سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱/۲۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۹:۴۶ - اذان ظهر:۱۱:۵۴:۳۲ - اذان مغرب:۱۷:۴۲:۱۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۰۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ - ساعت ۸:۵۸

۵ میراث ناملموس خراسان شمالی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رازوجرگلان از ثبت 5 اثر خراسان شمالی در فهرست میراث ناملموس کشور خبرداد و گفت: دو اثر از این تعداد مربوط به شهرستان راز و جرگلان بود.
5 میراث ناملموس خراسان شمالی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد,

قاسم بهادری ،مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رازوجرگلان در گفت و گو با عصر اترک  افزود : با پیگیری های بعمل آمده تعداد 2 مهارت سنتی شهرستان رازوجرگلان در فهرست میراث ملی ناملموس کشور به ثبت رسیدند.

وی افزود : 5 اثر میراث ناملموس استان خراسان شمالی در اجلاس سراسری شورای میراث ناملموس کشور در استان اردبیل ارائه و با تائید هیئت داوران در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید که از این تعداد، 2 اثر به نام های مهارت پخت نان یوخا و رسم آلچق ( تبادل شیر بین خانم های)  ترک مربوط به شهرستان رازوجرگلان  که موفق به ثبت ملی شدند .

وی ادامه داد: در سالهای گذشته نیز تعداد 10 میراث ناملموس  شهرستان به نام های: پوشاک و پای پوش ترکمن، موسیقی مقامی ترکمن، مراسم آق قویون، رقص خنجر ترکمن، آیین پرخوانی ترکمن (بصورت مشترک با گلستان)، فنون ابریشم بافی، مهارت پخت نان بیشمه، مهارت پخت نان چلپک، اسب عصاری و فنون و مهارت ساخت تنور گلی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده بودند.

خبرنگار:رحیمی 

انتهای پیام /

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک