جراحی‌های لاپاراسکوپیک واندوسکوپیک با بیان اینکه بطور کلی این عمل جراحی در بیمارانی که علاوه به درمان به زیبایی اهمیت می‌دهند توصیه می‌شود گفت: همیشه جراحی تیرویید با زخم جراحی در ناحیه گردن همراه بوده است بطوریکه در برخی موارد بیمار بدلیل همین زخم و برش جراحی در ناحیه گردن از انجام عمل جراحی خودداری کرده است و همیشه بیماران نگران طول برش جراحی و محو شدن زخم محل عمل جراحی بوده اند. دغدغه‌ای که جز سوالات همیشگی بیماران بخصوص خانم‌های جوان بوده است.

وی یادآور شد: در حدود ۲۰ سال پیش برای اولین بار تحولی در جراحی تیرویید ایجاد شد و این تحول شروع جراحی‌های آندوسکوپیک تیرویید از محلی غیر از گردن و از طریق زیر پوست بود در طی این مدت در این روش‌های جراحی پیشرفت‌های زیادی رخ داده است بطوریکه امروزه ثابت شده است که از نظر دقت عمل جراحی معادل عمل جراحی باز است با این مزیت که دیگر برشی در ناحیه گردن نداریم که بیمار نگران آن باشد و برای بیمار جراحی با کیفیت بالا و رضایتمندی بیشتر انجام می‌شود. معمولاً بیمار پس از هوشیاری کامل شروع به مصرف مایعات می‌کند و پس از یک روز از بیمارستان مرخص می‌شود.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک