پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۴:۵۵ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۳۱ - اذان مغرب:۱۷:۵۲:۵۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۲۸۸۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ساعت ۱۹:۰
پایگاه خبری راز و جرگلان گزارش می دهد:

درخت های توتی که در راز و جرگلان با نبود برق خشک می شوند

راز و جرگلان یکی از شهرستان های مرزی خراسان شمالی است که پتانسیل بسیار قوی در تولید پیله های ابریشم دارد.
 درخت های توتی که در راز و جرگلان با نبود برق خشک می شوند,راز و جرگلان، ابریشم

به گزارش پایگاه خبری راز و جرگلان به نقل از ایسنا، راز و جرگلان یکی از شهرستان های مرزی خراسان شمالی است که پتانسیل بسیار قوی در تولید پیله‌های ابریشم دارد.

هر ساله بسیاری از خانواده‌های راز و جرگلان با فرا رسیدن فصل بهار اقدام به خرید جعبه‌های تخم نوغان و تولید پیله‌های ابریشم می‌کنند، بطوریکه این شهرستان رتبه نخست کشوری در میانگین تولید پیله ابریشم را دارد.

در سال های گذشته به علت اینکه پیله های ابریشم با قیمت مناسب از مردم خریداری نمی شد و تولید آن برای مردم مقرون به صرفه نبود، بسیاری از نوغانداران این شهرستان توتستان های خود را تبدیل به گندم زار کردند و یا تک درخت های خود را قطع کردند.

اما دوباره از چند سال گذشته صنعت نوغانداری در این شهرستان جان تازه گرفت، در نتیجه دوباره مردم به سوی غرس درخت های توت پیش رفتند و علاوه بر آن در روستاهایی که در نقطه صفر مرزی قرار داشتند با کمک های دولتی توتستان هایی ایجاد شد.

یکی از توتستان های ایجاد شده در روستای مرزی کلاته بهار بوده که در این روستا صنعت نوغانداری از سوی روستاییان در خور توجه است اما توتستان ایجاد شده با مشکل آبیاری مواجه است که همین عامل سبب شده تا تعدادی از درخت های توت نیز خشک شوند.

ایجاد بدهی چند میلیون تومانی برای آبیاری درخت های توت

نجاهی دهیار روستای کلاته بهار در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ۱۴۷ خانوار در این روستا ساکن هستند، گفت: از این تعداد ۱۰۰ خانوار پیله ابریشم تولید می کنند.

وی با اشاره به اینکه در چند سال گذشته با استفاده از اعتبارات دولتی در این روستا توتستان ایجاد شد، افزود: ساخت این توتستان به منظور رونق صنعت نوغانداری در این منطقه است چراکه واحد تولید پیله خشک کنی و ابریشم کشی نیز در اینجا راه اندازی شده است.

نجاهی ادامه داد: اما قسمتی از این توتستان ایجاد شده با مشکل آبیاری مواجه است بطوریکه به علت وجود چنین مشکلی تعدادی از نهال های توت غرس شده نیز خشک شدند.

وی اظهارکرد: این توتستان دارای استخر آب برای آبیاری درخت های توت است اما کنتور برق ندارد در نتیجه نمی توان به راحتی از آب استخر برای آبیاری درخت ها استفاده کرد.

دهیار روستای کلاته بهار تصریح کرد: تا سال گذشته آن قسمت از توتستان که امکان آبیاری از طریق آب استخر وجود ندارد با استفاده از تانکری که اجاره می شد، آبیاری می شد و همین امر سبب شد تا برای آبیاری آن بخش از توتستان بدهی چند میلیون تومانی داشته باشیم و اکنون آبیاری نداریم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون پیگیری های فراوانی برای حل مشکل کنتور برق استخر مذکور انجام شده است اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

سازمان جهاد کشاورزی اعتبار لازم را برای حل مشکل توتستان روستای کلاته بهار ندارد

محمد زاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: برق رسانی به توتستان روستای کلاته بهار انجام شده است اما ترانس برق ۲۵ آمیر بوده که باید ۷۵ آمپر شود.

وی افزود: این سازمان برای حل مشکل برق رسانی به این توتستان با کمبود اعتبار مواجه است.

محمدزاده ادامه داد: بنابراین با شرکت برق صحبت های لازم انجام شده و مورد موافقت قرار گرفت تا این مشکل حل شود و سپس سازمان بدهی خود را به شرکت برق پرداخت کند.

وی اظهارکرد: در سال گذشته با شرکت برق استان صحبت شده و آن ها رقمی حدود ۷۵ میلیون تومان را برای ایجاد ترانش برق ۷۵ آمپری اعلام کردند.

سازمان جهاد کشاورزی برای حل مشکل توتستان کلاته بهار مکاتبات را انجام دهد

علیرضا علیخانی قائم مقتم شرکت برق خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: با معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان صحبت شده تا برای حل مشکل نامه نگاری کنند تا پیمانکار بتواند فعالیت خود را انجام دهد.

وی تصریح کرد: ایجاد ترانس برق در منطقه مذکور حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک