چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۷/۸/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۳۸:۱۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۵۱ - اذان مغرب:۲۰:۲۵:۵۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۵۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ - ساعت ۲۳:۱۲

"آنفلوآنزا" کشنده‌تر از کروناست!

به نظر می‌رسد چینی‌ها بیشتر از اینکه درگیر کرونا باشند، درگیر یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای شدند که در آن "ترس" برجسته‌سازی شده؛ اما کرونا خطرناک‌تر از آنفلوآنزا نیست و اتفاقاً آنفلوآنزا کشنده‌تر از کروناست!
"آنفلوآنزا" کشنده‌تر از کروناست!,

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ «کرونا» نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود؛ بیشتر ویروس‌های کرونی خطرناک نیستند؛ هر چند برخی مثل «ویروس مرس» کُشنده هستند.

ویروس مرس از خانواده‌ی کرونا در سال 2012 در عربستان سعودی و سپس در کشورهای دیگر در خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اروپا ظاهر شد که در اثر آن حدود 858 نفر جان خود را از دست دادند؛ با وجود نزدیک‌ بودن مرس، بسیاری از ما حتی نامش را هم نشنیده‌ایم!

اعلام وضعیت هشدار توسط سازمان بهداشت جهانی

در اوایل سال 2020، به‌دنبال شیوع بیماری در دسامبر 2019 در چین، سازمان بهداشت جهانی یک نوع جدید کروناویروس را شناسایی کرد؛ بیشتر ویروس‌های کورو به همان شیوه ویروس‌های سرماخوردگی، یعنی از طریق سرفه و عطسه، دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن وسایل افراد آلوده منتقل می‌شوند هر فرد به­‌طور متوسط حداقل یک­بار در زندگی خود به یک عفونت کورو ویروسی مبتلا می‌شود؛ سازمان جهانی بهداشت با توجه به مرگ‌ومیرهای ناشی از این ویروس وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

جنگ بیولوژیکی مسبوق به سابقه

جنگ بیولوژیکی به‌معنی استفاده از عوامل بیولوژیکی اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و فراورده‌های آنها به‌منظور اهداف خصمانه برای کشتن یا ناتوان کردن انسان‌ها، جانوران یا گیاهان است.

حمله‌ی بیولوژیکی مسبوق به سابقه است؛ "شیروایشی" ژاپنی که در جریان آزمایش‌های پزشکی جان 3000 نفر آدم را گرفت، همان شخصی است که در سال 1955 دولت آمریکا اعتراف کرده که به او پیشنهاد داده در قبال در اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به تحقیقات به آنها حق مصونیت از تعقیب دهد.

ادعای شیوع از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی چین

اتهامات بیولوژیکی یکی از راهبردهای تبلیغاتی کشورهاست؛ مثلاً در حمله‌ی سال 2003 آمریکا به عراق بسیار بر روی تسلیحات این چنینی مانور داده شد.

در جریان پیدایش و توسعه‌ «کرونا»، رسانه‌های آمریکایی مدعی شده‌اند که کرونا به‌صورت عمدی یا ناخواسته توسط آزمایشگاه پیشرفته‌ای در ووهان شکل گرفته است؛ نیویورک‌تایمز مدعی شده که شیوع ویروس می‌تواند به یک آزمایشگاه نظامی در ووهان مرتبط باشد؛ تنها منبع خبر این روزنامه برای طرح ادعایش نیز یک افسر سابق اطلاعاتی اسرائیل است!

رادیو تگزاس هم مدعی شد که اداره‌ بیولوژیکی چین در این حادثه نقش داشته است؛ منبع بیان کننده‌ این ادعا هم همان شخصی است که در سال 2017 در رادیو اسپوتنیک روسیه مدعی شده بود مسکو در حال انتقال توانایی سلاح‌های شیمیایی به کشورهای مسلمان است.

ادعای دیگری هم مطرح شده که می‌گوید محققان کانادایی این ویروس را برای انجام یک‌سری آزمایش‌ها به چین فروخته‌اند! منشاء این ادعا به فردی باز می‌گردد که سابقاً توسط ناتو مسئولیت تبلیغاتی در قسمت سوریه و روسیه را بر عهده داشته است.

فرضیه‌ای که ویروس کرونا را با انجام آزمایش­های بیولوژیکی مرتبط می­داند، حدود 6000 بار در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته می‌شود؛ در سال 2003 هم این فرضیه مطرح شد که آیا بین بیماری سارس و تلاش‌های چین رابطه‌ای وجود دارد؟

در مقابل، دانشمندان روسی گفته‌اند که ایالات متحده این ویروس را ایجاد کرده است و این امر باعث بی‌ثباتی اقتصاد چین و در عین حال سود کلان برای شرکت‌های داروسازی آمریکا خواهد شد.

کرونا خطرناک‌تر از آنفلوآنزا نیست

در حالی تصاویر رسانه‌ای به‌سرعت در حال مخابره است و کشورها در حال اتخاذ تدابیر امنیتی هستند که برخی معتقدند، این بیماری خطرناک‌تر از آنفلوآنزا نیست و اتفاقاً آنفلوآنزا کشنده‌تر از کروناست؛ از سوی دیگر برخی گزارش‌های رسمی حکایت از این دارد که اکثر مرگ‌ها در سنین بالای 50 سال رخ داد که به نظر می‌رسد درگیر بیماری‌های دیگری هم بوده‌اند؛ باید بدانید در ایالات متحده آمریکا در فصل آنفلوآنزا 83 درصد مرگ‌های رده‌ سنی 65 سال به علت این بیماری بوده است.

جنگ رسانه‌ای علیه چین

به نظر می‌رسد چینی‌ها بیشتر از اینکه درگیر کرونا باشند، درگیر یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای شدند که در آن "ترس" برجسته‌سازی شده است؛ مثلاً کاربری در فضای شبکه اجتماعی شروع به مدل‌سازی کرده و نموداری را هم نشان می‌دهد که بر اساس آن 11 میلیون نفر ممکن است درگیر این بیماری شوند و احتمال مرگ 800 هزار نفر وجود دارد.

مردم دروغ را باور می‌کنند

در پایان بهتر است از 30 اکتبر سال 1938 یاد کنیم که در آن، اورسن ولز از رادیو اعلام کرد که مریخی‌ها به نیوجرسی حمله کرده‌اند! در آن زمان بسیاری از شنوندگان رادیو که خبر را باور کرده بودند، وحشت‌زده از خانه‌های خود خارج شدند اما بعداً مشخص شد این اخبار ساختگی بوده است.

بی‌تردید شیوع و مقابله با هر بیماری مُسری که می‌تواند پیامدهای جانی برای جوامع انسانی داشته باشد، باید جدی گرفته و برای ریشه‌کنی آن تدبیر شود اما برجسته‌سازی ترس و باورمندی آن توسط مردم که گاهاً از ترفندهای تبلیغاتی جریانات و کشورهای سودجو است، موجب خدشه‌دار شدن امنیت روانی جامعه می‌شود که در قضیه‌ی کرونا توان فلج‌کردن اقتصاد کشور چین را خواهد داشت و مهم‌تر از همه باید به این سؤال اندیشید که آیا می‌توان علت برجسته‌سازی این خبر در مقطع زمانی را مرتبط با "معامله قرن" دانست؟

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک