پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۶/۳/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۳۱:۱۵ - اذان ظهر:۱۲:۳۸:۵۶ - اذان مغرب:۲۰:۱۹:۰۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۵۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ - ساعت ۲۰:۴۲

آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد مقدس

آرامگاه نادر شاه افشار، موسس سلسله‌ افشاریان به عنوان یکی از بناهای تاریخی و گردشگری شهر مشهد شناخته شده است.
آرامگاه نادر شاه افشار در مشهد مقدس,

به گزارش عصر اترک، دیدن از این آرامگاه و دو موزه‌ای که در کنار آن واقع شده است، شما را به سفری تاریخی می برد. مشهد یکی از مهمترین شهرهای گردشگری کشور ایران و گردشگری مذهبی دنیا است ولی جاذبه های گردشگری و توریستی شهر مشهد فقط به حرم مطهر امام رضا (ع) منتهی نمی شود بلکه مکان های دیدنی مشهد بسیار زیاد است و یکی از مهمترین مکان های تاریخی و گردشگری شهر مشهد آرامگاه نادر شاه افشار است. علاوه بر معماری بسیار زیبا و با شکوه آرامگاه نادرشاه افشار، موزه این آرامگاه اشیا تاریخی و ارزشمندی از سلاح و جنگ‌ افزار‌ها و لوازم مربوط به تاریخ پر فراز و نشیب کشور ایران را دارا است.

موقعیت جغرافیایی شهر مشهد مقدس

تور مشهد یکی از شهر های بزرگ کشور ایران و مرکز استان پهناور خراسان رضوی به شمار می رود. خراسان در زبان پهلوی خوراسان تلفظ می‌شود که به معنی سرزمین خورشید و یا خاورزمین و محل طلوع آفتاب است. سابقه تاریخی شهر مشهد با شهر طوس به طور کامل مرتبط است. مشهد امروزه جزو کوچکی از شهر نوغان به شمار می رود که بر طبق انظر باستان‌شناسان و براساس آثار پیدا شده در اطراف کشف رود، پیشینه ای ۸ هزار ساله دارد. در داستان‌ها گفته اند که جمشید، از سلسله کیانیان طوس را بنا نهاد و به جانشین خودش کیخسرو سپرد. موقعیت جغرافیایی  شهر مشهد از قسمت شمالی به شهرستان کلات، از شمال غربی به درگز، از غرب به چناران و نیشابور و از شرق به سرخس و تربت‌جام محدود می‌ شود. این شهر در زمان سلسله افشاریه، پایتخت ایران به حساب می آمد. شهر مشهد با ۳۲۸ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر وسیع ایران بعد از تهران است. این اثر در خیابان شیرازی یا بالا خیابان ، چهارراه شهدا و یا چهاراه باغ نادر، باغ و موزه نادر شاه افشار قرار گرفته است.

تاریخچه 

به گزارش سفر باتو ، بعد از انقراض سلسله‌ صفویه و تسلط محمود افغان و اشرف افغان بر ایران زمین، نادرشاه افشار که به او در اروپا لقب آخرین جهانگشای شرق، ناپلئون ایران و همچنین اسکندر دوم هم داده‌ اند از منطقه‌ خراسان دست به قیام زد و توانست مدعیان محلی، افغان‌ها و امپراتوری عثمانی را سرکوب کرده و بعد از آن در سال ۱۱۴۸ در دشت مغان مجلسی ترتیب دهد و خود را پادشاه ایران بنامد.

آرامگاه نادرشاه در شهر مشهد

نادرشاه افشار که برای نخستین بار شهر مشهد را به عنوان پایتخت کشور ایران انتخاب کرده بود، اولین آرامگاه خویش را در این شهر و در سال‌های ۵-۱۱۴۳ هجری قمری بنا کرد. وی پس از این که در سال ۱۱۴۸ هجری قمری به صورت رسمی پادشاه ایران شد، بی درنگ در صدد فتح کشورهند برآمد، هنگامی که از این سفر پر‌غنایم برگشت تصمیم گرفت تا آرامگاه دیگری برای خود در این شهر بسازد.

از این جهت، فرمان داد تا سنگ‌ های مرمر سیاه بزرگی را از دهخوار قان آذربایجان به خراسان آوردند. برخی از این سنگ‌ ها بین ۲۰ تا شصت خروار، وزن داشت و حمل و نقل‌ آنها هزینه‌ بسیار سنگینی در بر داشت. به همین علت سه قطعه از این سنگ‌های حجیم را ایران خراب، عالم خراب و همچنین خراج عالم  نام نهادند. 

نادر شاه افشار سر انجام در سال‌های آخر عمر خود، بنای دیگری به عنوان آرامگاه خانوادگی بنا کرد که عمارت خورشید نام گرفت، ولی جسد او در هیچ کدام از این سه آرامگاه به خاک سپرده نشد. سر نادرشاه افشار را بعد از قتل وی در سال ۱۱۶۰، از قوچان به سمت هرات فرستادند. جسد بدون سر او هم به صورت موقت در یکی از این مقبره‌ها به خاک سپرده شد، اما چندی بعد آغا محمد خان قاجار آن را به تهران انتقال داد.

به همین علت نادرشاه افشار تا مدت‌ها در شهر مشهد آرامگاهی نداشت تا این که قوام السلطنه در اواخر دوره‌ی قاجار، یعنی در سال ۱۲۹۶ در محل یکی از همان سه آرامگاه ویران شده‌ی نادری، یک آرامگاه تازه و جدید برای او بنا کرد و استخوان‌های نادر شاه را از تهران به آنجا انتقال داد. این بنا تا مدت‌ها پا بر جا بود و بالاخره در سال ۱۳۳۵، انجمن آثار ملی ایران تصمیم گرفت تا آرامگاهی در شان و منزلت نام نادرشاه افشار در آنجا ایجاد کند که این کار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید.

 

مشخصات معماری آرامگاه ناد شاه افشار

آرامگاه کنونی نادرشاه افشار کشور گشای در قسمت ضلع شمال غربی چهار راه شهدا و یا همان نادری سابق و در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده است. بنای اصلی آرامگاه به مساحتی برابر با ۱۲ هزار متر مربع ادارد، آرامگاه نادرشاه بعد از حرم مطهرامام رضا (ع) مهم ‌‌ترین مکان گردشگری و تاریخی در داخل شهر مشهد مقدس به حساب می آید.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک