چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۹:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۱۳ - اذان مغرب:۱۷:۱۴:۱۶

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۲۸۱۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۷ - ساعت ۱۴:۵۷
رئیس انجمن تغذیه خراسان شمالی:

ترشح هورمون رشد درایام روزه داری  تنظیم می شود/تاثیر مثبت روزه داری بر افزایش قد

محمدرضا جلیلوند گفت: ساعت بیولوژیک بدن  که هورمون های موردنیاز رشد را ترشح می کند در ایام روزه داری تنظیم می شود، که تاثیر به سزایی در رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن فرد دارد.
ترشح هورمون رشد درایام روزه داری  تنظیم می شود/تاثیر مثبت روزه داری بر افزایش قد,

محمدرضا جلیلوند، متخصص تغذیه، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس انجمن تغذیه خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: روزه داری برای افراد سالم در ماه رمضان به گونه ای نیست که فرد بر اثر آن دچار ضعف شود.

وی با اشاره به اینکه معمولا در وعده های سحر و افطار مواد غذایی مقوی گنجانده می شود نه تنها کاهش وزن اتفاق نمی افتد، بلکه بعضی از افراد بعد از اتمام ماه رمضان دچار اضافه وزن نیز می شوند.

جلیلوند اضافه کرد: چنانچه افراد چاق با روزه داری دچار کاهش وزن شوند، قطعا این کاهش وزن در راستای بازگشت به توان جسمی نرمال و طبیعی فرد بوده برای شخص مفید است.

 

پرخوری یکی از مشکلات شایع در ماه رمضان

وی گفت: اگر به درستی و طبق برنامه و از تمامی گروه های غذایی به اندازه ای که سه اصل تنوع، تعادل و تناسب در تغذیه رعایت شود در ماه رمضان هیچ گونه مشکلی برای فرد پیش نخواهد آمد.

رئیس انجمن تغذیه خراسان شمالی با اشاره به اینکه در دین اسلام روزه گرفتن برای سلامتی بدن مفید و به آن تاکید شده است، اضافه کرد: از طریق روزه داری حتی می توند روند افزایشی قد را در فرد ایجاد کند.

وی همچنین به تنظیم ساعت خواب و بیداری افراد روزه دار اشاره کرد و ادامه داد: ساعت بیولوژیک ساعتی است که بدن هورمون های موردنیاز رشد را ترشح کند، باتوجه به اینکه در ماه رمضان افراد در ساعت هایی خاص بیدار هستند و خواب در شب زودتر از روال عادی جریان دارد، براین اساس تاثیر به سزایی در رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن فرد دارد.

جلیلوند پرخوری در ماه رمضان را یکی از مشکلات شایع در این ماه خواند و گفت: بسیاری از افراد نگران این هستند که علی رغم اینکه روزه می گیرند چاق می شوند.

 

چای و قهوه در گروه مایعات محسوب نمی شود

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان با تاکید به مصرف مایعات که از اهمیت قابل ملاحظه ای برخوردار هستند، افزود: متاسفانه مصرف مایعات در این ماه مغفول می ماند و یکی از اشتباهات رایج قلمداد کردن قهوه و چای در گروه مایعات است .

رئیس انجمن تغذیه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: این در حالی است که چای و قهوه با توجه به افزودنی ها، رنگ و کافئین هایی که دارند در گروه مایعات لحاظ نمی شوند، بنابراین افرادی که عادت به مصرف این مواد دارند، سعی کنند چای ایرانی را در اولویت قرار دهند و برای کاهش زیان هایی که می تواند داشته باشد از چای های رقیق استفاده کنند.

جلیلوند اضافه کرد: افراد روزه دار بین وعده افطار و سحر مواد غذایی که تامین کننده مایعات بدن هستند، را مدنظر قرار دهند، علاوه بر این مصرف میوه و سبزیجات در کنار تامین مایعات مورد نیاز است، زیرا برخی از املاح مورد نیاز بدن از این طریق تامین می شود که باید در برنامه غذایی ماه رمضان گذاشته شود، تا دچار کمبود مواد مغذی نشویم.

وی عنوان کرد: افراد روزه دار بعد از وعده افطار، در فاصله زمانی تا سحر می توانند وعده شام را تهیه و مصرف کنند که می تواند هر نوع ماده غذایی باشد زیرا زمان باقی مانده تا سحر برای رفع عطش قابل پذیرش است.

 

چای ایرانی برای رفع درد معده توصیه می شود

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه در وعده های سحر از غذاهایی استفاده شود که عطش و تشنگی به همراه نداشته باشد، گفت: برخی از افراد بعد از مصرف سحری بسته به عادتی که دارند، تمایل به استفاده از چای دارند، که این روش باعث می شود درصدی از آهن جذب شده بدن کاهش داشته باشد، که توصیه می شود از چای کم رنگ استفاده کنند.

جلیلوند با بیان اینکه چای ایرانی، افزودنی و رنگ ندارد، ادامه داد: افراد حتما چای ایرانی مصرف کنند، زیرا در برخی موارد افرادی که دچار مشکل معده بوده اند بعد از مصرف این نوع چای بهبود پیدا کرده اند.

وی یادآور شد: باتوجه به شیوع کرونا یکی از مباحثی که برای مردم به معضل تبدیل شده است، نگرانی از سیستم ایمنی بدنشان است، که با رعایت اصل تناسب، تعادل و تنوع هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت.

 

آب جوشیده فاقد املاح معدنی و باعث پوکی استخوان است

این کارشناس مسئول با بیان اینکه تاکید استفاده از مایعات در صدر توصیه های مقابله با کرونا قرار دارد، گفت: مصرف آب جوشیده توصیه نمی شود و آب لوله کشی منازل، بهترین نوع آبی است که می توان استفاده کرد، زیرا موادی که در کتری و سماور رسوب می کند املاح معدنی مورد نیاز بدن است.

وی تصریح کرد: استفاده مدوم از آب جوشیده استفاده سبب ابتلا به پوکی استخوان خواهد شد.

جلیلوند با اشاره به مطالبی که در خصوص استفاده از ویتامین D مطرح می شود، گفت: مصرف ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D ،50 هزار واحدی برای افراد 12 سال به بالا در این برهه از زمان نیاز به آزمایش ندارد.

وی ادامه داد: همچینی بهتر است ویتامین C مورد نیاز بدن نیز از منابع غذایی تامین شود اما چنانچه شخص شرایط استفاده از منابع غذایی را نداشته باشد از مکمل هایدارای ویتامین c زیر نظر متخصص تغذیه یا پزشک معالج استفاده کند.

این کارشناس مسئول عنوان داشت: به طور کلی مصرف مولتی ویتامین ها یا مکمل ها را به جز ویتامین  D بدون انجام آزمایش توصیه نمی شود.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک