پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۱۲/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۸:۴۸ - اذان ظهر:۱۲:۴۵:۳۹ - اذان مغرب:۱۹:۵۶:۲۵

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس فیلم و کلیپ | کد خبر: ۲۸۲۷۹۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ - ساعت ۱۰:۴۷
فیلم؛

گردشگری مجازی؛ قلعه جلال الدین گرمه

قلعه جلال الدین یکی از مشهور ترین قلاع نظامی خراسان بشمار می آید که در سده های 7-6 هجری ساخته شده است، این قلعه از نظر ابعاد معماري در نوع خود کم نظير است.

به گزارش عصراترک، قلعه جلال الدین به شماره ثبت ملی 1577 یکی از مشهور ترین قلاع نظامی خراسان بشمار می آید که در سده های 7-6 هجری ساخته شده است.

قلعه جلال الدین در ابتدای بلوار امام رضا(ع) از شرق و اول شهر گرمه قرار دارد و با مصالح سنگ و ساروج به صورت يک شش ضلعي منظم روی سطح ناهمواروصخره ایِ تپه ای بلند احداث شده است. این قلعه از نظر ابعاد معماري در نوع خود کم نظير است. بی تردید حفر چاه در دل صخره در گوشه ي غربي حیاط قلعه از شاهکارهای مهندسی این بناست.

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با هدف احياي قلعه جلال الدين به عنوان موزه از سال 1386 مطالعه و مرمت اين بنا را آغاز کرد و در خرداد سال 1390 اين بنا با عنوان موزه معرفي شخصيتهاي «جلال الدين» با تاكيد بر شخصيت جلال الدين خوارزمشاه و با استفاده از تکنیک های مدرن صدا و نور( سیستم دیجیتال) افتتاح گرديد.

پای تپه قلعه جلال الدین و در گوشه جنوب غربی چشمه ای پر آب و با صفا قرار دارد که از جمله جاذبه های ارزشمند طبیعی این مجموعه گردشگری می باشد.

 

 
انتهای پیام/ غلامی 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک