سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۵۲:۳۲ - اذان ظهر:۱۱:۵۳:۴۷ - اذان مغرب:۱۷:۴۸:۲۰

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۵۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ساعت ۱۱:۱۲

نماز جلوه توحید عملی و بهترین نوع عبادت خداوند است

نماز از عبادت‌های اصلی و مهم ما مسلمانان است که به صورت روزانه برای عبادت پروردگار خود به جای می آوریم . نماز جلوه توحید عملی و بهترین نوع عبادت خداوند است.

به گزارش عصر اترک، در قرآن و در روایات به برپایی نماز در اوقات آن بسیار سفارش شده است. وقت نماز فاصله زمانی بین وقت اذان  تا زمانی است که نماز قضا می شود. هرچه نماز اول وقت تر خوانده شود ثواب بیشتری دارد.

برای اطلاع از وقت نماز می توانید از ابزارهایی استفاده کنید که برای همین کار گسترش یافته اند. از جمله این ابزارها می توان به اذان 8 باکس اشاره کرد.


 

در ادامه به اوقات شرعی نماز از اذان صبح تا شام آنچنان که در روایات آمده است می پردازیم.

نماز یعنی عملی که از قیام،رکوع و سجود ،ذکر و دعا و قران که با شرایط و کیفیت خاص همراه با آداب و شرایط قبل و حین و بعد از خودش خوانده می شود.

نماز نیز مانند بسیاری از ارکان واجبات و مبطلات خودش را دارد که باید در وقت نماز همگی آن ها رعایت شوند تا نماز به درستی برپا و خوانده شود.

بدون شک و تردید خداوند با این عظمت و جلال هیچ نیازی به نماز خواندن ما ندارد و این ما هستیم که برای یاری گرفتن از او و دوری از پلیدی ها و نا پاکی ها به خواندن و برپایی نماز نیاز داریم.

ما از نماز صبح تا نماز شام و پنج مرتبه  در روز به نماز می ایستیم و از خدواند طلب یاری و مغفرت می کنیم. 

بدن انسان به طور روزانه برای زنده ماندن به چندین نوبت غذا و در کنار غذا نیز نیاز به پاکیزگی و تمیز نگه داشتن جسم خود نسبت به آلودگی ها نیاز دارد، اما اینها همگی جسم را نگهداری میکنند پس روح چگونه باید از آلودگی ها و ناپاکی های این دنیا دور نگه داشته شود؟ 

 

 

در اینجا است که متوجه میشویم که چرا خداوند بلند مرتبه بر مومنین واجب کرده است که روزانه در پنج مرتبه به نماز بایستیم و خداوند را عبادت کنیم زیرا در هر نوبت، گویی روح خود را در چشمه ایی از معرفت و پاکی ها شست و شو می دهیم و با هر بار رکوع و سجود در برابر خداوند گناهان خود را همچون برگ های پاییز میریزانیم و بعد از هر نوبت چنان بی گناه و پاک می شویم گویی همانند نوزادی هستیم که تازه متولد شده است و گناهی تاکنون انجام نداده است.

نمازهایی که بر هر مسلمان، در هر شبانه‌روز، واجب است عبارت‌اند از: نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا ، که هر یک از این نماز ها ساعات و اوقات خاص خود بر پا داشته می شوند.

روایت است که  آن چیزی که بر حضرت محمد(ص) وحی شده بود در خصوص نماز بیش از هفده رکعت بوده است که حضرت محمد(ص) از خداوند بزرگ خواستار این شده اند که این تعداد رکعت نماز برای امت من زیاد و سنگین است و از خداوند خواسته است که آن را کم کند که سرانجام خداوند بلند مرتبه نماز را هفده رکعت در طول شبانه روز قرار داد.

نماز از چنان اهمیتی برخوردار است که در نزد شیعیان یکی از فروع دهگانه  دین است که پیامبر خداوند راجع به آن می فرمایند:

هر چیز را زینتی است و زینت اسلام نمازهای پنج گانه است.

در اینجا قسمت هایی از آیات قرآن که به اوقات نماز اشاره کرده اند را ذکر می کنیم:

أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا(اسراء 78)

نماز را از زوال خورشيد تا نهايت تاريكي شب (نيمه شب) برپا دار، و همچنين قرآن فجر (نماز صبح) را، چرا كه قرآن فجر مورد مشاهده (فرشتگان شب و روز) است.

و یا در آیاتی دیگری از قرآن کریم خداوند می فرماید:

وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِينَ ﴿هود ۱۱۴﴾ 

نماز را در دو طرف روز و اوایل شب برپادار، چرا كه حسنات، سيئات (و آثار آنها را) بر طرف مي‏سازند، اين تذكري است براي آنها كه اهل تذكرند.

جدا از قرآن معصومین و امامان ما نیز درباره اوقات نماز مسائلی را فرموده اند.به طور مثال:

در روایتی از امام صادق (علیه‌السلام) می‌خوانیم که فرمود: خداوند چهار نماز بر مسلمانان واجب کرده است که آغاز آن وقت زوال شمس (ظهر) و پایان آن نیمه‌ شب است.

و یا در روایت دیگری از امام باقر (علیه‌السلام) در تفسیر همین آیه هنگامی که زراره محدث بزرگ شیعه از آن سؤال کرد، چنین فرمود: «دلوک شمس به معنی زوال آن (از دایره نصف النهار) است و غسق اللیل به معنی نیمه‌ شب است. این چهار نماز است که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) آن‌ها را برای مردم قرار داد و قرآن الفجر اشاره به نماز صبح است».

بدین ترتیب در این روایات به اوقات نمازهای یومیه اشاراتی شده است.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک