دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۸۲۲۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ - ساعت ۱۶:۵۴

فدراسیون جودوی ایران تعلیق شد

فدراسیون جهانی جودو،‌ جودوی ایران را تعلیق کرد.
فدراسیون جودوی ایران تعلیق شد,

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سایت فدراسیون جهانی جودو اعلام کرد که فدراسیون ایران را تعلیق کرده است.

در این خبر آمده که فدراسیون جهانی در پی اتفاقات رخ داده اخیر در مسابقات جهانی 2019 توکیو تصمیم گرفته که فدراسیون جودوی ایران را از تمام رقابت‌ها و فعالیت‌های مدیریتی و اجتماعی سازماندهی شده و تحت نظارت فدراسیون جهانی جودو و اتحادیه‌های وابسته به آن تعلیق کند.

طبق بیانیه منتشر شده در سایت فدراسیون جهانی جودو، تعلیق محافظتی در نظر گرفته شده برای فدراسیون جودوی ایران، با وجود اینکه هنوز نهایی نشده، از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و فدراسیون جودوی ایران هم می‌تواند نسبت به این حکم به دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) اعتراض کند. محدودیت زمانی برای اعتراض به این حکم، 21 روز از زمان ابلاغ این حکم
است.

سایت فدراسیون جهانی جودو در بیانیه خود نوشت:

حقایق و فرآیند

فدراسیون جهانی جودود (IJF) مطلع شده است که در تاریخ 28 آگوست سال 2019، در جریان رقابت‌های قهرمانی جهانی اخیر در توکیو، یک جودوکار از ایران، آقای سعید ملایی (دسته منهای 81 کیلوگرم) از سوی مقامات ایرانی و فدراسیون جودوی ایران دستور گرفته که از ادامه رقابت‌ انصراف دهد تا از رویارویی احتمالی با ورزشکار اسرائیلی - در این مورد ساگی موکی - جلوگیری کند.

حقایق و اعمال صورت گرفته در تضاد فاحش با محتوای نامه‌ای است که در تاریخ هشتم می سال 2019 با امضای رئیس کمیته ملی المپیک ایران، آقای سید رضا صالحی امیری و رئیس فدراسیون جودوی ایران، آقای آرش میراسماعیلی به فدراسیون جهانی جودو ارسال شد که در آن قویاً تأیید شده بود «...بدین وسیله ما مایلیم تأیید کنیم که کمیته ملی المپیک ایران باید کاملاً‌ مطابق منشور المپیک و اصل مبارزه با تبعیض‌نژادی این منشور عمل می‌کند و فدراسیون جودوی ایران هم باید کاملاً مطابق منشور المپیک و اساسنامه فدراسیون جهانی جودو عمل کند.»

علاوه بر این، آنها مرتکب تخلفی جدی و نقض آشکار مفاد اسناسنامه فدراسیون جهانی جودو، منافع مشروع آن، اصول و اهدافش و به ویژه بندهای مقررات اخلاقی فدراسیون جهانی و منشور المپیک شده‌اند که البته تنها به محدود به اینها نمی‌شود. بدون هیچ گونه پیش‌داوری در خصوص اتهامات بعدی، این حقایق و اعمال به طور خاص، نمایانگر نقض موارد زیر است:

- اساسنامه فدراسیون جهانی جودو و به ویژه، بند 1.2.2 (در خصوص اصل جهان‌شمولی و بی‌طرفی سیاسی فدراسیون جهانی جودو) و بند 1.2.4 ( رد هر گونه تبعیض‌نژادی به هر دلیلی مخصوصاً دلایل مرتبط با نژاد، قومیت، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، مذهب و سیاست یا سایر باورها، ملیت، منطقه اجتماعی، ثروت ، زادگاه یا هر عامل دیگری)

- مقررات ورزشی فدراسیون جهانی جودو به ویژه، بند 1.2.2 (تبانی بازی‌ها و دست بردن در روند مسابقات)

- آیین‌نامه اخلاقی فدراسیون جهانی جودو

کمیته اجرایی فدراسیون جهانی جودو چنین اعمالی را غیر قابل تحمل دانسته و متعاقباً مطابق با بند 28 اساسنامه این فدراسیون، تصمیم به آغاز یک فرآیند انضباطی علیه فدراسیون جودوی ایران و ارجاع این پرونده به کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو گرفت.

بررسی پرونده

کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو با بررسی پرونده به این نتیجه رسیده است که بند 28.2 اساسنامه فدراسیون جهانی جودو در این مورد قابل اجرا است. مطابق بند 28.2.4 اسناسنامه فدراسیون جهانی جودو، اعمال صورت گرفته آنقدر جدی بوده‌اند که مشمول تعلیق محافظتی می‌شوند. کمیسیون انضباطی در گذشته نیز متوجه ارتکاب چنین تخلفاتی شده است. در جریان المپیک 2004، رئیس فعلی فدراسیون جودوی ایران، آرش میراسماعیلی از سوی مقامات ایران دستور گرفت که از مسابقه دادن خودداری کند تا از رویارویی احتمالی با یک ورزشکار اسرائیلی جلوگیری کند. اتفاقی مشابه نیز در جریان مسابقات جایزه بزرگ 2019 پاریس در مورد سعید ملایی رخ داد. کمیسیون انضباطی همچنین اعلام می‌دارد که رویداد بعدی فدراسیون جهانی جودو در تاریخ بیستم سپتامبر سال 2019 به عنوان جایزه بزرگ در تاشکند برگزار خواهد شد. این کمیسیون دلیلی محکمی برای باور این موضوع دارد که فدراسیون جودوی ایران بار دیگر و مکرراً دست به تخلفات دیگر و اعمال ناقض منافع مشروع، اصول و اهداف فدراسیون جهانی جودو خواهد زد.

بر اساس موارد فوق‌الذکر، کمیسیون انضباطی فدراسیون جهانی جودو اعلام می‌کند:

- فدراسیون جودو ایران می‌تواند نسبت به حکم صادر شده به دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) اعتراض کند. مهلت قانونی برای اعتراض 21 روز از زمان دریافت حکم است.

-  تعلیق حفاظتی در نظر گرفته شده برای فدراسیون جودوی ایران از تمامی رقابت‌ها و فعالیت‌های اجرایی و اجتماعی، از 18 سپتامبر تا زمان اعلام حکم نهایی در خصوص این پرونده از سوی کمیسیون انضباطی اجرایی است.

- این تعلیق حفاظتی با وجود نهایی نبودن حکم، بلافاصله لازم‌الاجرا است.

- این حکم به افراد ذیل ابلاغ می‌شود:

آقای ماریوس ویزر، رئیس فدراسیون جهانی جودو، آقای ژان لوک روگ، دبیر کل فدراسیون جهانی جودو، آقای عبید الانزی، رئیس اتحادیه جودوی آسیا، محمد مریدا، مدیر آموزش و مربیگری فدراسیون جهانی جودو و آقای ولادیمیر بارتا، رئیس دپارتمان ورزشی فدراسیون جهانی جودو و فدراسیون جودوی ایران.

 

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک