یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۳۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۸:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۱۶ - اذان مغرب:۱۷:۰۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۲۸۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ - ساعت ۹:۳۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی عنوان کرد:

شیوع کرونا در جمعیت روستایی کمتر از شهر ها بوده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه میزان شیوع کرونا در جمعیت روستایی کمتر بوده است، دلیل این امر را تعاملات در شهرها و شرایط زندگی اجتماعی در این مناطق عنوان کرد.
شیوع کرونا در جمعیت روستایی کمتر از شهر ها بوده است,
به گزارش گروه دریافت خبر عصراترک، افشین دلشاد در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت با بیان اینکه نظارت بر فعالیت صنوف با جدیت ادامه دارد و با متخلفان برخورد می شود، اظهار کرد: سلامت مردم اولویت است و بر فعالیت مشاغلی که بازگشایی آن ها بلامانع اعلام شده، کنترل و نظارت می شود.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت بصورت شهر به شهر بازگشایی اماکن را اعلام می کند و منتظر دستورالعمل های ستاد کرونای کشور هستیم تا بر اساس آن تصمیم گیری کنیم. 

وی با بیان اینکه فاصله گذاری هوشمند بر دو اصل استوار است، خاطرنشان کرد: در اصل اول با سطوح آلوده در تماس نباشیم و در اصل دوم مکان هایی مانند مدارس، ورزشگاه ها و ... که عامل تجمع است، تا اطلاع ثانوی بازگشایی نمی شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه نظارت همه جانبه است و بازرسین دانشگاه پای کار هستند، خاطرنشان کرد: تمام سازمان های خدمات عمومی مانند تاکسیرانی موظف بر نظارت و گندزدایی هستند اما خود مردم رکن اصلی رعایت بهداشت می باشند.

دلشاد تاکید کرد: با متخلفانی که خارج از دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت فعالیت کنند  برخورد شده و به گزارش های مردمی روزانه رسیدگی می شود.

وی با اشاره به حمایت های روانی خانواده هایی که اعضای خود را از دست می دهند، توضیح داد: کارشناسان معاونت بهداشتی بر اساس برنامه وزارت خانه، موظف به حمایت روانی هستند یعنی موظفیم با این خانواده ها در تماس باشیم و مشاوره های مورد نیاز را روانشناسان از طریق سامانه 4030 و سایر راه های ارتباطی ارائه دهند.

وی همچنین گفت: وضعیت صد درصد مادران باردار استان از نظر کووید19 بررسی شده و تا کنون هیچ مادری از طریق ابتلا به کرونا فوت نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه همه بیماران نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و افراد علامت دار باید در ابتدا به پزشک در مراکز درمانی 16 ساعته و مراکز سرپایی مراجعه کنند، اضافه کرد: در این مراکز امکانات معاینه، رادیولوژی، سی تی اسکن و غیره فراهم شده و پزشک تصمیم می گیرد بیمار سرپایی نیاز به بستری در بیمارستان دارد یا خیر. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی نیز در این نشست خبری گفت: آمار مرگ و میرهای امسال به دلیل کاهش مسافرت و ترددها، به نسبت سال گذشته کاهش یافته است.

قاسم بیانی افزود: از ابتدای شیوع بیماری در استان، تمام بیماران مشکوک به کرونا در اتاق های جداگانه و بصورت یک نفره بستری شدند.

وی افزود: با شیوع و افزایش آمار و با تعیین بیمارستان های ریفرال کرونا، وضعیت بیماران در تریاژ کنترل و در صورت تشخیص با فاصله مطمئنه در تخت های جداگانه بستری می شوند.

وی با بیان اینکه در بیمارستان بنت الهدی نیز در طبقه همکف بخشی جداگانه برای مادران بارداری که اورژانس مامایی دارند پیش بینی شد تا جدا از سایر مادران بستری و کار زایمان آن ها انجام شود، تصریح کرد: تریاژ جداگانه برای مادران مشکوک در بنت الهدی تعیین شده تا بستری شوند و پس از تشخیص متخصص زنان، به بیمارستان کرونا اعزام شود.

بیانی با اشاره به اینکه در بخش nicu بنت الهدی 2 تخت برای نوزادان مشکوک پیش بینی شده است، افزود: انتقال کرونا از طریق جفت به جنین تا کنون ثابت نشده و پس از تولد نوزاد از مادر کرونایی تمام وضعیت تحت کنترل قرار می گیرد تا نوزاد با مادر تماسی نداشه باشد.

وی همچنین از اجرای طرح قرنطینه اختیاری برای کادر درمان بیمارستان های مخصوص کرونا خبر داد و اضافه کرد: در این طرح با همکاری سپاه، پرسنل بیمارستان در یکی از هتل های بجنورد قرنطینه شدند.

علی یوسفی معاون غذا و داروی دانشگاه نیز در این نشست وضعیت تامین ماسک، الکل و دستکش را در شرایط فعلی مطلوب ارزیابی کرد و از تامین و توزیع هزار و 700 لیتر الکل و یک میلیون دستکش در بیمارستان ها و بخش خصوصی خبر داد.
 
انتهای پیام/ رحمانی 
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک