یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۶/۷/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۳:۲۹:۱۹ - اذان ظهر:۱۲:۳۹:۳۹ - اذان مغرب:۲۰:۲۱:۲۹

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس دیدنی ها | کد خبر: ۲۸۲۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ - ساعت ۹:۱۳

گردشگری مجازی در آثار تاریخی و اماکن دیدنی شهرستان اسفراین + تصویر

شهرستان اسفراین در دامنۀ جنوبی کوه های آلاداغ و جنوب و غرب شاه جهان قرار گرفته و در جنوب آن نیز رشته کوه های کم ارتفاع تر از جمله کوه های جغتای وجود دارد. عمده ترین مراکز سکونتی، دشت اسفراین و صفی آباد هستند.

به گزارش عصراترک، شهرستان اسفراين در جنوب شرقی استان خراسان شمالي قرار گرفته و از شمال به شهرستان های بجنورد و شیروان، از شمال شرقی به شهرستان فاروج، از غرب به شهرستان جاجرم و از جنوب و جنوب شرقی به استان خراسان رضوی محدود می شود. این شهرستان با مساحت بالغ بر حدود 5345 کیلومتر مربع دارای 2 شهر اسفراین وصفی آباد، 2 بخش، 7 دهستان و 150 آبادی است. مرکز ملی آمار ایران در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 ، جمعیت شهرستان اسفراین را 120513 نفر اعلام کرده است.

اقوام کرد، ترک و تات از ساکنین اصلی این شهرستان هستند که هر یک فرهنگ، آیین و هنرهای مختص به خود را دارند. قدمت سکونت کردهای این شهرستان به عصر صفویه باز می گردد، ترکها که عمدتا ساکن صفی آباد هستند ریشه ای 300 ساله دارند و تات نشینان نیز که در روستاهایی همچون رویین با قدمتی هزارساله سکونت دارند. وجود تنوع قومیتی جذابیتی کم نظیر به این منطقه بخشیده است.

 

قلعه صعلوک/ شماره ثبت ملي :  29434

قلعه صعلوک دژی استوار بر جبهۀ جنوبی ارتفاعات سالوک است که قدمت آن به قرون 6-7 هجري ميرسد و در متون تاريخي مختلف از آن ياد شده است. این قلعه بر فراز يک صخره منفرد با ديواره هاي پرتگاهي ساخته شده که دسترسی و تسخير آن را در زمان آبادانی وحیات قلعه بسيار دشوار می ساخته است. در داخل قلعه بقاياي تاسيساتی مانند انبار آذوقه و غلات، حمام، آسياب، زندان و مقر فرمانده قلعه و سایرین وجود دارد که مجموع مساحت قلعه را به بيش از يک هکتار مي رساند. قلعه صعلوک از نظر وسعت و موقعیت بسیار صعب العبور و یکی از مهمترین قلاع نظامی دورۀ اسلامی در شمال خراسان است.

 

 

مقبره باباقدرت/ شماره ثبت ملي : 11052

مقبره باباقدرت واقع در  غرب روستاي دهنه اجاق  اسفراین ، به شیوۀ دستکند شکل گرفته است و تمام اجزاء تشکیل دهندۀ آن در دل یک تپه طبیعی حفر شده است. پلان کلی بنا از سه بخش اصلی شامل یک ورودی در سمت شرق،  تالاری مستطیل شکل، یک رشته پلکان در انتهای دالان و گنبدخانۀ مربعی تشکیل شده است. در بخشهای مختلف گنبدخانه آن تزییناتی به شکل نقوش هندسی یا آیات قرآن و احادیث با رنگ آبی نوشته شده است. برخی پژوهشگران صاحب این قبر را «درویش حسین بن محمد» و سازندۀ«بقعه امامزاده کوران» می دانند.

 

 

منطقه نمونه گردشگری میلانلو :

دهستان ميلانلو به مرکزيت روستاي پرکانلو از توابع بخش مرکزي شهرستان اسفراين در 9 کيلومتري شرق شهر اسفراين، قرار دارد. ازمهمترین جاذبه های این منطقه نمونه گردشگری باتوجه به موقعيت کوهستاني آن کوهستان شاه جهان و کرکزو، دره ها، جويبارها و چشمه سارها واز جمله چهل چشمه (روستاي سرچشمه)، باغات و مناظر سرسبز و انواع محصولات باغي مانند سيب، هلو، زردالو ،گردو و...، انواع صيفي جات ، بافت معماري سنتی روستاهاي منطقه، غار نوشيروان، غار سنجد سرچشمه، منطقه تفريحي چمن که بخصوص در ايام نوروز وسيزده بدر پذيراي خیل دوستداران طبيعت است، از جمله جاذبه ها و ظرفیت های این منطقه نمونه گردشگري مي باشد.

 

 

منطقه نمونه و روستای هدف گردشگری رويين:

روستای تاریخی، سرسبز و زیبای رویین در فاصله 27 كيلومتري شمال شهر اسفراين واقع شده است. این روستا با تاریخی هزار ساله ، بافت تاریخی ثبتی و باغات و مناظر چشم نواز امروزه به یک مقصد گردشگری شناخته شده در شهرستان اسفراین و استان خراسان شمالی تبدیل شده است. خانه های سنتی به زيبايي چشم نوازی به صورت پلكاني ساخته شده اند بطوريكه پشت بام منزل يكي حياط خانه ديگري است. رویین با دهها کارگاه سنتی چادرشب بافی ،چتائی بافی، دستمال و حوله بافی بعنوان نخستین دهکده نساجی سنتی ایران معرفی شده است. در این خصوص حمام تاریخی روستا نیز به موزه نساجی رویین تبدیل شده است.

سيب، گلابي، گردو، انگور، هلو و زردآلو، گردو، فرآورده های دامي چون عسل و برخی صنایع دستی از جمله چادر شب و حوله های سنتی از مهمترین سوغات این روستا محسوب می شوند.

 

 

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک