چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۷/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۲۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ساعت ۲۲:۵۴

۴۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های «خصوصی» خالی است

معاون کل وزارت بهداشت گفت: 40 درصد تخت‌های بیمارستان‌های خصوصی به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم توان دسترسی به آنها را ندارند.
۴۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های «خصوصی» خالی است,

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت  با اشاره به اینکه، مسن شدن جمعیت و شیوع بیماری‌های غیر واگیر در کشور، نیاز به خدمات در بخش بستری را افزایش خواهد داد، گفت: با معیارهای موجود تعداد تخت در کشور ما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته و هم سطح، به طرز قابل توجهی پایین تراست.

وی افزود: بیش از یکی دو دهه است که سیاستها و استراتژی‌های ما حتی المقدور به این سمت است که خدمات به بخش سرپایی محدود شود و یا خدماتی که به صورت روزانه در بیمارستانها ارائه می‌شود، به مراقبت در منازل منتقل شود و با اعزام پزشکان ادامه روند درمان در منزل بیمار طی شود.

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت وزارت بهداشت خدمات سرپایی نسبت به بستری و خدمات در منزل نسبت به خدمات بستری معمول است، گفت: علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی، ما در توزیع تختها در کشوری با 83 میلیون جمعیت و یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مساحت، مشکل داریم.

حریرچی درباره تغییر کاربری تخت‌های بیمارستانی،گفت: تخت‌های بیمارستانی جابه جا نمی‌شوند بلکه استفاده‌های دیگری از آنها صورت می‌گیرد و یکی از مشکلات عمده ما بیمارستان‌های کوچک 32 یا 64 تخته هستند که مجموعا 470 بیمارستان از هزار بیمارستان ما زیر یکصد تخته هستند که از لحاظ کارآیی مشکل دارند و اشغال تخت پایین و ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت بالایی دارند.

وی تصریح کرد: مدت بستری در داخل بیمارستان‌های دولتی و خصوصی بیش از مدت مورد نیاز است اما بطور متوسط این مدت نسبت به کشورهای مشابه دیگر پایین تر است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده نظام سلامت در حوزه نقد این است که همواره 10 درصد اشکال را برجسته می‌کنند و 90 درصد اقدامات مثبت انجام شده نادیده گرفته می شود، تصریح کرد: برخلاف تصور، اشغال تخت در بیمارستان‌های دولتی بیشتر و کارا تر از بیمارستان‌های بخش خصوصی است و بیمارستان‌های خصوصی به مدت 30 سال است که اشغال تخت 59 الی 61 درصد را دارند و همیشه 40 درصد تخت‌ها به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند.

حریرچی اضافه کرد: تعدادی از مردم در بیمارستان‌های دولتی نیز  با فرانشیز 5 درصد برای روستایی و 10 درصد برای شهری‌ها هم مشکل دارند .

وی افزود: ما تقریبا در کشورمان بیمارستان خیریه به معنای واقعی کلمه که مختص افراد مستمند و محروم باشد، نداریم و تعرفه این بیمارستانها به طور متوسط سه برابر بیمارستان‌های دولتی است که بیمار علاوه بر بیمه باید مابه التفاوت هم بدهد که در واقع آنها سه چهارم خصوصی را دریافت می‌کنند و این بیمارستانها برای اقشار متوسط به بالا قابل دسترسی است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره کنترل کیفیت در بیمارستان‌ها، گفت: کنترل کیفیت و سیستم اعتباربخشی با نظارت‌های مختلف انجام می‌شود اما متاسفانه بیمارستان‌های قدیمی وضعیت مناسبی نداشتند و خیلی از اتاقها 4 یا 6 تخته بودند و برخی از بیمارستانها، ساختمان اداری یا خوابگاه دانشجویی بودند که تبدیل به بیمارستان شده بودند.

وی بیان داشت: بعد از طرح تحول سلامت 45 هزار تخت قدیمی بازسازی و 26 هزار تخت جدید ایجاد شد اما اقتصاد ملی و اقتصاد درمان حتی در کشورهای غربی ثروتمند نیز اجازه نمی‌دهد که اتاقها اختصاصی باشند؛ مگر در موارد بیماری‌های خاص که نیاز به ایزوله شدن دارند.

 حریرچی در باره  راهکارهای نوآورانه برای ارتقای بهره وری مثل توریسم سلامت، گفت: موضوع اصلاح مدیریت و بهره وری و ارتقای کیفیت، اولویت در همه حوزه‌هاست و اگر این نباشد بیشترین آسیب متوجه خودمان می‌شود؛ به طور مثال تعطیلات طولانی در ایام نوروز که علیرغم پیشنهادات مکتوبی مبنی بر کمتر شدن آنها که دادیم، عملیاتی نمی‌شود و در ایام تعطیل ما ناچاریم با تحمیل کشیک‌های مضاعف به کادر درمان، ارائه خدمات را داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ما از توریسم درمانی استقبال می ‌کنیم، حتی برخی از بیمارستان‌های دولتی اعتباربخشی داخلی و بین‌المللی برای جذب بیماران خارجی گرفتند. در دوران برجام که مشکلات اخیر وجود نداشت، با 120 شرکت از کشورهای متعدد برای بیمارستان سازی تفاهم نامه امضا شد که متاسفانه به دلیل اینکه بیمارستان سازی پرهزینه و زمان بر است اکثر آنها با شرایط اقتصادی فعلی عملیاتی نشد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک