جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۶/۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۳۰:۱۲ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۱۷ - اذان مغرب:۲۰:۲۰:۱۸

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۶۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ساعت ۱۰:۲۰
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی:

باغداران از خرید نهال های فاقد لیبل و آلوده به آفات خودداری کنند

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: باغداران از خرید نهال های فاقد لیبل و آلوده به آفات خودداری کنند زیرا وجود حتی یک نهال آلوده می تواند سبب ایجاد خسارت در باغ شود .
باغداران از خرید نهال های فاقد لیبل و آلوده به آفات خودداری کنند,

به گزارش گروه دریافت خبر عصراترک، محمدعلی شریکیان، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان این که انتخاب گونه‌ی باغی مناسب از موارد مهم کاشت نهال است، گفت: در خصوص باغداری و کاشت نهال یکی از موارد مهم در کنار اصول فنی کاشت، انتخاب گونه‌ باغی مناسب است.

 وی افزود: قبل از احداث هر باغ باید از سازگاری گونه باغی با شرایط منطقه مطمئن شد و با کارشناسان مجرب جهادکشاورزی مشورت های لازم را انجام داد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فصل جابجایی نهال عمدتا اسفند و فروردین است ، اظهار کرد: باغداران در برنامه های اصلاح و نوسازی باغات در انتخاب نهال دقت لازم را داشته و منحصرا از نهال های دارای شناسه دار استفاده کنند.

شریکیان با بیان این که بر روی شناسه نهال نام تولید کننده ،نوع پایه و رقم و سال تولید درج شده است .به باغذداران عزیز توصیه نمود در هنگام خرید نهال فاکتور فروش از تولید کننده نهال اخذ نمایند .

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه علاوه بر شناسه دار بودن نهال باید دقت شود که نهال سالم و عاری ازهر نوع آفت باشد .

وی با اشاره به این که محل‌های خاصی برای عرضه نهال درهر شهرستان با نظارت مدیریت جهادکشاورزی وجود دارد، موکدا اعلام نمود باغداران گرامی از خرید نهال های بدون شناسه که اصالت و سلامت آن مشخص نیست جدا خودداری کنند.

شریکیان تصریح کرد: باغداران از خرید نهال های فاقد لیبل و آلوده به آفات خودداری کنند زیرا وجود حتی یک نهال آلوده می تواند سبب ایجاد خسارت در باغ شود .

وی گفت: عملیات آماده سازی بستر کشت ،چاله کنی و احیانا حفر کانال با مشورت کارشناسان انجام شود.و باغداران باید سطح باغات خود را متناسب با کمیت و کیفیت آب در دسترس تعیین کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: در زمان انتقال نهال چنانچه ریشه شکسته باشد یا حجم زیادی داشته باشد می توان با هرس ریشه های شکسته و آسیب دیده را حذف و پس از ضدعفونی اقدام به کشت نمود .

 شریکیان ضدعفونی ریشه ها را قبل از انتقال از نهالستان و در زمان کاشت بسیار ضروری دانست.

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک