دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۸/۹/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۱۵:۰۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۶:۰۸ - اذان مغرب:۲۰:۰۰:۰۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۷۹۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ساعت ۱۴:۲۰

آشنایی با " قورقا " آجیل ترکمنی در خراسان شمالی

قورقا از گندم و کنجد تشکیل شده و این دو را با هم مخلوط و در دیگ های معروف ترکمن یاهمان غازان تفت داده و آن را به مصرف می رسانند .
آشنایی با

به گزارش عصراترک، با توجه به اینکه این روزها مردم در خانه هایشان هستند و برای هر چه سریع تر ریشه کن کردن کرونا از منزل به جز در مواقع ضرورت خارج نمی شوند، لذا این روزها بهترین فرصت است با تهیه غذاهای سنتی بخشی از اوقات روزی سپری شود.

"قورقا" به معنای برشته کردن و تف دادن است  .از دیرباز قورقا  نوعی آجیل ترکمنی به شمار ميرود . قورقا از گندم و کنجد تشکیل شده و این دو را با هم مخلوط و در دیگ های معروف ترکمن یاهمان غازان تفت داده و آن را به مصرف می رسانند .


طرز تهیه : گندم ، کنجد و دیگ مخصوص یا گاها در خانه در قابلمه نیز پخته می شود و مقداری هیزم جهت پخت آن در بیرون از خانه و در اجاق های محلی.

برای درست کردن قورقا ابتدا گندم و گنجد مورد نیاز که به اندازه یک کیلو و یا بیشتر تهیه می شود 
بعد از تهیه ان و پاک کردن زیر دیگ یا غازان با هیزم روشن می شود و بعد از داغ شدن دیگ مقداری گندم را در دیگ میریزند و هم میزنند و وقتی که رنگ گندم به رنگ قهوه ای تغییر شکل داد کنجد را به آن اضافه می کنند (دلیل اینکه کنجد دیر اضافه می شود نیز این است که کنجد ریز و پوست نازک است برای همین اگر همزمان با گندم به دیگه داغ ریخته شود می سوزد پس بهتر است کمی دیرتر کنجد اضافه شود ) و بعد از کمی تف دادن سر دیگ را میگیرند و در ظرفی میریزند سپس دوباره روی اجاق می گذارند و دوباره گندم و بعد از مدتی کنجد را به دیگ میریزند و دوباره تف میدهند و تا اخر به همین روال ادامه میدهند .
ترکمن از این اجیل ساده در فصل های سرد و شب نشینی ها استفاده می کنند .

انتهای پیام/ رحیمی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک