شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰/۳۱/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۳۸:۱۵ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۱۶ - اذان مغرب:۱۷:۰۲:۴۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس کرونا | کد خبر: ۲۸۲۸۵۴۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ - ساعت ۱۵:۲۸

روز جهانی آسم و کرونا

۱۶ اردیبهشت ماه سالگرد روز جهانی آسم است که در سال ۱۳۹۹  با پاندمی کرونا همراه شده است و اندام ریه انسان را به عنوان اصلی ترین هدف مورد تهاجم و آسیب زائی قرار می دهد.
روز جهانی آسم و کرونا,

  به گزارش عصر اترک، با پیشرفت های  علوم پزشکی و فناوری های تشخیصی- درمانی ، شیوع و تلفات عفونت های حاد طی یکصد سال گذشته کاهش یافته ، اما پاندمی کنونی نشان ازیک چالش  بزرگ جامعه بشری با همه گیری ویروسی دارد.

 

با گسترش شهرنشینی و آلودگی هوای شهرها، تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی، زندگی آپارتمانی و تماس بیشتر انسان با آلاینده های فضای بسته، ترویج رفتارهای غیر بهداشتی و سبک ناسالم زندگی از نظر نوع رژیم غذایی، عدم تحرک و چاقی، و نیز رفتارهای پرخطر مانند مصرف سیگار و مواد شمیائی و الکل موجب شیوع روزافزون بیماری های مزمن و غیر واگیر ، جایگزین بیماریهای عفونی حاد و مسری شد.

 از مهمترین بیماری های مزمن و غیر واگیر که بیشترین هزینه ها و مرگ و میر را در جهان امروز باعث می شود می توان بیماری های قلب و عروق، بیماری های انسدادی و مزمن تنفسی، آسم و آلرژی ها، دیابت و بدخیمی ها را نام برد.

 این امراض شایع که بیشترین هزینه ها و بار بیماری را مانند هزینه های دارو و درمان، کاهش بهره وری در تولید و خدمات و اقتصاد جوامع، افت تحصیلی کودکان و جوانان، کاهش کیفیت زندگی بیماران و خانواده ها و میلیون ها تلفات انسانی را تشکیل می دهند، متاسفانه عامل خطر زمینه ای ابتلا به نوع شدید عفونت کرونا(COVID-19) نیز هستند.

متخصصان این رشته میتوانند تا حد زیادی با شناخت و پیگیری عوامل زمینه ای مرتبط با بیماریهای تنفسی ، نقش مهمی در شناسایی افراد مبتلا به کرونا ویروس داشته باشند.

امیدواریم بیماران با علایم آسم و آلرژی، بیماری های مزمن تنفسی و دیگر بیماری های مزمن غیر واگیر با رعایت توصیه های بهداشتی، حفظ فاصله گذاری اجتماعی و ادامه درمان های تجویز شده قبلی با هماهنگی با پزشکان معالج خود بتوانند در دوره همه گیری کرونا در حفظ سلامتی و پویائی و نشاط خود بیش از پیش مشارکت نمایند.

برجی مسئول بسیج جامعه پزشکی خراسان شمالی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک