پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۸/۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۸۴۹۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ - ساعت ۱۲:۲۸
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فاروج

خسارت بارندگی‌ها به محوطه آرامگاه بابا و بی‌بی فاروج

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فاروج گفت: بارندگی‌های آخر هفته گذشته به محوطه آرامگاه بابا و بی‌بی، از آثار ثبت ملی شده، در روستای خسرویه این شهرستان خسارت زد.
خسارت بارندگی‌ها به محوطه آرامگاه بابا و بی‌بی فاروج,

به گزارش صبح فاروج مجید سعیدیان رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فاروج گفت: علاوه بر محوطه این اثر تاریخی، سقف حمام تاریخی شهر فاروج هم بر اثر این بارندگی ها خسارت دیده که رقم خسارت هر ۲ اثر در حال بررسی است تا با مشخص شدن آن برای مرمت محوطه این آثار اقدام شود.

آرامگاه بابا و بی‌بی که نیازمند توجهی ویژه برای استحکام‌بخشی است،  بر روی تپه ای مشرف به رودخانه خسرویه مایوان در میانه روستای خسرویه در ۳۱ کیلومتری جنوب غربی شهر فاروج، با چشم اندازی زیبا و دیدنی واقع است.

شالوده این بنای قدیمی از سنگ لاشه و ملاط گل و گچ ساخته شده و برای استحکام آن از ساروج و چوب و برای نمای خارجی آن از کاه و گل استفاده شده که بقعه آن، ایوانی در جانب مشرق دارد که پس از عبور از آن به مرقد بی بی راه دارد و بر بالای آن گنبد هرمی کوچکی به ارتفاع ۲ متر قرار دارد.

 قبر دوم که در اتاق متصل به اتاق اول قرار دارد، متعلق به باباست که این دو توسط یک در به هم متصل می شوند کهدر میان بقعه‌ها، ۲ صندوق چوبی منبّت کاری زیبا به چشم می خورد که نشان می دهد این بنا قبل از دوره صفویه ساخته شده است.   

این بنا به شماره ۵۹۴۵ به ثبت ملی رسیده و شخصیت های مدفون در آن، از اعلام قرن نهم و دهم هجری معرّفی شده اند که یکی با نام «باباحسین» و دیگری به نام «بی‌بی شاه‌بیگم» شناخته می شوند و متاسفانه این بنای زیبا به دلیل نفوذ رطوبت و نزولات آسمانی دچار آسیب شدیدی شده است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک