یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۶/۶/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۲۹:۴۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۲۸ - اذان مغرب:۲۰:۲۰:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۴۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ساعت ۱۱:۲۶

صدور حکم قضایی علیه متجاوز به عرصه شهر هخامنشی در خراسان‌شمالی

معاون میراث فرهنگی خراسان‌شمالی گفت: شخص سودجویی که به کشت درخت بر روی آثار تاریخی در محوطه ریوی اقدام کرده بود، با دستور دادستان شهرستان مانه و سملقان محکوم شد.
صدور حکم قضایی علیه متجاوز به عرصه شهر هخامنشی در خراسان‌شمالی,

به گزارش عصر اترک، علی مستوفیان اظهارکرد: این شخص به ‌رغم اخطارهای مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی، به کشت درخت بر روی آثار تاریخی اقدام کرده بود که با دستور دادستان شهرستان مانه‌وسملقان به کندن درختان و اعاده وضع به حال سابق، محکوم شد.

وی تصریح کرد: کشت درخت بر روی بقایای معماری، یکی از فعالیت های تخریبی در محدوده آثار تاریخی است که موجب تخریب و از هم شکافتن ساختار معماری و بقایای استقراری توسط ریشه درختان می شود.

مستوفیان با اشاره به تصویب و ابلاغ نقشه تعیین عرصه و حریم محوطه تاریخی ریوی و ضوابط حفاظتی آن در سال 1393 در سطح ملی، عنوان کرد: بر این اساس، هرگونه فعالیت تخریبی در محدوده عرصه این شهر تاریخی ازجمله خاک‌برداری کوره­های آجرپزی ممنوع شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: این محوطه تاریخی که هم‌اینک با همکاری های مشترک بین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی و موسسه باستان‌شناسی آلمان، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی استان شده، همچنان با دست‌اندازی‌ها و تجاوزات افراد سودجو مواجه است.

مستوفیان افزود: با توجه به اینکه محوطه تاریخی ریوی بقایای معماری یک شهر دروان هخامنشی و اشکانی به مساحت 110 هکتار را در خود جای‌داده، حراست و حفاظت از این شهر تاریخی یک وظیفه برای دولت و مردم فرهنگ دوست استان است.

محوطه تاریخی ریوی در تاریخ 1346 با شماره 720 در فهرست آثار تاریخی ملی کشور به ثبت رسید و با توجه به اینکه این محوطه بقایای استقراری از یک شهر دوران تاریخی هخامنشی و اشکانی است، مقرر شد تا در آینده نزدیک این شهر تاریخی با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و همکاری فرمانداری شهرستان مانه و سملقان و موسسه باستان‌شناسی آلمان، به سایت موزه گردشگری تبدیل شود.

 

انتهای پیام/گ

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک